שימושיות לאתר 101

השימושיות היא בסיסית להצלחתו של אתר כלשהו. אם אתר מאתגר לשימוש, אז זה לא רק יהיה מתסכל עבור המשתמשים, הוא גם יפגע בעסק שלך.


משתמשים יבזבזו פחות זמן באתר שהם מתקשים להשתמש בו, ויוותרו לפני שהם יסיימו את הקריאות שלכם לפעולה. הם גם יזכרו פחות ממה שהם קראו ובסבירות נמוכה יותר לחזור.

בקיצור, השימושיות הגרועה באתר היא נוראית לעסקים. אבל מה אתה יכול לעשות בקשר לזה?

התשובה נעוצה ב:

 • ההבנה מה מקשה על השימוש באתר אינטרנט מלכתחילה.
 • הכרת הטכניקות לשיפור דברים.
 • הטמעת תוכנית מתמשכת של בדיקות שמישות לאורך כל חיי האתר.

שלושת המרכיבים הללו אנו חוקרים בפוסט זה, החל מהדבר שמקשה על אתר להשתמש בו מלכתחילה.

מה שמקשה על אתר להשתמש

ישנן שלוש סיבות עיקריות לכך שמישהו מתקשה להשתמש באתר.

הסיבה הראשונה היא האתר פשוט מבלבל. אולי יש לו יותר מדי אלמנטים על המסך שהמשתמש צריך לעבד. לחלופין יתכנו המון אנימציה או תמונות מסיחות דעת. בכל מקרה, המשתמש במהירות מוצף.

הסיבה השנייה היא זו האתר אינו עולה בקנה אחד עם הציפיות. לדוגמה, אם הייתי שואל אותך כיצד תחפש באתר, רוב הסיכויים שתעבור לפינה השמאלית העליונה של הדף ותקליד את שאילתת החיפוש שלך בשדה קלט שם לפני שתלחץ על כפתור החיפוש.

עם זאת, אם שדה הקלט לא היה בצד שמאל למעלה או הכפתור היה חסר, היית מייד מבולבל מכיוון שהאתר לא התנהג כפי שציפית.

דוגמה לוויקיפדיה
במשך זמן רב, ויקיפדיה בלבלה את המשתמשים בין המיקום והתיוג של מתקן החיפוש שלה.

הסיבה הסופית שאנשים נאבקים עם אתרים היא זו הם פשוט שואלים יותר מדי מהם. אתרים רבים מציגים בפני המשתמש יותר מדי אפשרויות, תוך רשימות ארוכות של מוצרים, אינספור קריאות לפעולה או ניווט נפוח.

אנשים מוצפים, סובלים שיתוק ניתוח כאשר עומדים בפני יותר מדי אפשרויות. למעשה, חוק היקס הוכיח קשר ישיר בין מספר האפשרויות לזמן שנדרש לבחירה. זה הזמן שרוב המשתמשים לא מוכנים להשקיע באופן מקוון.

יותר אפשרויות פירושו זמן תגובה גדול יותר
חוק היקס מראה לנו שככל שאנו מציעים למשתמש יותר אפשרויות, כך ייקח לו זמן רב יותר להחליט, וכך מגדילים את הסיכוי שהם נוטשים את האתר.

אין ספק כשאתה מסתכל באתר שלך, הוא נראה די קל לשימוש. עם זאת, למרבה הצער, אתה לא יכול לשפוט את השימושיות של האתר שלך. ישנן שתי סיבות לכך.

 • ראשון, ככל שאנו מכירים יותר משהו, כך הוא הופך להיות אינטואיטיבי יותר. אתה צריך רק לחשוב על זה כאשר למדת לנהוג להבין שזה נכון. כשאנשים לומדים לראשונה לנהוג, זה מדהים עם כל כך הרבה דברים שונים שיש לקחת בחשבון. עם זאת, לאחר שנסעת כמה שנים, קל להגיע למקום עבודתך ללא זכר מהנסיעה, קל וחומר את פעולת הנהיגה.
 • שני, כאשר אנו מסתכלים באתר האינטרנט שלנו, אנו בדרך כלל נותנים לו את מלוא תשומת הלב. עם זאת, משתמשים לעתים רחוקות. חשוב על הדרך בה אתה מנווט באתרים אחרים. לעיתים קרובות אתה מוקף בהסחות דעת, בין אם מדובר בקולגות רועשים במשרד, ובין אם ילדיך דורשים תשומת לב בבית.

הדברים גרועים עוד יותר במכשירים ניידים, שם אנו משתמשים בהם לעתים קרובות כשאנחנו בחוץ או כשאנחנו מבצעים פעילויות אחרות כמו צפייה בטלוויזיה.

אז אם איננו יכולים לסמוך על שיקול דעתנו בנוגע לאתר שלנו, כיצד נתחיל לשפר את השימושיות שלו? התשובה היא שעלינו לבדוק.

כיצד לבדוק את שמישות האתר שלך

רבים רואים בשימושיות בדיקת מותרות שאינם יכולים להרשות לעצמם. שזה זמן רב ויקר. עם זאת, למרות שזה בהחלט יכול להיות גם וגם, זה לא צריך להיות.

בתור התחלה, יש הרבה תפיסות שגויות סביב בדיקות. אינך צריך לבדוק עם אנשים רבים. חמישה או שישה אנשים מספיקים מכיוון שיותר מהם לא מגלים בעיות משמעותיות יותר. אתה גם לא בהכרח זקוק לקהל האמיתי שלך. למרות שתמיד עדיף לבדוק עם המשתמשים שלך בפועל בכל מה שקשור לבדיקת השימושיות, רוב האנשים יתאבקו עם אותם אתגרים. רק כשאתה עובד עם אנשים עם צרכים ספציפיים (כמו קשישים או ילדים), דמוגרפיה חשובה.

יותר בודקים לא אומר שיותר בעיות נמצאו
מספר הבעיות הנוספות שנמצאו פוחת באופן דרמטי בבדיקה עם יותר מ- 5 או 6 משתמשים.

ישנן הרבה בדיקות פשוטות שאתה יכול להריץ שניתן לבצע בחינם או לכל היותר כמה דולרים. מה שכן, לעתים קרובות תוכלו לקבל תוצאות תוך שעה. אתה יכול להקדיש זמן רב יותר לוויכוח על הגישה הנכונה, כאשר היית יכול רק לבחון ולקבל תשובה סופית.

הגישה הטובה ביותר היא לאמץ הלך רוח “בוא נבחן את זה”. במילים אחרות, בכל פעם שתקבל החלטה לגבי איזו אסטרטגיה לבחור, אל תנחשי, תבדקי.

אל תחכה עד סוף העיצוב מחדש של אתר האינטרנט שלך לפני הבדיקה. בשלב זה, מאוחר מדי. אם אתה מוצא בעיות, זה זמן רב ויקר מדי לתקן את הבעיה.

כשמדובר בבדיקת השימושיות של האתר שלך, לעולם אינך יכול להתחיל לבדוק מוקדם מדי. אפשר אפילו לבדוק באמצעות סקיצה או מסגרת חוט. עם זאת, ללא ספק עליך לבדוק את ה- mockup לעיצוב לפני שאתה בונה משהו.

בין אם זה סקיצה, מסגרת חוט או מושג עיצוב, ישנם שני בדיקות קלות שתוכלו לבצע עם משתמשים שיספרו לכם אם אתם הולכים בכיוון הנכון.

1) מבחן הקליק הראשון

בעת ביקור באתר, הקליק הראשון שמשתמש מבצע עשוי בהחלט לקבוע אם הוא מצליח להשלים את המשימה שלו.

מחקר מכובד בנושא שימושיות באתר מאת בוב ביילי וקרי וולפסון גילו שאם משתמש ימינה קליק ראשון, יש להם סיכוי של 87% לסיים את המשימה בצורה נכונה. עם זאת, אם הם טועים בלחיצה ראשונה, זה יורד ל -46%.

אנו יכולים לבדוק עד כמה סביר שמשתמש יקבל את הלחיצה הראשונה שלו ימינה על ידי הצגת להם קונספט עיצובי ושאל על מה היה לוחץ עליו כדי להשלים משימה ספציפית שאנו נותנים להם.

אתה יכול לעשות זאת באופן אישי או לבצע סקר שאתה שולח לאנשים באמצעות דואר אלקטרוני, מדיה חברתית או אתר האינטרנט שלך. כמו כן, ישנם שירותים רבים אשר יגייסו משתתפים מטעמכם תמורת דולר לאדם.

אם תחליט להריץ אותו כסקר, תזדקק לתוכנה מיוחדת שיכולה לעקוב אחר היכן המשתמשים לוחצים על תמונה סטטית של אתר האינטרנט שלך. דוגמא אחת טובה לתוכנות מסוג זה היא רכזת שימושיות. לא רק שהם מאפשרים לך לבצע בדיקות קליקים ראשונים ללא פשרות, אלא שהם גם תומכים במבחן השני עליו הייתי ממליץ – מבחן של חמש שניות.

שמישות מפת תמונות תמונה רכזת
רכזת השימושיות תאפשר לכם לבצע מבחני קליקים ראשונים ואף לעזור לגייס משתתפים.

2) מבחן של חמש שניות

בעוד שבדיקת קליקים ראשונה עוזרת לך להבין עד כמה הניווט יעיל, מבחן של חמש שניות יבדוק את ההיררכיה החזותית של האתר שלך. במילים אחרות, זה מאפשר לך להבין אם המשתמשים רואים את המרכיבים החיוניים בדף.

כפי שמשתמע מהשם, במבחן של חמש שניות אתה מראה למשתמש את הדף במשך חמש שניות לפני שאתה מסתיר אותו. בשלב זה אתה מבקש מהמשתמש להיזכר במה שהוא ראה.

שימו לב לא רק למה שהם זכרו אלא לסדר שהם חוזרים על אותם אלמנטים בחזרה אליכם. אנשים בדרך כלל יזכירו קודם את הדברים שהייתה להם ההשפעה המשמעותית ביותר. אם אנשים נאבקים להיזכר בקריאה לפעולה או בהודעות קריטיות, אתה יודע שיש לך בעיה שצריכה לתקן.

אתה יכול גם לשאול משתמשים על מה הם חושבים שהאתר עוסק. אתה עשוי להיות מופתע מהתשובות. לעתים קרובות, מה שנראה לנו ברור לא יהיה למשתמשים שלך. אין זה יוצא דופן שמשתמשים מבינים לחלוטין את נושא האתר או את מה שהארגון שלך מציע.

לא שהבדיקה שלך מוגבלת למושגי עיצוב. אתה יכול לבדוק אתר אינטרנט או אב-טיפוס קיים על ידי ביצוע בדיקות שימושיות.

3) בדיקת שמישות קלה

ישנן דרכים רבות להפעיל בדיקות שמישות, אך לענייננו אני מציע את המשקל הקל ביותר מבין כל אפשרויות הבדיקה. זה יעזור לקבוע את הערך של בדיקת השימושיות במוחך ואולי יעודד אותך להיות יותר שאפתניים בעתיד.

סוג בדיקות השימושיות שאני מתייחס אליהם ידוע בשם בדיקות מרחוק ללא פשרות. במילים אחרות, לא תבדוק באופן אישי ולא תצטרך להיות נוכחת כאשר הניסוי מתרחש.

כדי לבצע בדיקות מסוג זה, אתה צריך דרך לפרסם את המבחן באופן מקוון ולהקליט אנשים שמסיימים אותו. למרבה המזל, קיימים כלים רבים כגון UserBrain.

בדיקות שמישות של UserBrain
UserBrain הוא אחד מכלים רבים המאפשרים לבצע בדיקת שימושיות מרחוק ללא פשרות.

ההתקנה קלה. אתה מגדיר משימה שאתה רוצה שהמשתמשים ישלימו באתר שלך ואז מזמין אנשים להשלים אותה.

מה שתחזור הוא סרטון קצר של המשתמש שמנסה להשלים את המשימה שלך כולל פרשנות שמע בה המשתמש מסביר מה הוא חושב ומדוע הוא מקבל את ההחלטות שהוא עושה באתר שלך..

שוב, כלים כמו UserBrain יגייסו משתמשים מטעמכם לרוב במחיר של כ- $ 15 דולר. עם זאת, תוכלו גם לגייס את המשתתפים מחברים, בני משפחה או מעמיתים. עם זאת, נסה להימנע משימוש באנשים מתוך החברה שלך מכיוון שהם ידעו יותר מדי להיות משתתפים טובים.

כפי שאתה יכול לראות, בדיקות לא צריכות להיות קשות, ואם תחליט להשתמש בצד שלישי כדי לעזור בגיוס, לעתים קרובות אתה מקבל תוצאות תוך שעה בלבד. כתוצאה מכך תוכלו לבדוק לאורך כל תהליך העיצוב המחודש ואפילו באופן קבוע באתר שלכם. זה רעיון טוב מכיוון שככל שתבצעו יותר סבבי בדיקות, תוכלו לגלות יותר בעיות.

יותר בדיקות עם פחות בודקים היא טובה יותר
סבבי בדיקות מרובים יעילים יותר מסיבוב בודד עם הרבה אנשים.

פירוש הדבר שתתחיל במהירות למצוא בעיות באתר שלך שצריכות לתקן. אופן הטיפול בבעיות הללו יהיה תלוי במה שהן. עם זאת, בשארית מאמר זה, אני רוצה לשתף אתכם בכמה דרכים נפוצות שתוכלו לעזור לכם להתגבר על רוב מכשולי השימושיות באתרכם..

כיצד לשפר את השימושיות באתר

ישנן דרכים רבות בהן תוכלו לשפר את השימושיות של אתר האינטרנט שלכם. עם זאת, שלושה תחומים שווה לשים לב במיוחד. אלו הם:

 • הפשטות בממשק שלך.
 • הנראות של תוכן קריטי וקריאות לפעולה.
 • הרלוונטיות והבהירות של התוכן.

אז בואו נסתכל על שלושת אלה ביתר פירוט.

1) פשט את הממשק והתוכן שלך

ברוב המקרים פישוט ממשק המשתמש והתוכן שלך הוא הדרך היעילה ביותר לשיפור השימושיות של אתר האינטרנט שלך.

לעיתים קרובות אתרים מלאים באלמנטים מיותרים כמו תמונות מלאי חסרי משמעות, קישורי ניווט משניים ותכנים לא רלוונטיים למשתמש לא אכפת ממנו..

לעתים קרובות מדי יש לנו גישה שמישהו עשוי למצוא את זה מועיל, אז בואו נניח את זה ברשת. התוצאה היא שאתרי האינטרנט שלנו הופכים להיות עמוסים עד כדי כך שאנשים לא יכולים למצוא את האלמנטים שהם מעוניינים בהם.

למרבה המזל, אתה יכול לפתור זאת בתהליך פשוט בן שלושה שלבים.

שלב ראשון הוא הערך כל אלמנט בדף מסוים ושאל את עצמנו אם אתה יכול להסיר אותו. איזו השפעה שלילית תהיה ועלות ששווה לשלם עבור אתר שמיש יותר?

שלב שני הוא התבונן ברכיבי המסך הנותרים ושאל אם מישהו מאותם אלמנטים ממלאים תפקיד משני. אולי הם מספקים את צרכיו של קהל משנה או מאפשרים למשתמש להתמודד עם משימה פחות חשובה.

אם זה המקרה, שאלו את עצמכם האם תוכלו להסתיר את אותו אלמנט כדי לא להסיח את דעתו של אנשים ממשימות חשובות יותר. האם זה יכול להיות מוסתר יותר קבור באתר או אולי זה יכול להיות תחת כרטיסייה או אקורדיון? פירוש הדבר שהוא עדיין נגיש לאנשים אך אינו מסבך את החוויה עבור רוב המשתמשים.

לבסוף, זה הזמן לבחון את מה שנותר לנו בעמוד. עלינו לקבל כמה החלטות לגבי מה אנו רוצים שהמשתמש ישים את מירב תשומת הלב.

לדוגמה, מהי הקריאה העיקרית שלך לפעולה? האם זה נותן תשומת לב משמעותית יותר מפעולה לאחר מכן כמו “עקוב אחרינו במדיה החברתית?”

מה עם תוכן? באיזה סדר אנשים עשויים לראות את התוכן שלך? האם זה הגיוני? האם אנשים יראו את הרצועה שלך מסבירה את מה שאתה עושה לפני שהם רואים משהו פחות קריטי כמו כתובת הדואר שלך?

זה המקום בו המבחן בן חמש השניות יכול להועיל. זה יעזור לך לגלות אם יש לך את ההיררכיה החזותית של עמוד נכון.

כמובן, אם לשפוט אם יש לכם דברים נכונים, אתם זקוקים לרעיון ברור בראש שלכם מה האלמנטים החשובים ביותר בדף.

אחת הדרכים לעשות זאת היא להקצות נקודות קשב לאלמנטים. תן לעצמך 25 נקודות תשומת לב. לכל אלמנט עמוד צריך להיות לפחות נקודה אחת, אבל אם אתה רוצה שאנשים ישימו יותר תשומת לב לדבר אחד על פני אחר, עליו להיות יותר נקודות. כך, למשל, קריאה לפעולה העיקרית שלך עשויה להכיל שש נקודות, בעוד שלמדיניות הפרטיות תהיה אחת כזו.

לאחר שעשיתם זאת, תוכלו לעצב את הדף כך שישקף את אותם עדיפויות יחסית. זה מעלה את השאלה כיצד אתה מעצב דף כדי להבטיח שתמשוך תשומת לב לאלמנטים הנכונים.

2) עיצוב לנראות מקסימאלית

ישנן טכניקות רבות בהן מעצבים משתמשים כדי להפנות את תשומת ליבו של המשתמש לאלמנטים מסך חיוניים יותר כמו רצועות או קריאות לפעולה. עם זאת, ישנם חמישה אשר מוכיחים עוצמה במיוחד. אלו הם:

 • עמדה.
 • דימויים.
 • מרחב שלילי.
 • צבע.
 • גודל.

1) שקול עמדה

בגלל האופן בו אנו קוראים דפי אינטרנט ואיך אנו מצפים שהם יתנהגו, ישנן עמדות מסוימות בעמוד שסביר יותר למשוך תשומת לב מאחרות..

לדוגמה, מכיוון שבמערב אנו קוראים משמאל לימין, אנו מעדיפים את שמאל העמודים. למדנו גם כי ברוב האתרים העמודה הימנית נוטה להכיל תוכן משני. ביחד משני גורמים אלה פירושם הצבת תוכן בעל ערך בעמודה הימנית מקטינה את הסבירות שהמשתמש יראה אותו.

משתמשים בסדר העדיפויות מצד שמאל
תשומת לב המשתמש היא הטיה כלפי העמוד השמאלי.

משתמשים גם נוטים לשים לב יותר לתוכן שנמצא גבוה יותר בדף, כך שאם אתה רוצה שאנשים ימצאו משהו, עדיף לעיתים קרובות למקם אותו ליד הדף..

עם זאת, תזמון הוא גם חיוני. אם אתה רוצה שמישהו ירשם לניוזלטר שלך, למשל, עדיף להפעיל את הקריאה הזו למטה בדף לאחר שתהיה להם אפשרות להעריך את איכות התוכן שלך.

לכן אני ממליץ לבחון כשמדובר בידיעה אם הכי טוב למקם אלמנטים. כן, ככלל אצבע, ביצוע קריאה לפעולה גבוה בעמוד ובצד שמאל או במרכז יתברר כמיטיב. עם זאת, ישנם יוצאים מן הכלל רבים, שלא מעטים מהם השפעת הדימויים.

2) השתמש בתמונות בזהירות

הדימויים מושכים את תשומת ליבנו. עינינו נמשכות לדימויים ובמיוחד אם התמונה מכילה פנים. אנו מתוכנתים ביולוגית לשים לב לאנשים.

זה יכול לעזור או להפריע לשימושיות של האתר שלך, תלוי איך אתה משתמש בתמונות.

לדוגמה, קל לתשומת לבו של המשתמש לדלג על קריאה לפעולה אם יש תמונה סמוכה שתמשוך את תשומת ליבם במקום.

תמונות יכולות להפחית את יעילות ה- CTA
קל לתשומת לב לדלג על קריאות לפעולה לתמונות סמוכות.

עם זאת, אנו יכולים להשתמש בתמונה כדי למשוך את תשומת ליבם של המשתמשים. לדוגמה, אנו נוטים לעקוב אחר קו העיניים של הפרצופים שאנו רואים בתמונות. אם האדם בוחן את קריאתך לפעולה או על פיסת תוכן קריטית אחרת, אנו נוטים לזהות זאת יותר.

תמונות המשויכות ל- CTA הן טובות יותר
שיוך תמונות לקריאה לפעולה יכול לעזור למשוך את תשומת ליבם של המשתמשים.

לא שרק קו העיניים אנו נוטים לעקוב אחריו. אנו יכולים להשתמש בחצים או קווים כיווניים כדי למשוך תשומת לב לתוכן אחר או ממנו.

כמו כן, המרחק היחסי בין פיסת תוכן קריטית לתמונות הקשורות ישפיעו על מה שאנשים רואים. כאשר שני אלמנטים קרובים זה לזה, הם נוטים להיות קשורים זה בזה. בדרך כלל תמונה ממש ליד קריאה לפעולה הפנה את תשומת ליבנו לקריאה לפעולה.

עיצוב עדין קורא לפעולה
תורי עיצוב עדינים יכולים למשוך את מבטו של המשתמש לעבר קריאות קריטיות לפעולה.

הקשר בין אלמנטים יכול לעזור גם בדרך אחרת. זה יכול לאפשר לנו להשתמש במרחב שלילי לטובתנו.

3) השתמש במרחב השלילי

אני בטוח שראית היכן וולי בעבר. מה שמקשה כל כך להבחין בוולי הוא לא שהדמות מוסווית במיוחד. למעשה, יש לו תלבושת בהירה ומובחנת. קשה לראות אותו מכיוון שהוא מוקף בכל כך הרבה אלמנטים בעמוד, ומתחרים על תשומת ליבנו.

כבר דיברנו על הפשטת מספר האלמנטים שמתמודדים על תשומת ליבנו בדף. אבל טכניקה אחרת בה אנו יכולים להשתמש היא להקיף את התוכן הקריטי שלנו במרחב. בלי שום דבר אחר שאפשר לתלות בו בסביבה, העין שלנו תתמקד באותו תוכן תוכן. זו אותה הסיבה שנראה את הסימן הקטן ביותר על קיר לבן.

חללים שליליים
מרחב שלילי ממקד את תשומת הלב בכל רכיבי המסך הסמוכים.

לא שהמרחב השלילי הוא הדרך היחידה לגרום לתוכן הקריטי שלך להתבלט מאלמנטים אחרים. אנו יכולים להשתמש גם בצבע.

4) שפר עם צבע

כולנו יודעים כיצד ציפורים ופרחים משתמשים בצבעים מנוגדים בהירים כדי להתבלט מסביבתם. אנו יכולים להשתמש באותה טכניקה באתרי האינטרנט שלנו, על ידי שמירת צבע אחר באופן בלעדי לתכנים קריטיים כמו קריאות לפעולה שלנו.

הדגישו צבעים
המעצב הדיגיטלי היצירתי, אנדי קלארק, השתמש בצבעים מודגשים בצורה יעילה בעבודתו עם WWF.

עם זאת, עלינו להקפיד לא להסתמך רק על צבע מכיוון שכולנו רואים את זה מעט אחרת.

עם זאת, צבע יכול להיות כלי רב עוצמה במשיכת תשומת לב בשילוב עם טכניקות אחרות, כגון שימוש בגודל לטובתנו.

5) השתמש בגודל יחסית

אחת הדרכים שאנו שופטים את החשיבות היחסית של אלמנטים היא לפי גודל. אנו יודעים באופן אינסטינקטיבי כי לחצן קריאה לפעולה גדול יותר חשוב מהקישור הזעיר למדיניות הפרטיות.

עם זאת, זה לא כל כך גודל עצמו חשוב כמו הגדלים היחסיים בין פריטים. אם הכל גדול, אין דבר. לכל דבר יש חשיבות שווה במוחם של אנשים.

כמו כן, ככל שההבדל בין גדלי האלמנטים משמעותי יותר, כך נבדלת ההבחנה ביניהם. לכן הניגוד בין מדיניות הפרטיות שלנו לבין קריאה ראשונית לפעולה הוא ברור.

עם זאת, לעתים קרובות מדי הגודל היחסי בין אלמנטים באתר אינו גדול דיו, ולכן ההבחנה אינה ברורה דיה בכדי לעשות את ההבדל.

כפי שאתה יכול לראות, העיצוב הוא כלי רב עוצמה למשיכת תשומת לב, אך עלינו לקחת בחשבון גם את התוכן באתר שלנו.

3) שקול את המשתמש בעת יצירת תוכן

הבעיה העיקרית עם התוכן באתרים היא שאנו לא יוצרים אותו עם המשתמש בראש. אנו מתחילים מההנחה של “מה אנחנו רוצים לומר על עצמנו.” במקום זאת עלינו לשאול “מה המשתמש רוצה לדעת.”

המשמעות היא שמבחינת שמישות עלינו להציב את המידע הנכון מול המשתמשים בזמן הנכון.

1) אל תעשה חיפוש למשתמש אחר תשובות

לעתים קרובות מדי משתמשים צריכים לצוד את המידע שהם צריכים. לדוגמה, דמיין שאתה נרשם לניוזלטר. רגע לפני כן, עומס שלם של שאלות עובר במוחך האם הם יספגו אותך או עד כמה תהיה כתובת הדוא”ל שלך מאובטחת. עם זאת, לעתים קרובות מדי, יהיה עליכם לחפש תשובות במדיניות פרטיות כלשהי הקבורה עמוק באתר. במקום זאת, עלינו לענות על השאלות הללו ב- העיצוב של טופס ההרשמה לניוזלטר.

פנה לשאלות המשתמשים
התייחס לשאלות המשתמש היכן תשומת הלב שלהם כרגע. אל תגרום להם לחפש תשובות.

לא שזו הבעיה היחידה באופן שבו אנו ניגשים לתוכן. יש לנו גם הרגל לבנות תוכן סביב השקפת העולם שלנו. אנו שוכחים שהמשתמש רואה את העולם אחרת.

2) התאם למודל הנפש של המשתמשים

לכל אחד מאיתנו יש מודל נפשי של העולם. זה משפיע על האופן בו אנו רואים את העולם ואת הקשרים שאנו יוצרים בין מושגים לדברים.

הבעיה היא שככל שנהיה מיוחדים יותר, כך המודל הנפשי שלנו שונה מהסובבים אותנו. לדוגמה, אם הייתי שואל אותך מה היית עושה אם אתה הולך לבנק, אתה בטח חושב על עסקה פיננסית כלשהי. עם זאת, אם הייתי שואל את אותה שאלה כמו דייג מקצועי, ייתכן מאוד שהם חושבים על גדת נהר.

מודלים מנטליים שונים אלה יכולים להוות אתגר גדול בעת יצירת מבנה האתר שלך מכיוון שהמודל הנפשי שלך כנראה שונה מאוד מהקהל שלך. אתה מומחה בנושא שלך וכך האופן שבו אתה רואה את העולם יהיה שונה מהמשתמשים שלך.

לכן אנו צריכים לערב את המשתמש ביצירת מבנה האתר, בטכניקה כמו מיון כרטיסים, או לפחות לבדוק כל ארכיטקטורת מידע שאנו עוסקים בה.

הבעיה הנוספת שאתה עשוי להיתקל בארכיטקטורת המידע שלך היא מספר פריטי הניווט שאתה מציג.

3) הגבל את האפשרויות והבדל אותם

מכשול שימושיות משמעותי באתרים רבים הוא מורכבות הניווט. אתרים רבים פשוט מכילים יותר מדי אלמנטים בכל רמה של הניווט שלהם. זו בעיה משתי סיבות.

 • ראשון, אנו נוראים להחזיק מידע רב בזיכרון לטווח הקצר. בדרך כלל אנו יכולים להחזיק בערך ארבעה רכיבים בכל פעם, וזו הסיבה שמספר כרטיס האשראי שלך מקובץ לארבע קבוצות בנות ארבע ספרות.
 • שני, ככל שיש לנו יותר מרכיבי ניווט, כך סביר שהם יהיו דומים. כאשר האפשרויות אינן נבדלות זו מזו, המשתמשים נעשים בטוחים ובסבירות גבוהה יותר לטעות.
בחר בחירות
אם יש לך יותר מבחירה אחת, וודא שהן ברורות. אם הם דומים מדי המשתמשים לא יבחרו.

כתוצאה מכך עלינו להגביל את מספר האפשרויות שאנו מציגים למשתמשים בכל עת ולוודא שכל אפשרות היא ברורה ומסומנת ככל האפשר. זה חל בין אם אתה מדבר על פריטי ניווט, קטגוריות מוצרים של מסחר אלקטרוני או קריאות לפעולה.

השקעה קטנה יכולה לעשות הבדל גדול

השימושיות באתר היא נושא עצום ומסובך. עם זאת, קל להתחיל, וזה ישנה את ההבדל משמעותי עם מאמץ מועט בלבד.

לא רק שתגיעו למשתמשים שמחים יותר, אלא שתראו שיפורים בשיעורי ההמרה ומספר המבקרים החוזרים, שלא לדבר על המלצות מפה לאוזן.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map