WordPress vs. Joomla vs. Drupal

Porównanie CMSJeśli myślisz o budowie witryny lub bloga, powinieneś rozważyć skorzystanie z jednego z najlepszych CMS dostępnych na rynku.


CMS (system zarządzania treścią) pomaga tworzyć, zarządzać i modyfikować zawartość witryny bez potrzeby znajomości kodowania HTML lub CSS.

Łatwy w użyciu charakter nowoczesnych platform CMS oznacza, że ​​każdy może samodzielnie zbudować świetnie wyglądającą stronę internetową. Nie musisz być programistą, projektantem ani mieć wcześniejszego doświadczenia w tworzeniu stron internetowych.

W tym poście przeglądamy trzy najpopularniejsze i najlepsze platformy CMS wchodzące w skład 2020, porównujemy ich zalety i wady oraz pomagamy wybrać jedną.

Trzy najlepsze CMS, które badamy to:

 • WordPress
 • Joomla
 • Drupal

Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć:

1. Porównanie kosztów i wydatków dla najlepszego CMS

Mówienie o kosztach związanych z używaniem dowolnego z tych CMSów staje się naprawdę trudne bardzo szybko. Oto oferta:

 • każdy z tych trzech najlepszych CMS jest sam w sobie w 100% darmowy – możesz pobrać jeden z oficjalnych stron za pomocą kilku kliknięć, ale:
 • są inne koszty dodatkowe, które musisz wziąć na siebie

Te koszty uboczne obejmują głównie dwie rzeczy: Nazwa domeny i hosting.

 • Nazwa domeny to adres Twojej witryny w sieci. Nazwa domeny tej witryny to websitesetup.org. Zakup i utrzymanie domeny online kosztuje około 15 USD rocznie.
 • Konfiguracja hostingu to miejsce, w którym znajduje się Twoja witryna i skąd użytkownicy mogą uzyskać do niej dostęp. Dobry hosting zaczyna się od ~ 3 $ miesięcznie. Oto nasze rekomendacje dotyczące hostingu.

Budowa witryny na jednym z naszych trzech najlepszych CMS będzie kosztować tyle samo pod względem nazwy domeny i hostingu.

Jeszcze jedna rzecz…

Chociaż platformy CMS można pobrać bezpłatnie, w niektórych przypadkach użytkownicy będą chcieli rozszerzyć natywne zestawy funkcji swojego CMS o dodatkowe moduły i / lub projekty.

Znajdziesz:

 • WordPress wtyczki dostępne za 0–200 USD
 • Joomla wtyczki: 0-70 USD
 • Drupal wtyczki: 0–100 USD

To samo dotyczy motywów – instalowalnych pakietów projektowych. Znajdziesz:

 • WordPress motywy dostępne za 0–250 USD
 • Joomla tematy: 0–200 USD
 • Drupal tematy: 0–80 USD

Wszystkie trzy najlepsze CMS mają dodatki w mniej więcej tym samym przedziale cenowym. Ostatecznie nie musisz kupować żadnych dodatków, jeśli nie masz budżetu.

Ostatecznie, jeśli zamierzasz uzyskać tylko absolutne minimum, twój rachunek będzie wynosić:

 • 15 USD (nazwa domeny) + 3 USD * 12 (hosting) = ~ 51 USD rocznie

2. Wymagany poziom wiedzy specjalistycznej

Pod koniec dnia będziesz mógł korzystać z jednego z naszych najlepszych CMSów z tego składu bez wcześniejszego doświadczenia.

Biorąc to pod uwagę, wyniki mogą się różnić w zależności od oczekiwań i stopnia zaawansowania witryny, którą chcesz zbudować.

WordPress jest prawdopodobnie najłatwiejszy w użyciu. Rozszerzanie funkcjonalności witryny oraz wyszukiwanie i dostosowywanie projektów jest znacznie łatwiejsze.

Ponadto wiele firm hostingowych oferuje teraz tak zwany „zarządzany hosting WordPress”, co oznacza, że ​​nie musisz się martwić o konfigurację techniczną serwera, a nawet martwić się o samodzielną instalację WordPress. Firma hostingowa zajmie się tym wszystkim.

Jeśli chodzi o dostosowywanie, WordPress jest wyposażony w przyjazny interfejs do dostosowywania wyglądu witryny, zmiany kolorów, tła i innych elementów wizualnych.

Najlepsza wersja CMS: dostosowywanie WordPress

Joomla i Drupal są bardziej skoncentrowane na programistach i oczekują, że będziesz w miarę komfortowo pracować z HTML i PHP – to znaczy, jeśli chcesz zbudować bardziej dostosowaną i dostosowaną do potrzeb stronę.

Nie ma tak wielu wszechstronnych dodatków dostępnych dla żadnego CMS, a te, które tam są, nie są tak wyrafinowane, jak ich odpowiedniki dla WordPress.

W większości przypadków możesz spodziewać się, że będziesz musiał kogoś zatrudnić lub nauczyć się funkcjonowania Joomla lub Drupal, jeśli chcesz stworzyć niestandardową stronę internetową.

Najlepsza wersja CMS: joomla tworzy nowy post

Wszystko sprowadza się do wielkości społeczności – o wiele więcej osób pracuje nad produktami i dodatkami związanymi z WordPressem niż nad Joomla lub Drupal. Oznacza to, że jeśli chcesz uzyskać funkcję witryny, która nie jest dostępna za pośrednictwem wtyczki, musisz ją samodzielnie utworzyć.

3. Popularność najlepszego CMS

Konkurs popularności jest w zasadzie konkursem bez konkurencji. WordPress bierze te okrągłe ręce w dół. Spojrzeć na ten wykres – przedstawia wykorzystanie systemów zarządzania treścią w Internecie:

Najlepszy CMS: popularność WordPress

Widzisz te dwie małe specyfikacje w rogu? Tak popularne są Joomla i Drupal.

Oto liczby nieprzetworzone:

 • WordPress zużywa ponad 35% całej sieci. Przeczytaj: więcej niż jedna na trzy strony internetowe działa na WordPress
 • Joomla 2,7%
 • Drupal 1,7%

Przykładowe strony internetowe działające na WordPress:

Biały Dom

biały Dom

uniwersytet Waszyngtoński

Waszyngton

Blog PlayStation

ps4

Przykładowe strony działające na Joomla:

RogerFederer.com

Roger Federer

Regionalne centrum informacyjne ONZ

unric

itwire

itwire

Przykładowe strony działające na Drupal:

NASA

nasa

Uniwersytet Harwardzki

Harvard

Tesla

Tesla

4. Wybór wzorów

Jakość projektu jest ogromnym czynnikiem przy wyborze CMS. Wszyscy chcemy, aby nasze strony internetowe wyglądały ładnie i nie były odrażające.

Najpierw porozmawiajmy od razu o wyjęciu z pudełka – co oznacza, jak dobrze CMS wygląda na domyślnej konfiguracji zaraz po instalacji.

Oto WordPress:

Najlepszy CMS: projekt WordPress

Joomla:

Najlepszy CMS: projekt Joomla

Drupal:

Najlepszy CMS: projekt drupal

Zarówno Joomla, jak i Drupal wyglądają nieco archaicznie, jeśli mnie o to poprosisz. WordPress ma nowoczesny i zoptymalizowany wygląd.

Odkładając domyślny projekt na bok, większość użytkowników będzie chciała zmienić go na unikalny. Tutaj pojawiają się motywy / szablony.

Dostępne są tysiące motywów WordPress. Zarówno darmowe, jak i płatne. Na początek możesz przejść do oficjalnego katalogu motywów na WordPress.org. Dostępnych jest około 10 000 darmowych motywów. Następnie znajdziesz także tysiące innych darmowych motywów w Internecie.

Potem są płatne motywy. Istnieje wiele domów tematycznych wysokiej jakości, które sprzedadzą Ci zoptymalizowane i piękne motywy za 10–250 USD.

Ogólnie rzecz biorąc, WordPress z pewnością nie zabraknie Ci opcji projektowania.

przedtem

Wybór dla obu Drupal i Joomla jest znacznie mniejszy. Co najważniejsze, nie ma prawie żadnych darmowych motywów, które wyglądałyby dobrze. Mówimy w zakresie setki w porównaniu do tysiące dla WordPress.

To powiedziawszy, płatne motywy wyglądają dobrze i oferują dużą różnorodność wyglądu i funkcjonalności. Jest ich o wiele mniej niż WordPress.

5. Opcje dostosowywania

Każdy z najlepszych tutaj CMS-ów oferuje własne możliwości instalacji nowych funkcji w witrynie:

 • WordPress wywołuje wszystkie nowe dodatki wtyczki
 • Joomla nazywa ich rozszerzenia
 • Drupal ich wzywa moduły

Idea stojąca za nimi jest zasadniczo taka sama – abyś mógł rozszerzyć domyślny zakres funkcji, które są dostarczane z twoim CMS.

Najpierw porozmawiajmy o liczbach:

 • Znajdziesz ponad 50 000 wtyczek dla WordPress dostępny w oficjalny katalog sam. Istnieją tysiące innych dostępnych od zewnętrznych programistów.
 • Dostępnych jest około 8 000 rozszerzeń Joomla w oficjalny katalog, i jeszcze kilkaset w Internecie.
 • Dostępnych jest około 44 000 modułów Drupal w oficjalny katalog, ale tylko kilka innych miejsc w sieci.

WordPress oferuje największą liczbę wtyczek, a te wtyczki najbardziej odpowiadają użytkownikom. Oznacza to, że mają być używane przez końcowego użytkownika witryny, zapewniają udoskonalony interfejs użytkownika i łatwe do zrozumienia panele sterowania. Możesz również bezpiecznie oczekiwać, że jeśli potrzebujesz nowej funkcji dla swojej witryny WordPress, prawdopodobnie jest już dostępna wtyczka.

Joomla oferuje również dobry katalog rozszerzeń, choć znacznie mniejszy niż WordPress ”. Nadal znajdziesz rozszerzenia do obsługi wszystkich najważniejszych aspektów witryny, takich jak galerie, SEO, analizy, formularze kontaktowe i inne.

Moduły Drupal są znacznie bardziej skoncentrowane na programistach. Znajdziesz różne rozwiązania do rozszerzenia interfejsów API, skonfigurowania dodatkowych tokenów dla programistów, bardziej zaawansowanego zarządzania użytkownikami i tak dalej.

Ogólnie rzecz biorąc, pomogą ci w dalszym dostosowaniu wewnętrznych mechanizmów Drupala, jeśli pracujesz nad poważniejszym projektem. Jednak nie ma tylu modułów skierowanych do użytkownika. Nawet wyszukiwanie w katalogu modułu czegoś tak prostego jak „formularz kontaktowy” nie przynosi optymistycznych rezultatów.

6. Bezpieczeństwo i aktualizacje

Możesz spodziewać się nowej aktualizacji WordPress co około 50-60 dni. Wiele z tych aktualizacji jest drobnych i po prostu naprawia małe błędy i problemy tu i tam. Większe wydania WordPress pojawiają się kilka razy w roku.

Małe aktualizacje Joomla pojawiają się nieco częściej, mniej więcej co 10-40 dni, ale większe aktualizacje pojawiają się tylko raz w roku lub nawet rzadziej. Na przykład Joomla wersja 3 jest z nami od siedmiu lat.

Drupal działa zgodnie z ustalonym harmonogramem wydań, dostarczając jedną aktualizację poprawek błędów i jedną aktualizację zabezpieczeń miesięcznie. Większe aktualizacje – główne wersje – pojawiają się około dwa razy w roku. Dodatkowym zamieszaniem związanym z Drupalem jest to, że obecnie istnieją dwie wersje, które wydają się być uruchamiane jednocześnie – Drupal 7 i 8.

Porozmawiajmy teraz bezpieczeństwo. Po pierwsze liczby. Oto roczna raport o trendach włamań do witryny autorstwa Sucuri – firma zajmująca się ochroną sieci:

włamania do witryny

Jak widać, nie wygląda to dobrze na WordPress. Około 90% wszystkich zainfekowanych stron CMS działa na WordPress.

Ten niski wynik WordPressa wynika z kilku czynników. Po pierwsze, jest to po prostu najpopularniejszy CMS w sieci. Naturalnie otrzyma znacznie większy kawałek ciasta hakerskiego.

Ponadto, ponieważ tak wiele witryn działa na WordPressie, włamanie się do WordPressa zapewnia wyższy zwrot z inwestycji dla atakujących – inwestowanie w budowę exploita dla WordPressa może skutkować rozbiciem na tysiące stron w porównaniu ze znacznie mniejszą liczbą dla Joomla lub Drupal.

Z drugiej strony warto zauważyć, że zarówno Drupal, jak i Joomla są zhakowane proporcjonalnie mniej niż WordPress – nawet po uwzględnieniu poziomów popularności wszystkich trzech CMS-ów. To nie przypadek. W rzeczywistości bezpieczeństwo jest jednym z głównych punktów sprzedaży Drupala. Wiele agencji rządowych i innych instytucji zaufało Drupalowi głównie ze względu na jego silną koncentrację na bezpieczeństwie stron internetowych.

7. Wsparcie i społeczność

Wszystkie trzy nasze najlepsze CMS oferują sposoby uzyskania pomocy w przypadku problemów:

Jeśli chodzi o jakość wszystkich tych dokumentów, oferty Joomla i Drupal wydają się być na topie. Chociaż WordPress ma przyzwoitą sekcję dokumentacji i podręczniki użytkownika, prawdopodobnie znajdziesz więcej szczegółowych samouczków i informacji w innych miejscach w sieci (na przykład na naszej stronie).

Oficjalne fora wsparcia są dość podobne w obu systemach CMS.

Na koniec, jeśli musisz zatrudnić profesjonalistę, który pomoże Ci znaleźć bardziej skomplikowane rzeczy, a nawet pracować nad całą witryną, łatwiej będzie znaleźć programistów WordPress niż programistów Joomla lub Drupal.

Na przykład, jeśli pójdziesz do Freelancer.com (jedna z najpopularniejszych witryn do zatrudniania freelancerów) i sprawdzania każdego CMS, otrzymasz następujące wyniki:

 • „WordPress” – ponad 68 000 freelancerów oferujących pracę związaną z WordPress
 • „Joomla” – około 10 000
 • „Drupal” – około 5200

freelancer.com

Owinąć:

Kiedy używać WordPress?

WordPress to świetny, wszechstronny CMS, jeśli chcesz samodzielnie wykonać stronę internetową, a także upewnić się, że będzie ona wyglądać poprawnie i mieć wszystkie potrzebne funkcje.

Jest to najłatwiejsza w użyciu platforma dla początkujących, a także taka, która oferuje najlepsze projekty i największy wybór spośród nich.

Ponadto, jeśli kiedykolwiek zechcesz rozwinąć swoją witrynę, możesz wybierać spośród tysięcy wtyczek, które mogą obsługiwać praktycznie każdą nową funkcję, o której możesz pomyśleć.

 • Przeczytaj to, aby dowiedzieć się, jak zacząć korzystać z WordPress

Kiedy stosować Drupal?

Drupal może być Twoim rozwiązaniem, jeśli witryna, którą chcesz zbudować, będzie miała wiele niestandardowych funkcji i jednocześnie będzie wymagać najwyższej jakości zabezpieczeń.

Drupal jest bardziej nastawiony na programistów niż na majsterkowiczów, którzy popołudniami pracują nad swoimi witrynami.

Prawdopodobnie będziesz potrzebował dużo niestandardowej pracy i kodowania, aby osiągnąć swój ostateczny pożądany efekt z Drupalem.

 • Przeczytaj to, aby dowiedzieć się, jak zacząć korzystać z Drupala

Kiedy stosować Joomla?

Joomla spotyka cię w środku pomiędzy WordPress i Drupal. Z jednej strony zapewnia wiele funkcji skierowanych do użytkownika, ale oczekuje także niestandardowego kodowania niestandardowych elementów.

Joomla ma bardziej zaawansowany schemat zarządzania użytkownikami, który może być przydatny, jeśli twoją witryną ma zarządzać wiele osób. To samo dotyczy wielojęzycznego wsparcia. Dzięki Joomla możesz konfigurować wielojęzyczne witryny od razu po wyjęciu z pudełka, podczas gdy przy pomocy WordPress wymagana jest osobna wtyczka.

Mimo to krzywa uczenia się Joomla nadal jest dość stroma. Może to być kłopotliwe, jeśli jedyne, czego teraz potrzebujesz, to po prostu „działająca strona internetowa”.

 • Przeczytaj to, aby dowiedzieć się, jak zacząć korzystać z Joomla
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map