Samouczek witryny Joomla


samouczek joomla


Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem Joomla do stworzenia własnej obecności w sieci, trafiłeś we właściwe miejsce. Poniżej dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby zacząć.

W tym samouczku krok po kroku pokażemy, jak zainstalować oprogramowanie na serwerze, a także omówimy podstawowe funkcje. Na koniec chcemy, abyś poczuł się w stanie sam zacząć odkrywać i budować stronę Joomla swoich marzeń.

Chociaż Joomla jest bardziej złożona niż WordPress, jest o wiele bardziej przyjazna dla początkujących niż Drupal (tutaj można znaleźć porównanie trzech). Jeśli więc postępujesz zgodnie z samouczkiem, powinieneś uruchomić witrynę w ciągu 3 godzin lub krócej.

Jak zbudować stronę internetową Joomla (spis treści):

 1. Zarejestruj nazwę domeny i znajdź usługę hostingową
 2. Zainstaluj i skonfiguruj Joomla
 3. Zapoznaj się z podstawami Joomla
 4. Wybierz szablon swojej witryny
 5. Zainstaluj szablon Joomla
 6. Dostosuj projekt
 7. Użyj modułów Joomla
 8. Przypisz moduły do ​​pozycji
 9. Utwórz nowe strony
 10. Przypisz strony do menu nawigacji Joomla
 11. Dodaj sekcję blogu
 12. Zainstaluj rozszerzenia

Całkowity czas na stworzenie strony internetowej za pomocą Drupal: ~ 2-3 godziny
Poziom umiejętności: Początkujący / średniozaawansowany

1. Zarejestruj nazwę domeny i znajdź usługę hostingu

Jeśli masz już nazwę domeny i hosting, przejdź do kroku 2.

Zanim zaczniesz budować swoją witrynę Joomla, potrzebujesz nazwy domeny i hostingu.

Jeśli nawet nie wiesz, od czego zacząć ten temat, przeczytaj nasz post na temat wybierania nazwy domeny. Jeśli potrzebujesz tylko odświeżenia, wybierz domenę witryny, która jest prosta, dzięki czemu łatwo ją zapamiętać.

Oprócz nazwy domeny potrzebujesz także usługi hostingowej.

Pełne ujawnienie informacji: WebsiteSetup zarabia prowizję, jeśli kupisz Bluehost za pośrednictwem naszych linków polecających w tym przewodniku. Pomaga nam to aktualizować wszystko. Dziękuję za Twoje wsparcie.

Możesz uzyskać nazwę domeny i hosting z Bluehost (oferują one również bezpłatną domenę przez pierwszy rok).

hosting joomla

Mają szybką instalację dla Joomla, więc nie musisz tracić czasu na pobieranie, przesyłanie i instalowanie go ręcznie przez FTP.

Jeśli zdecydujesz się użyć innego hosta internetowego, upewnij się, że spełnia on wymagania systemowe Joomla, które możesz znaleźć tutaj.

2. Zainstaluj i skonfiguruj Joomla

Istnieją dwa sposoby instalacji i konfiguracji Joomla.

Instalowanie Joomla przy użyciu szybkiej instalacji Bluehost (krok po kroku)

Ręczne instalowanie Joomla na dowolnym hoście internetowym (krok po kroku)

3. Zapoznaj się z podstawami Joomla

Kolejnym krokiem w nauce budowania strony internetowej z Joomla jest zdobycie orientacji. Użyjemy wielu menu, które można zobaczyć w panelu sterowania poniżej, jednak pomaga mieć widok z lotu ptaka, aby rozpocząć.

Oczywiście możesz pozbyć się dwóch niebieskich pól, włączając lub wyłączając Joomla, zbierając dane statystyczne, a następnie czytając (i ukrywając) wiadomości poinstalacyjne.

Po lewej stronie znajdują się skróty do często używanych części obszaru administracyjnego, takich jak tworzenie nowych artykułów, zmiana struktury menu lub instalowanie rozszerzeń. Po prawej stronie znajduje się ważna informacja o stanie twojej witryny.

Jednak najważniejszą częścią jest pasek zadań u góry. Tutaj znajdziesz te same opcje, co w panelu sterowania, a następnie niektóre. Oto, co zawierają różne menu:

pierwszy raz na panelu sterowania joomla

 • System – Dostęp do panelu sterowania, ustawień witryny, oczekujących lub zablokowanych elementów treści, opcja czyszczenia pamięci podręcznej i przeglądania informacji o systemie (witryna, serwer i środowisko).
 • Użytkownicy – Zarządzaj użytkownikami, grupami użytkowników i poziomami dostępu, dodawaj notatki o użytkownikach, radzi sobie z żądaniami związanymi z prywatnością, przeglądaj dzienniki użytkowników i wysyłaj masowe wiadomości e-mail wszystkim użytkownikom.
 • Menu – Jak sama nazwa wskazuje, zawiera wszystkie opcje dotyczące tworzenia menu i zarządzania nimi.
 • Zadowolony – Dodawaj artykuły i taksonomie, przypisuj polecane treści i zarządzaj plikami multimedialnymi witryny.
 • składniki – Twórz banery, kontakty, aktualizacje witryn, prywatne wiadomości, wielojęzyczne skojarzenia i kanały informacyjne i zarządzaj nimi. Zapewnia również dostęp do komunikatów poinstalacyjnych (już to omówiliśmy), pozwala skonfigurować przekierowania (choć potrzebujesz do tego wtyczki), przeglądać wyszukiwane hasła w witrynie, korzystać z inteligentnego wyszukiwania (ponownie, to wymaga wtyczki) i zarządzać tagi.
 • Rozszerzenia – Pozwala instalować, aktualizować, zarządzać, konfigurować, znajdować i rozwiązywać problemy z rozszerzeniami. W tym menu możesz także zobaczyć stan swojej bazy danych i zaktualizować swoją witrynę.
 • Wsparcie – Bezpośredni dostęp do ważnych tematów pomocy w oficjalna dokumentacja.

Jak dotąd wszystko jasne? Przejdźmy dalej.

4. Wybierz szablon dla swojej witryny

Podobnie jak inne systemy zarządzania treścią prezentowane na tej stronie, Joomla oferuje sposób na zmianę wyglądu witryny bez kodowania. Narzędzia do tego celu są nazywane Szablony. Wygląd, działanie i styl całej witryny są całkowicie od nich zależne. Więc nie lekceważ tej decyzji przy wyborze!

Dostępne są bezpłatne i premium (płatne) szablony Joomla. Jednak znalezienie jednego może być trudne. Niestety CMS nie ma do tego centralnego katalogu. Dlatego musisz rozejrzeć się po sklepach, aby je znaleźć. Wiele osób, które sprzedają motywy premium, oferuje również bezpłatne wersje, które można przetestować. Oto kilka miejsc na początek:

Oczywiście istnieje kilka podstawowych cech, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze motywu. Pierwszy to oczywiście twój własny gust. Należy jednak wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Wsparcie – Wspaniale jest mieć wsparcie techniczne, ponieważ osoby te mogą rozwiązać każdy problem.
 • Aktualizacje – Joomla stale aktualizuje swój system. Upewnij się, że dostawca szablonów również często aktualizuje swoje szablony, aby upewnić się, że będzie działać z najnowszymi wydaniami.
 • Dokumentacja – Od czasu do czasu musisz sprawdzić niektóre funkcje, aby dowiedzieć się, jak działają. Upewnij się, że jest miejsce, w którym możesz to zrobić.
 • Reaktywność i kompatybilność z różnymi przeglądarkami – Oznacza to, że Twój szablon powinien wyglądać świetnie w każdej przeglądarce, a także na dowolnym urządzeniu mobilnym.
 • Możliwość dostosowania – Sprawdź, które funkcje szablonu możesz dostosować samodzielnie. Na przykład poszukaj szablonów, które mają wiele pozycji modułów (więcej na ten temat wkrótce).

5. Zainstaluj szablon Joomla

Instalowanie szablonu w Joomla jest w zasadzie dość łatwe. Po dokonaniu wyboru zazwyczaj otrzymujesz go w postaci pliku zip. Możesz to po prostu przesłać pod Rozszerzenia> Zainstaluj.

prześlij rozszerzenia joomla

Przeciągnij i upuść go w polu lub kliknij Lub przeglądaj w poszukiwaniu pliku przycisk, aby znaleźć go na dysku twardym. Wybierz to, a Joomla powinna sama zrobić resztę. Alternatywnie możesz również zainstalować szablon za pomocą jego adresu URL, jeśli wiesz, gdzie znajduje się pakiet.

Następnie nadal musisz aktywować szablon i zrobić to pod Rozszerzenia> Szablon> Style. W tym miejscu kliknij ikonę gwiazdki po prawej stronie nazwy szablonu, aby ustawić ją jako domyślną dla całej witryny.

ustaw szablon Joomla jako domyślny

Pamiętaj, że podczas pobierania szablonu możesz uzyskać dodatkowe pliki, takie jak szybki start, ustawienia, i rozbudowa. Pierwsza to pełna wersja Joomla zawierająca szablon. W ten sposób Twój nowy projekt jest już gotowy do pracy, gdy twoja strona jest skonfigurowana, często włączając w to treści demo. To ostatnie może mieć sens, aby wszystko było skonfigurowane tak, jak w wersji demo, a wszystko, co musisz zrobić, to wymienić zawartość. Pozostałe dwa pliki odnoszą się do rzeczy, które mogłeś zobaczyć w szablonowej witrynie demonstracyjnej, takich jak suwaki itp.

6. Dostosuj projekt

Kiedy budujesz stronę internetową przy pomocy Joomla, jednym z głównych celów jest stworzenie projektu, który chcesz. Aby to zrobić, większość szablonów ma przynajmniej niektóre opcje dostosowywania i można uzyskać do nich dostęp, klikając nazwę szablonu na liście.

Opcje dostosowywania szablonu joomla

W tym miejscu możesz wprowadzać zmiany dotyczące kolorów, czcionek, logo, rozmiarów i wielu innych elementów. Niektóre szablony mają również własną stronę ustawień, na której pozwalają kontrolować znacznie więcej i wyświetlać podgląd zmian w czasie rzeczywistym. W obu przypadkach nie zapomnij sprawdzić, co ma do zaoferowania szablon i zapisać wprowadzone zmiany!

7. Użyj modułów Joomla

W tej chwili, nawet jeśli wygląda lepiej, twoja strona jest wciąż całkiem pusta. Czas to zmienić. Odtąd zajmiemy się tworzeniem treści w Joomla.

Niestety musimy zacząć od jednego z bardziej skomplikowanych tematów, jakim jest moduły. Są to małe jednostki treści, które mogą pojawiać się w wielu miejscach strony. Działają jak bloki konstrukcyjne, z których można tworzyć różne projekty. Jednak ich użycie wymaga pewnego przyzwyczajenia się. Wypróbujmy to na stronie głównej.

Aby zbudować stronę od zera, najlepiej zacząć od włączenia trybu podglądu pozycji modułów. W ten sposób możesz zobaczyć, gdzie dokładnie na swojej stronie możesz dodać moduły i nazwy pozycji.

podgląd pozycji modułu joomla

Aby zobaczyć coś takiego jak wyżej, przejdź do System> Konfiguracja globalna> Szablony.

włącz podgląd pozycji modułu joomla

Tutaj ustaw Podgląd pozycji modułu do Włączone, Zapisz i zamknij. Następnie wróć do listy szablonów i kliknij przycisk Zapowiedź przycisk (ikona oka). Spowoduje to wyświetlenie wszystkich dostępnych pozycji modułu, jak pokazano powyżej.

Szybka uwaga: nie zapomnij wyłączyć podglądu po zakończeniu przypisywania modułów.

8. Przypisz moduły do ​​pozycji

Dobrze, skoro już wiesz, gdzie mogą iść twoje moduły, jak przypisujesz je do tych pozycji? Wszystko to dzieje się pod Rozszerzenia> Moduły.

lista modułów joomla

Tutaj możesz zobaczyć wszystkie, które są obecnie aktywne w Twojej witrynie, a także pozycje, strony, użytkowników i języki, do których są przypisani. Nie martw się, to nie jedyne dostępne opcje. Pod Nowy w lewym górnym rogu znajdziesz wiele innych bloków, których możesz użyć na swojej stronie.

dodatkowe moduły joomla

Załóżmy, że chcesz umieścić na stronie głównej tekst o tobie i swojej witrynie. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to sprawdzić, gdzie na stronie by to poszło. W tym przypadku tak jest pozycja-2. Następnie przejdź do menu modułów, utwórz nowy i wybierz Zwyczaj jako typ. Pozwala to na tworzenie własnego bloku zawartości za pomocą edytora WYSIWYG (to, co widzisz, dostajesz).

utwórz niestandardowy moduł joomla

Jest to po prostu edytor do tworzenia i formatowania treści, który pozwala zobaczyć, co robisz. Niestety przejrzenie wszystkich opcji na tym ekranie zajęłoby zbyt dużo czasu. Jednak jeśli kiedykolwiek używałeś edytora tekstu, wszystko powinno wyglądać bardzo znajomo. Ponadto możesz najechać kursorem na dowolną ikonę, aby uzyskać opis tego, co robi. W ten sposób powinieneś być w stanie szybko dowiedzieć się, jak pisać i formatować tekst, wstawiać nagłówki, obrazy i inne media oraz wszystko, co ma do zaoferowania.

moduł niestandardowy joomla z zawartością

Po zakończeniu upewnij się, że zapisujesz, Status po prawej stronie jest ustawiony na Opublikowany i że w obszarze wybierz poprawną lokalizację szablonu Pozycja (zwróć uwagę, że wybierasz aktywny motyw!). Następnie przejdź do Przydział menu (karta pod tytułem) i użyj menu rozwijanego, aby wybrać strony, na których chcesz wyświetlić ten moduł. W tym przypadku tak jest Tylko na wybranych stronach i wtedy Dom.

Przypisanie menu modułu joomla

Zapisz i powinieneś zobaczyć go na swojej stronie głównej (i tylko tam).

zbuduj stronę internetową z niestandardowym modułem joomla na stronie głównej

Możesz użyć tej samej metody do wstawiania innych rzeczy na stronach, takich jak posty na blogu (więcej na ten temat poniżej), banery, menu, obrazy i ramki iframe. Ponadto możesz dodawać nowe moduły za pomocą rozszerzeń (więcej na ten temat również poniżej).

9. Utwórz nowe strony

Teraz coś prostszego: strony. Kiedy zbudujesz witrynę przy pomocy Joomla, prawdopodobnie stworzysz kilka z nich. Jednak po opanowaniu powyższej części ta część powinna być znacznie łatwiejsza.

Pierwszą rzeczą do nauczenia się o stronach w Joomla jest to, że tworzysz je w jednym miejscu i sprawiasz, że pojawiają się w innym. Jest to ogólna rzecz, o której należy pamiętać, że wszystko, co utworzysz w Joomla, nie pojawi się automatycznie w Twojej witrynie.

W Joomla strony są po prostu wywoływane artykuły. Na początku może to być nieco mylące, jeśli pochodzi z bloga, ale nie pozwól, aby cię to powstrzymywało. Możesz tworzyć artykuły za pośrednictwem Treść> Artykuły> Dodaj nowy artykuł. Możesz też użyć skrótu na panelu sterowania. Oba prowadzą do bardzo podobnego ekranu edycji, z którego korzystałeś wcześniej.

joomla utwórz nowy artykuł

Twórz i formatuj treść w taki sam sposób, jak wcześniej. Kiedy skończysz, poniżej Alias jesteś w stanie określić bezpośredni link (czyli adres URL strony). Często ma sens umieszczenie tutaj słowa kluczowego zamiast używania tego samego tytułu co artykuł. Pod Status upewnij się, że jest ustawiony na Publikować przed zapisaniem.

Aby umożliwić odwiedzającym dostęp do Twojej nowej strony, czas przypisać ją do menu. Możesz to zrobić w następujący sposób: poniżej Menu, znajdź ten z przypisaną ikoną domu. To jest twój obecnie aktywny.

menu menu joomla

Aby przypisać do niego nowy link, najedź na niego kursorem i wybierz Dodaj nowy element menu. Spowoduje to przejście do poniższego ekranu.

joomla utwórz nowy element menu

Pod Typ pozycji menu, Wybierz Artykuł> Pojedynczy artykuł. Następnie pod Wybierz artykuł, możesz wybrać istniejące treści na swojej stronie za pośrednictwem Wybierz a następnie klikając tytuł tego, który chcesz przypisać.

przypisz stronę joomla do menu

Teraz wystarczy tylko wpisać Tytuł menu u góry (czyli tekst, który pojawi się w menu) i upewnij się, że menu, do którego jest przypisane, jest zaznaczone po prawej stronie. Po zapisaniu i zamknięciu możesz użyć ikony po lewej stronie, aby przeciągać elementy menu i zmieniać ich kolejność.

joomla zmień kolejność pozycji menu

Kiedy będziesz zadowolony i wrócisz na swoją stronę, nowy element powinien się teraz pojawić.

nowy element menu na stronie

11. Dodaj sekcję blogu

Możesz jednak nie tylko tworzyć strony, ale także publikować posty na blogu w Joomla. Zasadniczo działa w ten sam sposób tylko tyle, że przypisujesz swoje posty na blogu do kategorii. Aby to zrobić, musisz go najpierw utworzyć.

Możesz to zrobić pod Treść> Kategorie> Dodaj nową kategorię. Przenosi Cię do tego samego edytora, co poprzednio. W takim przypadku wystarczy wpisać nazwę u góry (np. Blog), a następnie zapisz i zamknij.

Następnie możesz przypisać kategorię do menu w taki sam sposób, jak poprzednio na stronie. Tylko tym razem poniżej Typ pozycji menu, wybierać Artykuły> Blog kategorii.

stwórz bloga kategorii joomla

Po wykonaniu tej czynności upewnij się, że wybierasz Blog kategoria pod Wybierz kategorię. Następnie sprawdź, czy jest przypisane do prawego menu i nadaj mu odpowiedni tytuł. Zapisz i zamknij, aby uzyskać go na swojej stronie. Od teraz każdy artykuł przypisany do twojego Blog kategoria pojawi się w formie posta na blogu pod tym elementem menu.

12. Zainstaluj rozszerzenia

Ostatnią rzeczą, o której chcemy rozmawiać, są rozszerzenia. Za ich pomocą możesz wprowadzić nowe funkcje do swojej witryny. Znajdziesz je w oficjalny katalog rozszerzeń Joomla.

katalog rozszerzeń joomla

Wystarczy wpisać wyszukiwane hasło, skorzystać z poniższych kategorii lub wyszukiwania zaawansowanego, aby znaleźć to, czego szukasz. Jednak przy prawie 8 000 dostępnych rozszerzeń wybór może być trudny. Z tego powodu dobrym pomysłem jest zacząć od artykułów takich jak te:

Gdy wiesz, co zainstalować na swojej stronie, możesz to zrobić na kilka sposobów. Znajdziesz je wszystkie poniżej Rozszerzenia> Zainstaluj. Gdy jesteś tam po raz pierwszy, u góry znajdziesz opcję konfiguracji zainstaluj z sieci opcja. Kiedy to zrobisz, daje ci dostęp do wszystkiego w katalogu rozszerzeń Joomla bezpośrednio z twojego zaplecza.

zainstaluj rozszerzenie joomla z zaplecza

Kliknij dowolne rozszerzenie, a następnie naciśnij zainstalować (dwukrotnie), aby automatycznie załadować go na swoją stronę. Jeśli z jakiegoś powodu to nie zadziała, możesz po prostu pobrać rozszerzenie lub skopiować adres URL, pod którym się znajduje. Następnie możesz korzystać z Prześlij plik pakietu i Zainstaluj z adresu URL karty, aby uzyskać go na swojej stronie.

Pamiętaj, że nadal może być konieczne aktywowanie części rozszerzenia Rozszerzenia> Zarządzaj.

zarządzać rozszerzeniami Joomla

Odtąd możesz także dezaktywować i odinstalować niepotrzebne rozszerzenie. Niestety jest to trochę mylące i zatłoczone, więc może być konieczne wyszukiwanie rozszerzenia według nazwy.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map