Hosting Pro Wskazówka: Zawsze przechowuj lokalną kopię zapasową

Hosting Pro Wskazówka: Zawsze przechowuj lokalną kopię zapasową

Jak mówią ludzie z branży IT, jeśli nie masz kopii zapasowej projektu, oznacza to, że nie jest to dla Ciebie ważne.


Istnieje wiele scenariuszy dotyczących tego, co może pójść nie tak, od przypadkowego usunięcia bazy danych do włamania się do witryny i wypełnienia witryny złośliwym oprogramowaniem i szkodliwymi skryptami. Zastanów się przez chwilę, jeśli tak się stanie – ile godzin zajmie przebudowa witryny? Jest to wielka strata czasu i kosztów programowania, a także ruchu i pozycji w wyszukiwarkach.

Aby móc szybko reagować w sytuacjach awaryjnych, musisz mieć kopię zapasową. Wielu hostów internetowych nie obsługuje tej usługi lub jeśli to zrobi, zrobi to dla własnego bezpieczeństwa i nie pozwoli ci przywrócić twoich danych lub będzie częściowa. Wszyscy dostawcy usług hostingowych, których zalecamy, wykonują codzienne / cotygodniowe kopie zapasowe danych, ale to nie wystarczy. Jest to fajna funkcja, która pomoże ci szybko przywrócić zdrową wersję twojego projektu, ale ma również swoje ograniczenia i jak w tym przykładzie na Reddit, możesz zobaczyć, że nawet duże nazwiska, takie jak Bluehost może zepsuć twoją kopię zapasową.

 • nikt nie troszczy się o twoje dane tak jak Ty (firmy hostingowe obsługują setki tysięcy kopii zapasowych i istnieje duża szansa, że ​​coś może się przydarzyć Twoim).
 • dostawcy usług hostingowych przechowują kopie zapasowe tylko przez ograniczony czas, na przykład tydzień lub dwa. Co się stanie, jeśli witryna została zhakowana przed datą ostatniej kopii zapasowej, a zanim ją zrealizujesz i zdecydujesz się ją przywrócić, wersja kopii zapasowej również zostanie naruszona?
 • nawet jeśli przechowują kopię zapasową na osobnym komputerze, istnieje duża szansa, że ​​znajduje się ona w tym samym centrum danych, a jeśli dojdzie do katastrofy naturalnej, witryna zniknie.

Czym naprawdę jest tworzenie kopii zapasowej?

Najlepszą praktyką w przypadku danych, na których Ci zależy, jest przechowywanie ich w trzech oddzielnych miejscach – kopia zapasowa na twoim hostingu w celu szybkiego dostępu i przywracania: skopiuj na osobny dysk twardy w domu i a kopiuj w chmurze lubić DropBox, pCloud lub Amazon S3.

Upewnij się również, że przechowujesz wersje, ponieważ każde oprogramowanie jest regularnie aktualizowane, a chcesz zachować co najmniej 3-4 wersje, a przynajmniej dwa miesiące wstecz. W ten sposób możesz mieć pewność, że nawet jeśli niektóre wersje kopii zapasowej zostaną naruszone, nadal będziesz mieć bazę do zbudowania.

Jak wykonać kopię zapasową?

Jak wygenerować kopię zapasową przez FTP

Tworzenie kopii zapasowej poprzez FTP jest najstarszą i najmniej techniczną metodą. Tak to działa:

1. Połącz się z serwerem za pomocą ulubionego klienta FTP, takiego jak FileZilla.

Ekran FileZilla

2. Rozpocznij pobieranie wszystkich plików. Może to trwać wiecznie, jeśli masz wiele plików, dzięki czemu możesz ułatwić sobie życie i przyspieszyć tworzenie kopii zapasowej, jeśli masz dostęp do panelu sterowania hostingu, w którym możesz najpierw zarchiwizować pliki. W ten sposób pobierasz tylko jeden plik i jest on znacznie szybszy.

3. Uporządkuj swoje foldery, abyś wiedział, która wersja kopii zapasowej jest dokąd

4. Nie zapomnij wykonać kopii zapasowej baz danych. Możesz to zrobić za pomocą PhpMyAdmin. (Poproś hosta o dostęp)

Kopia zapasowa SQL PHPMyAdmin

Jak wygenerować kopię zapasową za pomocą cPanel

Jeśli masz dostęp do cPanel, tworzenie kopii zapasowych może być znacznie szybsze, ponieważ cPanel może spakować wszystkie pliki i bazy danych w jednym archiwum. Oto kroki

1. Zaloguj się do cPanel

2. Przejdź do plików i kliknij ikonę Kopia zapasowa

Kopia zapasowa cPanel

3. Tutaj masz dwie opcje:

a) w obszarze Pełna kopia zapasowa kliknij Pobierz pełną kopię zapasową witryny. W następnym kroku kliknij Wygeneruj i wprowadź swój e-mail. cPanel wyśle ​​Ci wiadomość e-mail, gdy kopia zapasowa będzie gotowa. Pamiętaj, że pełna kopia zapasowa tworzy archiwum wszystkich plików i konfiguracji Twojej witryny. Możesz użyć tego pliku, aby przenieść swoje konto na inny serwer lub zachować lokalną kopię swoich danych.

b) W części Częściowe kopie zapasowe kliknij Pobierz, kopię zapasową katalogu domowego> Pobierz. Jest to o wiele szybsze i łatwiejsze przywrócenie kopii zapasowej tylko katalogu domowego.

Możesz wykonać jedną pełną kopię zapasową co miesiąc i częściową kopię zapasową co tydzień.

Jak zautomatyzować tworzenie kopii zapasowej

Odpowiedź jest z dodatkowym oprogramowaniem. Jeśli prowadzisz witrynę na jednych z najczęściej używanych platform CMS, takich jak Joomla lub WordPress, możesz z niej korzystać Kopia zapasowa Akeeba. Ta wtyczka ma darmową wersję, która działa całkiem dobrze i częściowo automatyzuje proces tworzenia kopii zapasowej. Ma wiele zaawansowanych opcji, ale cały proces tworzenia kopii zapasowej jest tylko jednym kliknięciem, jest z poziomu panelu administracyjnego, a także tworzy i archiwizuje, które można łatwo przywrócić i mieć tam również bazę danych. Oto jak wykonać kopię zapasową za pomocą Akeeba:

Akeeba

Sztuczka polega na tym, że po przygotowaniu kopii zapasowej należy pobrać kopię zapasową przez FTP w trybie binarnym.

Jak ustawić tryb przesyłania binarnego w FileZilla

Jeśli chcesz być w pełni zautomatyzowany, musisz kupić płatną wersję Akeeba Backup, która obsługuje tworzenie kopii zapasowych w zdalnych lokalizacjach, takich jak DropBox lub Amazon S3, lub oprogramowanie takie jak BackupMachine.

I nie zapomnij – zawsze pobieraj lokalną kopię!

Jeśli masz jakieś pytania, daj nam znać w komentarzach.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map