Co to jest centrum danych?

Co to jest centrum danych?

ZA Centrum danych to obiekt służący do przechowywania systemów komputerowych i powiązanych komponentów, takich jak serwery, routery, przełączniki i zapory ogniowe, a także elementów pomocniczych, takich jak sprzęt zapasowy, urządzenia przeciwpożarowe i klimatyzacja. Centrum danych jest mózgiem firmy i miejscem, w którym prowadzone są najbardziej krytyczne procesy. Chociaż projekty centrów danych są wyjątkowe, można je ogólnie zaklasyfikować jako Internet lub przedsiębiorstwo


Historia

w Lata 40, komputery były tak duże, że poszczególne pomieszczenia musiały zostać specjalnie wydzielone, aby je pomieścić. Wczesne systemy komputerowe były skomplikowane w obsłudze i utrzymaniu oraz wymagały specjalnego środowiska do działania.

Przed 1960 (1945), armia opracowała ogromną maszynę o nazwie ENIAC (elektroniczny licznik, integrator, analizator i komputer):

 • Ważył 30 ton
 • Zajęła powierzchnię 1800 stóp kwadratowych
 • Wymagało 6 techników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin, aby utrzymać działanie
 • Wykonano 5000 operacji na sekundę

Aż do wczesnych lat Lata 60, z komputerów korzystały głównie agencje rządowe. Były to duże komputery mainframe przechowywane w pokojach – które dziś nazywamy „centrum danych”.

Podczas boomu branży mikrokomputerowej, a zwłaszcza w okresie Lata 80, komputery zaczęły być wdrażane wszędzie, w wielu przypadkach z niewielką lub zerową dbałością o wymagania operacyjne.

Połowa lat 90, gwałtowny wzrost liczby „.com” spowodował, że firmy chciały szybkiego połączenia z Internetem i ciągłej pracy. Doprowadziło to do budowy serwerowni w przedsiębiorstwie, co doprowadziło do powstania znacznie większych obiektów (setek i tysięcy serwerów). Centrum danych jako model usług stało się w tym czasie popularne.

Dzisiaj„s centra danych przechodzą z modelu własności infrastruktury, sprzętu i oprogramowania na model subskrypcji i model wydajności na żądanie. Centra danych znacznie się zmieniły w ostatnich latach, wdrażając technologie takie jak wirtualizacja w celu optymalizacji wykorzystania zasobów i zwiększenia elastyczności IT.

Obiekt i wyposażenie centrum danych

Skuteczne działanie centrum danych osiąga się dzięki zrównoważonej inwestycji w obiekt i znajdujący się w nim sprzęt. Elementy podziału centrum danych w następujący sposób:

 • Obiekt – lokalizacja i „biała przestrzeń” lub powierzchnia użytkowa dostępna dla sprzętu IT.
 • Infrastruktura pomocnicza – sprzęt przyczyniający się do bezpiecznego utrzymania najwyższego możliwego poziomu dostępności.
 • Sprzęt IT – rzeczywisty sprzęt do operacji informatycznych i przechowywania danych organizacji.
 • Personel operacyjny – do monitorowania operacji i konserwacji sprzętu IT i infrastruktury przez całą dobę

Istnieją 4 typy (poziomy) centrów danych według niezawodności obiektu:

 • Poziom 1 – składa się z jednej ścieżki dystrybucji zasilania i chłodzenia, bez zbędnych komponentów zapewniających 99,0% dostępności
 • Poziom 2 – składa się z jednej ścieżki rozdziału zasilania i chłodzenia, z nadmiarowymi komponentami, zapewniającymi 99,75% dostępności
 • Poziom 3 – złożony z wielu aktywnych ścieżek dystrybucji mocy i chłodzenia, ale tylko jedna aktywna ścieżka, ma redundantne komponenty i jest jednocześnie możliwa do utrzymania, zapewniając dostępność na poziomie 99,98%
 • Poziom 4 – składa się z wielu aktywnych ścieżek dystrybucji mocy i chłodzenia, ma nadmiarowe komponenty i jest odporny na uszkodzenia, zapewniając dostępność na poziomie 99,999%

Najnowocześniejsze centrum danych Google

Centrum danych Google

Google jest właścicielem i operatorem centrów danych na całym świecie, aby nasze produkty działały 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Google jest pierwszą dużą firmą świadczącą usługi internetowe, która uzyskała zewnętrzny certyfikat wysokich standardów ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy w swoich amerykańskich i europejskich centrach danych. Zajrzyj do centrów danych Google na całym świecie. Zobacz zdjęcia technologii, ludzi i miejsc, które utrzymują produkty Google online.

Centra danych w Wielkiej Brytanii

Obecnie w Wielkiej Brytanii (UK) znajduje się około 250 centrów danych kolokacji z ponad 60 obszarów. Poniżej znajduje się lista centrów danych w Wielkiej Brytanii, oferujących przestrzeń do kolokacji i sprzedaży hurtowej, takich jak miejsce we wspólnych szafach rack, kompletne szafy rack, prywatne klatki i apartamenty.

Aberdeen (1); Bedford (1); Belfast (4); Berkshire (12); Birmingham UK (8); Birmingham UK (8); Bournemouth (1); Bradford (1); Cambridge (5); Cardiff (1); Cheltenham (1); Crawley (2); Croydon (1); Derby (1); Dundee (1); Edynburg (3); Essex (1); Glasgow (2); Hertford (2); Ipswich (1); Kent (3); Leeds (7); Leicester (1); Leiston (1); Lincolnshire (1); Liverpool (2); Londyn (69); Luton (1); Manchester (20); Middlesbrough (1); Middlesbrough (1); Milton Keynes (6); Newcastle (7); Północna Walia (3); Northamptonshire (2); Norwich (1); Nottingham (3); Poole (1); Portsmouth (7); Redhill (1); Reigate (1); Sheffield (5); Shropshire (2); Lenie (6); Somerset (1); Południowa Walia (1); Southampton (1); Stevenage (1); Surrey (2); Swindon (1); Jaszczurka (1); Wakefield (1); Walsall (2); Welwyn Garden City (1); Wherstead (1); Wiltshire (3); Woking (4).

Wybór lokalizacji hostingu (centrum danych)

Rozważając lokalizację serwera lub zakup hostingu, najlepsza lokalizacja będzie zależeć od jakości dostępnych dostawców hostingu, ich połączenia z globalną siecią komunikacyjną i bliskości rynków docelowych. Niektórzy z najlepszych dostawców usług hostingowych, według naszych ekspertów, dla hostingu dzielonego to SiteGround, a dla hostingu w chmurze to DigitalOcean, możesz przeczytać zarówno recenzję Siteground, jak i recenzję DigitalOcean.

Lokalizacja hostingu jest głównym czynnikiem dla Google, który bierze pod uwagę przy próbie ustalenia, czy witryna jest odpowiednia dla określonego kraju lub rynku językowego. Co Google mówi o problemie:

„Lokalizacja serwera (poprzez adres IP serwera): lokalizacja serwera jest często fizycznie blisko użytkowników i może być sygnałem o docelowych odbiorcach witryny. Niektóre witryny korzystają z sieci dystrybucji treści (CDN) lub są hostowane w kraju o lepszej infrastrukturze serwerów WWW, więc nie jest to ostateczny sygnał. ”

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map