Wszystko o bazach danych MySQL

Co to jest baza danych MySQL?

MySQL to system zarządzania bazą danych Open Source, który jest dystrybuowany i obsługiwany przez Oracle Corporation. Technicznie bazy danych to dobrze ustrukturyzowane zbiory danych, od najbardziej podstawowych po najbardziej złożone, od prostej listy nazw po zbiór ogromnych ilości informacji dla dużej korporacji. Aby mieć łatwość i organizację w gromadzeniu i wyszukiwaniu danych, potrzebujesz systemu zarządzania bazą danych.


Inną cechą MySQL jest to, że jest to relacyjna baza danych. Relacyjne bazy danych to te, które przechowują dane w osobnych tabelach, a nie tylko umieszczają je wszystkie w jednym dużym magazynie. Oznacza to, że przechowywanie i wyszukiwanie danych jest wydajne, ponieważ pliki są organizowane w określonych lokalizacjach. W rzeczywistości termin SQL oznacza „język zapytań strukturalnych” i od tego czasu stał się najpopularniejszym znormalizowanym językiem dostępu do danych.

Kolejną dobrą rzeczą w MySQL jest to, że jest to Open Source, co oznacza, że ​​każdy, kto chce, może z niego korzystać, a nawet modyfikować go w celu dostosowania do swoich potrzeb. Będąc Open Source, jest darmowy, więc każdy może po prostu pobrać go z Internetu bez obawy, że będzie musiał za to zapłacić. Co więcej, serwer MySQL jest znany ze swojej szybkości, niezawodności, skalowalności i łatwości użytkowania. Niektórzy mogą myśleć, że bycie wolnym przynosi wiele wad, ale jego serwer działa wygodnie szybko na komputerze stacjonarnym lub laptopie.

Jak stworzyć bazę danych MySQL?

Wiele aplikacji, takich jak oprogramowanie eCommerce, aplikacje CMS i fora, korzysta z baz danych MySQL. Aby utworzyć bazę danych MySQL, musisz przejść trzyetapowy proces; pierwszy to utworzenie użytkownika bazy danych i hasła, drugi proces polega na przypisaniu użytkownikowi uprawnień do dostępu do bazy danych, a trzeci – faktyczne utworzenie bazy danych.

Może to zabrzmieć zniechęcająco, ale dzięki zastosowaniu Kreatora bazy danych MySQL znajdującego się w twoim cPanelu zadanie tworzenia bazy danych staje się szybkie, proste i łatwe. Musisz wykonać następujące kroki:

 • Najpierw musisz zalogować się do swojego cPanel i kliknąć Kreator bazy danych MySQL, który można znaleźć pod nagłówkiem „Bazy danych”.
 • Następnie musisz wprowadzić nazwę swojej bazy danych w „Kroku 1”.
 • W „kroku 2” musisz wprowadzić nazwę użytkownika i hasło do bazy danych.
 • Następnie w „kroku 3” musisz przypisać swojemu użytkownikowi uprawnienia do bazy danych. Możesz po prostu kliknąć „Wszystkie uprawnienia”, chyba że programista wyraźnie zażąda inaczej.
 • „Krok 4” to tak naprawdę podsumowanie wszystkich właśnie ukończonych zadań. Możesz zauważyć, że nazwa bazy danych i użytkownik bazy danych używa nazwy użytkownika cPanel jako prefiksu. Jeśli musisz utworzyć dodatkowe bazy danych, wystarczy powtórzyć powyższy proces.

Jak wyeksportować bazę danych MySQL w phpMyAdmin?

Czasami może być konieczne wykonanie kopii zapasowej bazy danych, albo ze względów bezpieczeństwa, albo w celu przeniesienia bazy danych na inny serwer. Możesz łatwo wyeksportować bazę danych za pomocą phpMyAdmin, narzędzia, które można znaleźć w cPanel. Aby wyeksportować, wykonaj następujące czynności:

 • Wszystko zaczyna się od twojego cPanel, więc przede wszystkim musisz być zalogowany do swojego cPanel.
 • Pod nagłówkiem Bazy danych kliknij ikonę phpMyAdmin, a następnie wybierz bazę danych, którą chcesz wyeksportować z listy w lewym menu. Możesz go wybrać, klikając go.
 • Następnie kliknij kartę Eksportuj, która znajduje się w menu u góry strony.
 • Pod nagłówkiem „Eksportuj” sprawdź poniżej „Widok zrzutu (schematu) bazy danych” i upewnij się, że wszystkie tabele, a także opcja SQL są zaznaczone.
 • Następnie w obszarze „Struktura” włącz opcję „Dodaj DROPTABLE / VIEW.PROCEDURE / FUNCTION” i upewnij się, że zaznaczono „Save as file”, który znajduje się w lewym dolnym rogu strony. Pamiętaj, że jeśli twoja baza danych jest dość duża, możesz wybrać „spakowane” lub „gzipowane”, aby znacznie przyspieszyć pobieranie.
 • Kliknij przycisk „Idź” w prawym dolnym rogu, a następnie kliknij Zapisz po wyświetleniu monitu. Ta akcja rozpoczyna proces pobierania na komputer lokalny. W przypadku wielu baz danych po prostu powtórz kroki 3–7.

Jak zaimportować do bazy danych MySQL w phpMyAdmin?

Chociaż istnieje potrzeba wyeksportowania bazy danych, okazuje się również, że należy zaimportować ją z innego serwera na serwer. Aby to zrobić, możesz również użyć phpMyAdmin. Jednak aby go zaimportować, musisz mieć plik kopii zapasowej bazy danych, który zwykle ma rozszerzenie „.sql”, chociaż .zip i tar.gz są również akceptowane. Aby zaimportować plik, wykonaj następujące czynności:

 • Ponownie musisz zalogować się do swojego cPanel.
 • Po zalogowaniu kliknij ikonę phpMyAdmin, która znajduje się w „Bazach danych” ekranu głównego cPanel.
 • Następnie wybierz bazę danych, którą chcesz zaimportować, z listy w lewym menu.
 • W górnym menu kliknij kartę Importuj.
 • Następnie w obszarze „Plik do zaimportowania” kliknij przycisk „Przeglądaj”, a następnie znajdź plik kopii zapasowej bazy danych.
 • Następnie kliknij przycisk „Idź” w prawym dolnym rogu ekranu, aby rozpocząć proces importowania. Po zakończeniu importowania pod kartami powinien pojawić się zielony znacznik wyboru i powiadomienie, które powinno brzmieć mniej więcej tak: „Importowanie zakończyło się pomyślnie,… ..”
 • Jeśli musisz zaimportować więcej lub więcej baz danych, musisz powtórzyć i wykonać kroki 3–7 dla każdej bazy danych, którą chcesz zaimportować.
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map