Typy hostingu – różnica między udostępnionym VPS a dedykowanym hostingiem


Wszystkie strony internetowe działają za pośrednictwem usługi hostingowej, która umożliwia osobom i organizacjom upublicznianie ich stron internetowych za pośrednictwem sieci WWW. Host to w zasadzie firma, która wynajmuje miejsce na serwerze WWW dla właścicieli, aby udostępnić swoje strony internetowe w Internecie. Chociaż nie wszyscy hosty posiadają własne serwery, wielu z nich wynajmuje je od większych firm z dostępem do centrów danych lub kolekcji serwerów, a następnie wynajmuje te serwery innym firmom lub osobom. Istnieje kilka rodzajów hostingu. Omówimy tu jednak trzy z nich: hosting dzielony, hosting Virtual Private Server (VPS) i hosting dedykowany.

Wspólny hosting

Hosting współdzielony

Wspólną usługę hostingu można porównać do mieszkania w kompleksie apartamentów. Podobnie jak różne osoby i rodziny mieszkają we własnych mieszkaniach w budynku, w ramach wspólnej usługi hostingowej, wiele witryn znajduje się na jednym serwerze internetowym. Zrozumiałe, że jest to najbardziej ekonomiczna forma hostingu. Jest to idealne rozwiązanie dla prostych stron internetowych, które nie zawierają zbyt wielu funkcji i tych, które prawdopodobnie nie zobaczą dużego ruchu. Udostępnioną usługą hostingową zajmuje się administrator systemu. Przydatność tego zależy od twoich preferencji. Może to być przydatne, jeśli nie chcesz zajmować się techniczną stroną witryny, ale może być kłopotliwe, jeśli potrzebujesz większej kontroli nad witryną. Zarządzanie serwerem, instalacja oprogramowania serwera, aktualizacje zabezpieczeń i wsparcie techniczne są obsługiwane przez usługodawcę. Udostępniona usługa hostingu może być również nieodpowiednia, jeśli wymaga się intensywnego rozwoju oprogramowania poza tym, co obsługuje dostawca hostingu. Ma ograniczenia użytkowania i musi mieć rozbudowane funkcje niezawodności. Kolejną wadą tej usługi jest to, że ponieważ wiele stron internetowych korzysta z tego samego serwera, jeśli jedna strona jest zaangażowana w nieetyczne działania lub spamowanie, cały adres IP może zostać umieszczony na czarnej liście.

Dedykowany hosting

dedykowany hosting

Dedykowaną usługę hostingu można porównać do życia w niezależnym miejscu zamieszkania. Jest to rodzaj usługi, w której cały serwer jest zajęty przez jedną stronę internetową. W rezultacie właściciel witryny ma pełną kontrolę nad serwerem. Nie ma ograniczeń przepustowości i miejsca na dysku. We wspólnej usłudze hostingu administrator zajmuje się konfiguracją i techniczną obsługą serwera. W przypadku serwera dedykowanego istnieje szereg umiejętności technicznych, które muszą tam być. Istnieje dodatkowa potrzeba konfigurowania serwera, administrowania nim i zarządzania nim, jednak dzięki nowym, w pełni dedykowanym planom hostingowym można skorzystać z niego po nieco wyższej cenie. Ponadto dedykowane usługi hostingowe oferują wysoką wydajność, stabilność poczty e-mail, bezpieczeństwo i kontrolę. Taka usługa jest idealna dla witryn o dużym ruchu i korzystających z rozbudowanych funkcji. Portale zakupowe online zazwyczaj korzystają z dedykowanego hostingu internetowego. W przeciwieństwie do korzystania ze wspólnej usługi hostingowej, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo uzyskania czarnej listy, dzięki korzystaniu z dedykowanej usługi hostingowej, ponieważ masz pełną kontrolę nad serwerem.

Hosting wirtualnego serwera prywatnego (VPS)

Wirtualny serwer prywatny

VPS Hosting to rodzaj hostingu, który mieści się pomiędzy dzielonym hostingiem a dedykowanym hostingiem. Można to porównać do mieszkania w kondominium, w którym dzielisz rzeczy na nieruchomości, ale ostatecznie jesteś odpowiedzialny za utrzymanie swojej nieruchomości w kondominium. Oferuje wykorzystanie dużej przestrzeni dyskowej i przepustowości. Z takiej usługi hostingowej idealnie korzysta firma z zasobochłonnymi aplikacjami i zabezpieczonymi danymi. Podobnie jak w przypadku dedykowanego hostingu, hosting VPS jest używany przez strony internetowe, które mają duży ruch. Jest to jednak tańsze niż korzystanie z dedykowanej usługi hostingowej, ponieważ serwer jest nadal współużytkowany przez wielu użytkowników. Chociaż możesz skonfigurować serwer w dowolny sposób, nadal potrzebujesz dedykowanego administratora systemu, który zajmie się Twoim serwerem. Poniższa tabela zawiera podsumowanie różnic między poszczególnymi usługami hostingowymi:

Wspólny hostingDedykowany hostingHosting VPS
Serwer jest współużytkowany przez wiele stron internetowych Oferuje ograniczoną przepustowość i miejsce na dysku Jest stosunkowo tani ze względu na wspólne koszty Nie wymaga od właściciela strony dużych umiejętności technicznych Duży ruch może spowolnić serwer Oferuje najmniejszą kontrolę wśród trzech typy. Jest to najmniej bezpieczny spośród trzech typów.Serwer jest dedykowany tylko jednej stronie internetowej. Oferuje wysoką przepustowość i miejsce na dysku. Jest dość drogi z powodu braku wspólnych kosztów. Właściciel strony będzie musiał posiadać umiejętności techniczne, ponieważ ma pełną kontrolę nad serwerem. Serwer został zaprojektowany do obsługi dużego ruchu. Zapewnia wysoką kontrolę. Zapewnia wysokie bezpieczeństwo.Serwer jest współużytkowany przez wiele stron internetowych. Oferuje dużą przepustowość i miejsce na dysku. Jest dość drogi, ale tańszy niż dedykowana usługa hostingowa. Nie wymaga od właściciela strony dużych umiejętności technicznych, ale wymaga administratora systemu. Serwer jest przeznaczony do obsługi dużego ruchu. Zapewnia wysoką kontrolę i oferuje wysokie bezpieczeństwo.
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map