Samouczek OpenCart

Szczegółowy samouczek OpenCart Ten samouczek OpenCart zapozna Cię z kolejnym narzędziem do tworzenia sklepu internetowego. Podczas gdy sprzedaż rzeczy online była trudna i techniczna, w dzisiejszych czasach, jeśli chcesz otworzyć sklep internetowy, masz wiele opcji.


Napisaliśmy już przewodniki na temat doskonałych wyborów, takich jak WooCommerce, Shopify, Prestashop i Magento. Z OpenCart masz jeszcze jedną opcję.

Poniżej dowiesz się, czym jest OpenCart i jak go używać do tworzenia sklepu internetowego od podstaw.

Gotowy do startu? Zróbmy to.

Co to jest OpenCart?

Zanim porozmawiamy o tym, jak go używać, najpierw sprawdźmy, o czym mówimy.

Darmowa platforma eCommerce

Podobnie jak inne rozwiązania eCommerce wspomniane na tej stronie, OpenCart jest samoobsługową platformą typu open source.

Pierwsza część oznacza, że ​​instalujesz go na własnym serwerze i dbasz o niego całkowicie sam: hosting, utrzymanie, zarządzanie, bezpieczeństwo. Jest to sprzeczne z rozwiązaniami SaaS (Software as a Service), takimi jak Shopify, które zapewniają wiele z tego w ramach swoich usług, ale oferują również mniejszą elastyczność i kontrolę.

Z drugiej strony, open source oznacza, że ​​platforma jest dziełem społeczności ludzi, którzy poświęcają swój czas na budowanie i ulepszanie go, zamiast produktu należącego do jednej firmy.

Przyjemnym efektem ubocznym produktów open source jest to, że zwykle są one całkowicie bezpłatne. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest WordPress, najbardziej udany system zarządzania treścią na świecie.

Podobnie każdy może użyć OpenCart do budowy sklepu internetowego, nie płacąc za to ani grosza.

Funkcje OpenCart

W przedniej części funkcji OpenCart oferuje:

 • Możliwość tworzenia i zarządzania nieograniczoną liczbą produktów, zarówno fizycznych, jak i wirtualnych, z łatwego w obsłudze interfejsu
 • Mnóstwo opcji płatności i wysyłki
 • Wysoka rozszerzalność dzięki bezpłatnym i płatnym wtyczkom
 • Sposób zarządzania kilkoma sklepami z tego samego zaplecza
 • Opcje dla wielu walut i dla wielu języków
 • Szczegółowe opcje SEO i szybkość reakcji od razu po wyjęciu z pudełka
 • Szeroka gama narzędzi marketingowych

Nieźle jak na darmowy program, prawda?

Jak zainstalować OpenCart

W porządku, teraz, kiedy to zostało rozwiązane, przejdźmy do głównej części tego samouczka OpenCart: jak korzystać z programu, zaczynając od jego instalacji. Jak wspomniano, jest to rozwiązanie hostowane przez siebie, więc potrzebujesz hosta internetowego i domeny, do której można uzyskać dostęp. Możesz też zainstalować go lokalnie, aby przetestować dysk OpenCart.

1. Pobierz OpenCart i przygotuj instalację

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to podejść do strona pobierania OpenCart i uderzył wielki Pobierz teraz przycisk.

pobierz opencart, aby rozpocząć samouczek

Po zakończeniu należy znaleźć plik zip na dysku twardym, który należy natychmiast rozpakować. Znajdziesz w nim kilka plików, a także katalog o nazwie Przekazać plik. To będzie najważniejsza część, więc miej ją pod ręką.

Teraz nadszedł czas, aby połączyć się z dostawcą hostingu za pośrednictwem FTP. Do tego potrzebujesz klienta FTP takiego jak FileZilla. Klient FTP to bardzo ważne narzędzie dla projektantów stron internetowych, które umożliwia zdalne połączenie z serwerem.

Wszystko czego potrzebujesz to nazwa hosta, nazwa użytkownika FTP i hasło. Zazwyczaj dostajesz je z panelu zarządzania swojego dostawcy hostingu. Skontaktuj się z pomocą techniczną, jeśli nie możesz jej znaleźć.

Po połączeniu z serwerem przejdź do katalogu, na który wskazuje domena. To tutaj musisz przesłać wszystkie pliki z wewnątrz Przekazać plik folder, o którym rozmawialiśmy wcześniej.

Możesz to zrobić, przechodząc do ich lokalizacji w kliencie FTP, zaznaczając je i wybierając Przekazać plik lub otwieranie eksploratora plików oraz przeciąganie i upuszczanie plików do klienta FTP.

przesyłać pliki opencart przez ftp

2. Utwórz bazę danych

Gdy trwa przesyłanie, czas zająć się drugą częścią witryny eCommerce: bazą danych MySQL.

Oto, gdzie OpenCart zapisze całą twoją zawartość, jej wzajemne relacje, nazwy użytkowników, hasła i inne informacje. Jest to w zasadzie serce sklepu internetowego, a OpenCart jest narzędziem, które uzyskuje do niego dostęp i wyświetla go.

To, jak utworzysz bazę danych, zależy od Twojego dostawcy. Wiele z nich pozwala to zrobić za pośrednictwem phpMyAdmin, dla którego możesz sprawdzić instrukcje. Jeśli korzystasz z cPanel, użyj te kroki. Wielu dostawców ma również po prostu menu o nazwie Bazy danych MySQL lub podobny, w którym możesz zarządzać tymi ustawieniami.

możesz użyć phpMyAdmin, aby utworzyć bazę danych dla opencart

To, czego potrzebujesz, to:

 • Adres hosta Twojej bazy danych
 • Nazwa bazy danych
 • Nazwa użytkownika z pełnymi uprawnieniami dostępu do niej
 • Hasło tego użytkownika

Rozumiem? Przejdźmy dalej.

3. Uruchom instalację

Teraz masz wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć instalację OpenCart. W tym celu wystarczy przejść do adresu URL wskazującego katalog, w którym przesłano pliki. Jeśli wszystko skonfigurowałeś poprawnie, spowoduje to wyświetlenie tego ekranu:

instalacja opencart

Jest to początek kreatora instalacji, który przeprowadzi Cię przez proces instalacji. Pierwsza strona to po prostu umowa licencyjna dla OpenCart, którą możesz zaakceptować klikając Kontyntynuj.

W następnym kroku OpenCart przeprowadza sprawdzenie, czy twoje środowisko jest kompatybilne z nim.

krok instalacji opencart 2

Jedną rzeczą, na którą na pewno tu natkniesz, jest ostrzeżenie pod czwartym punktem dotyczące dwóch wywoływanych plików config.php.

konfiguracja php opencart config

Możesz to łatwo rozwiązać, zmieniając nazwy plików o nazwie config-dist.php wewnątrz instalacyjnego folderu głównego i Admin folder do config.php.

Załaduj ponownie stronę instalacyjną i powinna ona świecić na zielono. Trafienie Kontyntynuj jeszcze raz.

Czas wprowadzić informacje o utworzonej wcześniej bazie danych.

krok instalacji opencart 3

Wprowadź nazwę hosta, nazwę użytkownika, hasło, nazwę bazy danych w odpowiednich polach. Ze względów bezpieczeństwa warto również zmienić prefiks bazy danych na coś innego niż standardowy oc_, na przykład ciąg losowy, taki jak xyz555p_.

Na koniec dodaj nazwę użytkownika, hasło i adres e-mail administratora konta sklepu. Unikaj jednak standardu Admin nazwa, ułatwi to hakerom odgadnięcie twojego loginu.

Po zakończeniu kliknij jeszcze raz niebieski przycisk. I to wszystko, jeśli zobaczysz poniższy ekran, pomyślnie zainstalowałeś OpenCart, gratulacje!

instalacja opencart zakończona

Jeszcze jedna rzecz: Jak sugeruje wiersz u góry, aby zapewnić bezpieczeństwo sklepowi, powróć do serwera i usuń katalog instalacyjny. Oznacza to po prostu ponowne użycie klienta FTP w celu znalezienia folderu o nazwie zainstalować i usuń to. Otóż ​​to.

OpenCart – pierwsze kroki

Na ostatniej stronie konfiguracji znajdują się dwa przyciski, które prowadzą do sklepu internetowego i pozwalają zalogować się do obszaru administracyjnego.

Jeśli klikniesz pierwszy, wylądujesz na interfejsie sklepu wraz z odrobiną zawartości, aby dać ci wyobrażenie o tym, co potrafi OpenCart.

frontcart opencart z obojętną zawartością

The Zaloguj się do swojej administracji przycisk przeniesie Cię do tej strony logowania, na której musisz wprowadzić informacje administratora utworzone podczas procesu instalacji.

login administratora opencart

Sensowne jest również dodanie tej strony do zakładek, aby można ją było znaleźć później.

Po zalogowaniu wylądujesz na głównym pulpicie OpenCart, prawdopodobnie z wyskakującym okienkiem z prośbą o przeniesienie przechowywanie katalog poza publicznie dostępną przestrzenią internetową.

przenieś katalog pamięci

Zwykle możesz rozwiązać to automatycznie, wybierając ścieżkę, w którą chcesz iść w lewym dolnym rogu (OpenCart powie ci, które ścieżki są dobrym pomysłem) i uderzając Ruszaj się.

Jeśli to nie zadziała, wybierz Ręcznie przesuń z menu rozwijanego, aby otrzymać instrukcje dotyczące ręcznej zmiany położenia katalogu.

Omówienie zaplecza OpenCart

Następnie po raz pierwszy zobaczysz główny pulpit.

pulpit główny opencart

Jest to dość łatwe do zrozumienia. Po lewej stronie znajduje się główna nawigacja zapewniająca dostęp do wszystkich głównych części sklepu internetowego:

 • Deska rozdzielcza – Przenosi Cię z powrotem do głównego pulpitu, który właśnie widzisz.
 • Katalog – W tym miejscu robisz wszystko związane z produktami, takie jak tworzenie ich, przypisywanie do kategorii i dodawanie dodatkowych informacji.
 • Rozszerzenia – Miejsce instalacji rozszerzeń, które zwiększają funkcjonalność Twojego sklepu.
 • Projekt – Tutaj możesz zmienić układ strony, edytować motyw, języki, banery i adresy URL SEO.
 • Obroty – Zarządzaj sprzedażą, zwrotami, kuponami podarunkowymi i nie tylko.
 • Klienci – Tutaj zajmujesz się wszystkim, co dotyczy klientów, w tym grupowaniem ich.
 • Marketing – Znajdź w tym miejscu narzędzia marketingowe, takie jak śledzenie kampanii, kupony i marketing e-mailowy.
 • System – Ustawienia sklepu, zarządzanie użytkownikami, opcje lokalizacji i konserwacja.
 • Raporty – Szczegółowe raporty o tym, jak radzi sobie Twój sklep i co się na nim obecnie dzieje.

Omówimy je szczegółowo poniżej.

Zapoznanie się z pulpitem nawigacyjnym

W prawym górnym rogu możesz skonfigurować swój profil, klikając nazwę tymczasową, a następnie Twój profil. Menu rozwijane zawiera również przydatne linki do strony głównej OpenCart, dokumentacji i forum pomocy technicznej.

opcje menu profilu opencart

Najważniejszą częścią jest jednak martwy punkt przeglądu sklepu. Gdy aktywnie sprzedajesz, tutaj zobaczysz swoje zamówienia, sprzedaż, klientów i obecnych gości. Kliknij na Zobacz więcej… zabierze Cię do bardziej szczegółowego raportu dla każdego z nich.

Istnieje również mapa świata, która pokazuje, skąd pochodzą zamówienia, analizy sprzedaży (zmień ramy czasowe za pomocą ikony kalendarza), ostatnią aktywność klientów w twoim sklepie i najnowsze zamówienia.

Krótko mówiąc, ta strona informuje Cię o statusie Twojego sklepu OpenCart na pierwszy rzut oka przy każdym logowaniu.

Tworzenie produktów za pomocą OpenCart

Oczywiście w przypadku sklepu internetowego najważniejszą funkcją jest tworzenie produktów. Dlatego właśnie przyjrzymy się temu w naszym samouczku OpenCart.

1. Utwórz nowy produkt

Znajdziesz wszystkie produkty na swojej stronie pod Katalog> Produkty. Gdy tam wejdziesz, zobaczysz, że sklep ma już kilka przykładowych produktów na liście.

Lista produktów

Użyj opcji filtrowania po prawej stronie, aby znaleźć konkretny (lub kilka). Aby je usunąć, po prostu zaznacz małe pole po lewej stronie i kliknij czerwony przycisk z ikoną kosza w prawym górnym rogu. Tutaj również możemy powielać istniejące produkty.

Jednak w tym przypadku chcemy stworzyć nowy produkt, co możemy zrobić, klikając niebieski przycisk z symbolem plusa. To pokazuje nam poniższy ekran:

stwórz nowy produkt w opencart

Jeśli kiedykolwiek pracowałeś z CMS, wszystko powinno wyglądać znajomo. Zacznij od wpisania nazwy i opisu produktu. Możesz użyć opcji formatowania dla tego ostatniego, a nawet wprowadzić multimedia, takie jak obrazy i filmy.

Poniżej znajdują się ustawienia SEO. Tutaj możesz ustawić osobny tytuł, który pojawi się w wyszukiwarkach, a także opis, który pojawi się pod nim.

Przykład strony SERP.

Możesz zapomnieć o meta słowach kluczowych, nie są one już używane.

W dalszej części tagi produktów to słowa kluczowe, które gdy klienci wprowadzają je do paska wyszukiwania w sklepie, wyświetlają produkty. Dlatego pomocne jest włączenie niektórych, aby ułatwić znajdowanie produktów.

2. Skonfiguruj dane produktu

Potem nadszedł czas, aby przejrzeć inne karty. w Dane W sekcji konfigurujesz wszystkie informacje, które klienci zobaczą na stronie produktu.

ustawienia danych produktu

Oto, co to wszystko znaczy:

 • Model – Wstaw numer modelu produktu. Musi składać się z liter i cyfr i jest wymagany.
 • SKU, UPC, EAN, JAN, ISBN, MPN – Są to różne numery śledzenia dla produktów, które możesz mieć lub nie mieć lub których potrzebujesz.
 • Lokalizacja – Gdzie znajduje się twój produkt (jeśli masz kilka lokalizacji sklepów).
 • Klasa podatkowa – Konfiguruje klasę podatkową produktu.
 • Ilość, minimalna ilość, odejmij zapasy, brak stanów magazynowych – Tutaj ustawiasz liczbę dostępnych produktów, ilu klientów musi przynajmniej kupić, czy OpenCart powinien odliczać ich liczbę oraz jaki komunikat wyświetlać w przypadku towarów niedostępnych w magazynie.
 • Wysyłka  – Czy ten produkt wymaga wysyłki, a także jego wymiarów i wagi do obliczenia kosztów wysyłki.
 • Data dostępna – Kiedy produkt będzie dostępny.
 • Status – Włącz i wyłącz wyświetlanie produktu na interfejsie sklepu.
 • Porządek sortowania – Priorytet produktu podczas wyświetlania na liście.

3. Skonfiguruj łącza

linki do produktów

Wszystko tutaj określa, gdzie w twoim sklepie pojawi się ten produkt, a także daje odwiedzającym możliwość filtrowania tego, co sprzedajesz:

 • Producent – Jeśli sprzedajesz produkty niektórych producentów (np. Apple lub Samsung), uwzględnienie ich w tym miejscu pozwala klientom szukać ich według marki.
 • Kategorie – Dodanie kategorii sprawia, że ​​produkty są filtrowalne oraz łatwiejsze do sortowania i wyszukiwania.
 • Filtry – Filtry mogą obejmować kolory lub rozmiary, dzięki czemu użytkownicy mogą na przykład szukać tylko czerwonych produktów.
 • Sklepy – Jeśli masz kilka sklepów, możesz określić tutaj, w której lokalizacji produkt jest dostępny.
 • Pliki do pobrania – Jeśli jest to produkt do pobrania, tutaj dodajesz plik, który klienci otrzymają po zakupie.
 • Produkty powiązane – Dodaj tutaj pokrewne produkty, aby pojawiły się na stronie produktu.

4. Dodaj atrybuty

cechy produktu

To menu jest domyślnie puste, ale umożliwia tworzenie atrybutów produktu. Może to być na przykład rozmiar ekranu, typ procesora lub system operacyjny. Jednak nie rzeczy takie jak rozmiar czy kolor ubrania. W tym celu sprawdź następny punkt.

Kliknij ikonę plusa, aby dodać. Możesz to również kontrolować pod Katalog> Atrybuty. Więcej informacji tutaj.

5. Wprowadź więcej opcji

opcje produktu

Oto gdzie ty dodaj opcje produktu takie jak różne rozmiary lub kolory. Możesz je również skonfigurować pod Katalog> Opcje a następnie przypisz je tutaj.

6. Skonfiguruj płatności cykliczne

powtarzalne profile produktów

Jeśli produkt ma cykliczną płatność (taką jak subskrypcja), tutaj możesz go skonfigurować. Kliknij ikonę plusa, a następnie wybierz istniejący profil cykliczny i grupę klientów z menu rozwijanego. Więcej informacji na temat konfigurowania profili cyklicznych ta strona.

7. Zezwalaj na rabaty i oferty specjalne

rabaty

W kolejnych menu możesz skonfigurować obniżki cen dla klientów. Może to być w formie rabatów (na przykład dla grupy takich jak subskrybenci newslettera) lub specjalnych (takich jak wyprzedaż świąteczna). Możesz określić, do której grupy klientów mają się stosować, dla ilu produktów, daty początkowej i końcowej itp.

8. Nie zapomnij o obrazach

Wizerunek jest ważnym ustawieniem, ponieważ tutaj definiujesz wizualizacje produktu dla klientów.

zdjęcia produktów

U góry widać główny obraz, który pojawi się w sklepie. Obecnie jest to tylko symbol zastępczy. Kliknij i wybierz symbol pióra do edycji. Następnie możesz wybrać z biblioteki obrazów lub przesłać nową.

Menedżer Obrazów

Na dole możesz dodać więcej zdjęć, które pojawią się poniżej na stronie produktu. Po ich uwzględnieniu ustaw liczby dla Porządek sortowania aby ustalić kolejność, w jakiej się pojawią.

9. Rozważ punkty premiowe

punkty nagrody

OpenCart ma funkcję, która pozwala przypisywać punkty lojalnościowe do klientów. Jeśli chcesz tego użyć, tutaj określasz, ile punktów kupujący otrzymuje za zakup tego konkretnego produktu.

10. Zajmij się SEO i projektowaniem

Pod SEO, znajdziesz tylko jedną opcję o nazwie Słowo kluczowe.

seo produktu

Jest to jednak ważne, ponieważ jeśli aktywujesz adresy URL SEO w ustawieniach, to, co tu wprowadzisz, będzie końcem adresu URL produktu.

Więc jeśli wpiszesz coś takiego Apple-iPhone-11, link do produktu będzie yourshop.com/apple-iphone-11. Oczywiście jest to znacznie lepsze dla wyszukiwarek niż permalink zakończony pozornie losowymi liczbami i parametrami.

Wreszcie, w zależności od motywu, możesz mieć inne układy dla swoich stron. W takim przypadku możesz zastąpić układ produktu w Projekt.

ustawienia projektu produktu

11. Zapisz i opublikuj

Po zakończeniu konfiguracji użyj symbolu zapisu w prawym górnym rogu, aby zapisać produkt. Jeśli ustawiłeś jego status na włączony w Dane możesz przejść do interfejsu sklepu i znaleźć tam produkt.

gotowy produkt opencart

Aby go edytować, wróć do listy produktów i kliknij niebieski przycisk po prawej stronie. Możesz go również wyłączyć, zmieniając jego status i zapisując. Dobra robota, właśnie stworzyłeś swój pierwszy produkt!

Inne opcje katalogu

Oto inne pozycje menu, które znajdziesz Katalog i co zawierają:

 • Kategorie – Zamawiaj produkty na kategorie, aby uzyskać lepsze opcje filtrów. Wpływa to również na pozycje menu. Więcej na ten temat poniżej.
 • Powtarzające Profile – Jak już wspomniano, tutaj konfigurujesz płatności cykliczne, takie jak subskrypcje.
 • Filtry – Stwórz niestandardowe filtry Twoi klienci mogą użyć, aby zawęzić wyszukiwanie.
 • Atrybuty – Zarządzaj atrybutami produktu w swojej witrynie.
 • Opcje – To samo, ale dla opcji.
 • Producenci – To samo, ale dla producentów.
 • Pliki do pobrania – Zarządzaj produktami i plikami do pobrania w swojej witrynie.
 • Opinie – OpenCart pozwala gromadzić i wyświetlać klienta Opinie. Tutaj znajdziesz wszystkie opcje.
 • Informacja – Skonfiguruj to, co pojawi się pod Informacja w stopce Twojego sklepu.

Zmiana wyglądu Twojego sklepu OpenCart

Po produktach projekt jest prawdopodobnie kolejną najważniejszą częścią każdego sklepu internetowego. Porozmawiajmy o tym.

1. Pobierz nowe motywy

Podobnie jak wiele innych systemów zarządzania treścią, OpenCart kontroluje wygląd twojego sklepu za pomocą motywów. Możesz znaleźć dodatkowe w rynek OpenCart.

sklep z rozszerzeniem opencart

Zawiera on wszelkiego rodzaju rozszerzenia dla OpenCart, o których powiemy w dalszej części tego samouczka. Ma również wiele bezpłatnych motywów, które można znaleźć, wybierając Tematy jako kategorię, a następnie Wolny na górze.

Użyj innych opcji filtrowania, aby dodatkowo zawęzić wybór. Kliknij dowolny motyw, aby dowiedzieć się więcej na jego temat, zobaczyć prezentacje na żywo i sprawdzić zgodność z twoją wersją OpenCart. Po wybraniu jednego, pobierz go na swój komputer za pomocą zielonego przycisku (aby to zrobić, musisz utworzyć konto).

pobierz motyw opencart

Zostanie Ci plik zip na dysku twardym, który możesz natychmiast rozpakować.

2a. Zainstaluj motywy automatycznie

Niestety instalowanie motywów w OpenCart jest trochę skomplikowane, ponieważ istnieje kilka różnych sposobów, aby to zrobić w zależności od motywu.

Najłatwiej jest, jeśli udostępnia plik instalacyjny. Rozpoznasz, czy tak jest, jeśli to się skończy _theme.ocmod.zip. W takim przypadku wystarczy udać się do Rozszerzenia> Instalator i użyj Przekazać plik przycisk, aby przesłać plik do sklepu internetowego OpenCart.

instalator rozszerzenia opencart dla motywów

To wszystko, teraz wystarczy aktywować motyw w sposób opisany poniżej.

2b. Zainstaluj motywy ręcznie

Jeśli nie masz pliku instalacyjnego, musisz zainstalować motyw ręcznie. W tym celu zaloguj się ponownie do serwera za pośrednictwem FTP i przejdź do katalogu, w którym zainstalowano oprogramowanie sklepu internetowego.

Następnie w rozpakowanym pliku motywu musisz znaleźć to, co musisz przesłać. Są to zazwyczaj dwa katalogi nazywane Admin i / lub katalog ale może być więcej w zależności od motywu, więc sprawdź jego dokumentację.

pliki motywów opencart

Jeśli Twój szablon zawiera pliki dla różnych wersji OpenCart, wybierz odpowiedni. Następnie prześlij pliki i katalogi do instalacji OpenCart, zastępując istniejące foldery. To wszystko w przypadku instalacji, teraz do aktywacji.

3. Aktywuj motyw OpenCart

W backendie OpenCart przejdź do Rozszerzenia> Rozszerzenia. Z rozwijanego menu u góry wybierz Tematy. Na wyskakującej liście sprawdź, czy znajdziesz właśnie przesłany motyw. Jeśli tak, kliknij zielony przycisk, aby go zainstalować.

zainstaluj motyw opencart z listy rozszerzeń

Kiedy to się stanie, kliknij niebieski Edytować przycisk. W wyświetlanych opcjach motywu ustaw Status do Włączone i zapisz w prawym górnym rogu.

włącz motyw w opcjach motywu

Alternatywnie, jeśli Twój motyw nie pojawia się na liście, być może trzeba kliknąć przycisk edycji Twój sklep. Na następnej stronie w sekcji Katalog motywów, wybierz nazwę nowo zainstalowanego motywu, a następnie zapisz.

edytuj domyślny motyw sklepu opencart

Jeśli zrobiłeś wszystko dobrze, kiedy idziesz teraz do interfejsu sklepu (na przykład, poprzez zdjęcie profilowe i Twój sklep), możesz zobaczyć nowy motyw w akcji.

zmieniono motyw opencart z przodu

5. Zmień układ

Kolejnym ważnym elementem projektu w OpenCart są tak zwane układy. Służą do przypisywania różnych modułów treści do stron witryny eCommerce. Dostępne opcje znajdziesz pod Projekt> Układy.

menu układów opencart

Powiedzmy, że chciałem zmienić wygląd strony głównej. W tym celu kliknij niebieski przycisk w kolumnie z napisem Dom. Na następnym ekranie znajduje się możliwość przypisania modułów do pozycji na dole.

moduły w układach

Po kliknięciu menu rozwijanych można to zobaczyć Treść Góra obecnie ma pokaz slajdów, polecane produkty i przypisaną do niego karuzelę. Jedną z rzeczy, które możesz tutaj zrobić, jest zmiana kolejności modułów poprzez przypisanie różnych do istniejących pozycji.

Możesz także przypisać dodatkowe moduły, korzystając z pustego menu rozwijanego, wybierając moduł, którego chcesz użyć, a następnie klikając niebieski przycisk plus, aby go przypisać.

dodaj dodatkowy moduł

Zapisz zmiany, aby zobaczyć je przetłumaczone na stronę główną.

nowy moduł z przodu

Możesz zrobić to samo z innymi stronami, takimi jak kasa, kontakt itp.

6. Zmień menu

Jedną z głównych rzeczy związanych z każdą witryną / sklepem eCommerce jest zmiana menu nawigacji. Domyślnie OpenCart pokazuje w nim najlepsze kategorie Twojego sklepu. Przyjrzyjmy się przykładowi, aby zrozumieć, o czym mówimy.

Oto aktualne menu w sklepie demonstracyjnym:

bieżące menu nawigacji sklepu

Powiedzmy, że chcieliśmy się zmienić Telefony i urządzenia PDA do Smartfony (ponieważ kto już używa palmtopów?), przesuń się Aparaty fotograficzne do przodu i wyjmij Odtwarzacze mp3 całkowicie. Wszystkie te rzeczy dzieją się pod Katalog> Kategorie.

lista kategorii

Tutaj znajdziesz listę kategorii produktów w swoim sklepie. Najpierw znajdź Telefony i urządzenia PDA i kliknij niebieski przycisk edycji po prawej stronie. Poniżej Generał, zmień oba Nazwa Kategorii i Tytuł metatagu po prostu Smartfony, następnie zapisz.

zmień nazwę kategorii

Następnie edytuj Aparaty fotograficzne kategoria, przejdź do Dane> Porządek sortowania, zmień na 1 lub 0, a następnie też to zapisz.

porządek sortowania według kategorii

Na koniec edytuj Odtwarzacze mp3 kategoria, przejdź do Dane> Góra, odznacz pole, a następnie zapisz je.

wyklucz kategorię z najlepszych kategorii

Ewentualnie, jeśli masz pewność, że nigdy więcej nie sprzedasz tego rodzaju produktu, możesz również sprawdzić go na liście kategorii (plus, jego potomkowie), a następnie usunąć go za pomocą czerwonego przycisku w prawym górnym rogu.

Tak czy inaczej, po wszystkich tych krokach, gdy przeładujesz teraz interfejs sklepu, zobaczysz zmienione menu główne.

zmodyfikowane menu sklepu

Niestety w przypadku bardziej skomplikowanych zmian, takich jak niestandardowe łącza lub łącza do stron, musisz edytować plik motywu lub użyć rozszerzenia.

Praca z rozszerzeniami

Dobra, czas porozmawiać o rozszerzeniach. Rozszerzenia, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają rozszerzyć funkcje Twojego sklepu OpenCart. Może to być wszystko, od łączenia się z Google Analytics po dodawanie elementów zaplecza do dostawców płatności i dostaw. Zobaczmy, jak to nam pomaga.

Modyfikowanie modułów

Pierwszą rzeczą, o której porozmawiamy, są wspomniane moduły. OpenCart jest dostarczany z kilkoma Moduły podstawowe.

Aby uzyskać do nich dostęp w swojej witrynie, przejdź do Rozszerzenia> Rozszerzenia i wybierz Moduły z menu rozwijanego.

lista modułów opencart

Tutaj znajdziesz wszystkie dostępne opcje w swoim sklepie, a także to, czy są one włączone, czy wyłączone.

Możesz je również zmodyfikować tutaj. Na przykład, jeśli idziesz do Wyróżnione> Strona główna i kliknij przycisk edycji, przejdziesz do tego ekranu.

edytuj polecany moduł

Tutaj możesz łatwo zobaczyć, że możesz zmienić zawartość modułu z układu strony głównej. Dodaj więcej produktów, zmień liczbę wyświetlanych produktów lub szerokość i wysokość modułu. Zapisz wszelkie zmiany, a zostaną one przetłumaczone na stronę główną.

Nie tak trudno zrozumieć, prawda? To samo dotyczy wszystkich innych modułów, czy to pokazów slajdów, najnowszych produktów, przycisków kasy itp.

Instalowanie / odinstalowywanie rozszerzeń

Jeśli rozejrzysz się po menu rozszerzeń, zobaczysz, że masz już wiele rozszerzeń w swojej witrynie. Jednak nie wszystkie z nich są aktywne lub dostępne, chyba że zostaną zainstalowane.

Jest to bardzo łatwe. Na przykład, jeśli używasz menu rozwijanego w Rozszerzenia> Rozszerzenia iść do Analityka, znajdziesz rozszerzenie Google Analytics, ale nie jest włączone.

zainstaluj rozszerzenie Google Analytics

Nic prostszego, po prostu kliknij zielony zainstalować przycisk. Następnie jest dostępny, ale nadal nieaktywny. Aby to zmienić, kliknij Edytować przycisk jak poprzednio.

moduł analityczny google opencart

Na poniższym ekranie możesz nie tylko dodać kod analityczny, aby go rzeczywiście użyć, ale także zmienić jego status na Włączone. Zapisz i gotowe.

Jeśli nie chcesz już korzystać z Google Analytics, zawsze możesz kliknąć czerwony przycisk Odinstaluj przycisk, aby wrócić do początku.

Dodawanie rozszerzeń z OpenCart Marketplace

Możesz rozszerzyć liczbę rozszerzeń w swojej witrynie, instalując więcej z rynku. To działa prawie tak samo, jak instalowanie motywów, ale można użyć instalatora zgodnie z opisem.

Znajdź rozszerzenie na rynku, pobierz je i przejdź do Rozszerzenia> Instalator, prześlij i gotowe. Możesz użyć nowego dodatku.

Jednak staje się jeszcze łatwiejsze dzięki integracji z rynkiem bezpośrednio w backendie OpenCart (pod Rozszerzenia> Rynek).

rynek rozszerzeń opencart w zapleczu

Użyj przycisku, aby odfiltrować rozszerzenia bez płatnych i płatnych, rozwijanego menu u góry, aby przefiltrować według kategorii, lub wpisz nazwę.

Aby pobrać rozszerzenia, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to zarejestrować swój sklep. Możesz to zrobić na stronie głównej OpenCart Konto> Twoje sklepy.

zarejestruj sklep na opencart

Kliknij tutaj Dodaj sklep, wprowadź swój adres URL i prześlij. Daje to dostęp do informacji API za pomocą ikony oka po prawej stronie.

informacje API OpenCart

Mając to otwarte w przeglądarce, wróć do rynku w zapleczu i kliknij ikonę w prawym górnym rogu, aby otworzyć to menu:

wstaw informacje API OpenCart

Wpisz swoją nazwę użytkownika API i tajny klucz, a następnie zapisz. Gdy to zrobisz, możesz otworzyć dowolne rozszerzenie na rynku zaplecza, przejdź do Pobieranie zakładkę na dole i kliknij zainstalować po prostu dostać go na swojej stronie.

zainstaluj rozszerzenie opencart w zapleczu

Następnie użyj go jak poprzednio.

Korzystanie z raportów OpenCart

Aby dowiedzieć się, jak radzi sobie Twój sklep, OpenCart oferuje wiele raportów. Pierwszy znajdziesz pod Sprzedaż> Zamówienia.

menu zamówień opencart

Tutaj możesz zobaczyć wszystkie zamówienia złożone w Twojej witrynie, w tym nazwę klienta, status i wiele innych. Możesz także filtrować sprzedaż po prawej stronie, aby znaleźć pojedyncze zamówienia, zamówienia o określonym statusie lub złożone w określonym czasie.

Ponadto możesz modyfikować lub aktualizuj zamówienia ręcznie jeśli to konieczne, aby zmienić płatność, wysyłkę i inne. The to samo dla produktów regularnie rozliczanych pod Powtarzające się zamówienia.

Prawdziwe raportowanie dzieje się jednak pod Raporty> Raporty.

raporty opencart

Tutaj masz dostęp do wielu informacji za pomocą menu rozwijanego. Od transakcji, zamówień, podatków po wysyłkę, zwroty oraz produkty przeglądane lub kupowane – niewiele można znaleźć tutaj na temat swojego sklepu.

Ponadto sprawdź statystyki na żywo dotyczące tego, kto teraz odwiedza Twoją witrynę za pośrednictwem Raporty> Kto jest online.

The Klienci Menu

Informacje o swoich klientach można znaleźć w pozycji menu o tej samej nazwie.

menu klientów

Tutaj możesz zobaczyć informacje od wszystkich, którzy kiedykolwiek zamawiali w twoim sklepie. Listę można przeszukiwać na wypadek, gdybyś musiał znaleźć kogoś konkretnego. Możesz także przeglądać historię transakcji, przyznawać punkty premiowe, zarządzać transakcjami i więcej.

Pod Klienci> Grupy klientów możesz także zamawiać swoich klientów w grupach. Jest to przydatne w celach marketingowych, takich jak wysyłanie rabatów lub ofert specjalnych do określonych podsekcji bazy klientów. Przeczytaj więcej na ten temat w dokumentacja.

Opcje marketingowe OpenCart

OpenCart oferuje wiele opcji promocji Twojego sklepu i przyciągnięcia kupujących. Przejrzyjmy je teraz.

Śledź kampanie marketingowe

Jedno z najciekawszych narzędzi marketingowych w OpenCart znajduje się pod Marketing> Marketing.

Tutaj możesz tworzyć kody śledzenia dla kampanii marketingowych. Możesz na przykład dołączyć je do linków do banerów, aby dowiedzieć się, ile kliknięć pochodzi z której kampanii.

Po prostu kliknij ikonę plusa w prawym górnym rogu i wypełnij formularz.

marketingowe menu śledzenia w opencart

Kod śledzenia jest tworzony automatycznie, ale możesz go również zmienić na inny.

Kupony

Oczywiście, jako rozwiązanie eCommerce, OpenCart pozwala tworzyć kupony, które dają klientom zniżki. Tak samo naturalnie znajdziesz je pod Marketing> Kupony.

menu kuponów

Tutaj znajdziesz listę wszystkich kuponów obecnych w Twojej witrynie, a także oferowaną przez nie zniżkę, ważność i informację, czy są one obecnie aktywne. Jeśli utworzysz nowy lub kliknij Edytować przycisk do istniejącego kuponu, przejdziesz do tej strony.

Utwórz kupon w OpenCart

Wszystko jest dość oczywiste. Dodaj nazwę kuponu i kod, który klienci muszą wprowadzić, aby z niego skorzystać, wybierz stałą lub procentową zniżkę i ile to kosztuje od ceny.

Następnie określ, ile klient musi kupić, aby z niego skorzystać, czy musi się zalogować, czy może wykorzystać zniżkę jako gość. Oprawa Darmowa dostawa do tak zapewnia klientom bezpłatną wysyłkę za korzystanie z kuponu.

Dodaj produkty, których dotyczy, datę początkową i końcową, liczbę dozwolonych całkowitych zastosowań kuponu oraz liczbę na jednego klienta.

Gdy wszystko jest zgodne z Twoimi życzeniami, ustaw je na Włączone i zapisz. Bułka z masłem. Więcej informacji tutaj.

Oprócz kuponów możesz także utworzyć jednorazowe użycie Bony upominkowe pod Sprzedaż> Kupony upominkowe i wyślij je bezpośrednio ze swojego sklepu. Są nawet wyposażone w konfigurowalne motywy!

Marketing e-mailowy

Oprócz powyższego, OpenCart ma również wbudowany e-mail marketing, który znajdziesz pod Marketing> Poczta.

opcje e-mail marketingu opencart

Możesz zdefiniować grupy odbiorców we wspomnianym menu grup klientów. Wybierz, do kogo wysłać wiadomość, dodaj temat i treść w edytorze poniżej. Pamiętaj, aby skorzystać z opcji formatowania i multimediów!

Kiedy będziesz gotowy, wyślij go z niebieskim przyciskiem w prawym górnym rogu.

Konfiguracja systemu

W ostatniej części tego samouczka OpenCart przyjrzymy się ustawieniom. Platforma eCommerce oferuje wiele opcji konfiguracji sklepu.

Ustawienia

Pod System> Ustawienia możesz skonfigurować podstawowe informacje o swoim sklepie. Aby to zmienić, kliknij przycisk edycji za nazwą sklepu na liście.

Ten dodatkowy krok jest konieczny, ponieważ, jak wspomniano, OpenCart może obsługiwać kilka sklepów z jednej instalacji. Kiedy go klikniesz, znajdziesz się tutaj:

ustawienia opencart

Oto, co zawierają różne karty:

 • Generał – Ustaw tytuł i opis meta (kluczowe dla wyglądu wyszukiwarki), słowa kluczowe (zapomnij o tym), zmień szablon i wybierz domyślny układ.
 • Sklep – Ustaw nazwę sklepu i jego właściciela, a także adres, adres e-mail, numer telefonu i faksu, zdjęcie, godziny otwarcia i komentarze do klienta. Wszystko to pojawia się w Internecie Skontaktuj się z nami i służy jako nadawca wiadomości e-mail wysyłanych ze sklepu.
 • Lokalny – Tutaj konfigurujesz wszystko, co wiąże się z lokalizacją Twojego sklepu, takie jak kraj zamieszkania, język sklepu i administratora, waluta i miary.
 • Opcja – Wiele opcji wyświetlania produktów, recenzji, kuponów, podatków, konta, kasy i wielu innych. Nie pomijaj tego!
 • Wizerunek – Skonfiguruj logo sklepu i favicon.
 • Poczta – Skonfiguruj sposób obsługi poczty e-mail w Twoim sklepie, a także powiadomienia e-mail, które chcesz otrzymywać.
 • serwer – W tym miejscu możesz ustawić swój sklep w tryb konserwacji, skonfigurować ładne permalinki, uprawnienia robota sieciowego, użycie kompresji Gzip, ustawienia bezpieczeństwa (SSL, hasła itp.), Dozwolone formaty i rozmiar przesyłania, a także obsługę błędów. To jest również bardzo ważne!

Użytkownicy

Jak możesz sobie wyobrazić, tutaj konfigurujesz wszystko, co dzieje się z użytkownikami Twojej witryny. Możesz tworzyć nowe, a także konfigurować grupy użytkowników i uprawnienia.

menu użytkowników

W ten sposób możesz kontrolować, kto w Twojej witrynie może to robić, dzięki czemu nie musisz się martwić, że ludzie będą mieć problemy z ustawieniami, których nie powinni. Zawiera także opcje konfiguracji Dostęp do API do twojego sklepu.

Lokalizacja

Ta część dotyczy dodatkowych sklepów, języka, walut i innych kwestii związanych z oferowaniem Twojego sklepu klientom z całego świata.

 • Lokalizacje sklepów – Jeśli masz fizyczne lokalizacje wraz ze swoim sklepem internetowym, tutaj możesz kontrolować wszystko, co z nimi zrobić.
 • Języki – Dodaj nowe języki do swojej witryny (w tym interfejs użytkownika). Ułatwia to pakiety językowe. Nowe opcje pojawią się u góry ekranu sklepu.
 • Waluty – Możesz oferować produkty w większej liczbie walut. Skonfiguruj je tutaj. Pojawią się również w górnym pasku sklepu.
 • Stany magazynowe – Skonfiguruj statusy, które zobaczą klienci dla produktów, których nie ma na stanie.
 • Status zamówienia – To samo, ale dla statusów zamówień wyświetlanych klientom.
 • Zwroty – To samo co powyżej, ale dotyczy statusu zwrotu, działań zwrotnych i powodów, które klienci mogą wybrać do odesłania towaru.
 • Kraje – Skonfiguruj kraje dostępne do wysyłki, format adresu i inne.
 • Strefy – Skonfiguruj strefy wewnątrz krajów na potrzeby wysyłki i podatków.
 • Strefy geograficzne – To samo, ale dla stref geologicznych, które mogą zawierać kilka krajów lub obszarów (np. Zachodnie wybrzeże USA).
 • Podatki – Skonfiguruj klasy podatkowe i stawki podatkowe dla swoich produktów.
 • Klasy długości – Dostępne pomiary długości w twoim sklepie.
 • Klasy wagowe – To samo, ale na wagę.

Konserwacja

Wreszcie masz Konserwacja menu:

 • Przywracania kopii zapasowej – Wykonaj kopię zapasową i przywróć bazę danych sklepu.
 • Przesłane – Pliki przesyłane do OpenCart (obrazy, pliki PDF itp.), Wyszukiwanie i filtrowanie w razie potrzeby.
 • Dzienniki błędów – Wszelkie błędy w twoim sklepie zostaną udokumentowane tutaj.

OpenCart: kompleksowe, ale potężne rozwiązanie eCommerce

OpenCart to bogata w funkcje opcja do tworzenia sklepów internetowych. Ma szeroki zakres ustawień konfiguracyjnych i oferuje wszystko, czego potrzebujesz, aby zbudować sklep. Jest również bezpłatny i można go z łatwością rozszerzać.

Jeśli chodzi o grupę użytkowników, jest to prawdopodobnie najlepsza opcja dla użytkowników pośrednich z pewnymi umiejętnościami technicznymi, takimi jak HTML i PHP. Użycie nie jest super proste i może być łatwiejsze w wielu miejscach. Ponadto prawdopodobnie będziesz musiał wprowadzić zmiany w plikach i kodzie, co wykracza poza umiejętności absolutnie początkujących.

Dokumentacja może być również lepsza. Czasami jest niekompletny lub niepoprawny, co oznacza, że ​​od czasu do czasu musisz korzystać z forów.

Poza tym OpenCart jest dobrym rozwiązaniem, aby szybko uruchomić sklep internetowy. Skorzystaj z tego samouczka, jeśli chcesz to zrobić.

Czy korzystałeś już z OpenCart? Jakie masz wrażenia? Jakieś zalety i wady? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector