Samouczek bazy danych InMotion MySQL

Co to jest baza danych MySQL?

Baza danych MySQL to system zarządzania bazą danych typu open source, który jest używany i oferowany przez większość usług hostingowych. Z definicji baza danych jest dobrze ustrukturyzowanym zbiorem danych, od najbardziej podstawowych po najbardziej złożone, na przykład od prostej listy nazw po zbiór ogromnych ilości informacji. Podobnie jak fizyczny bank danych, bazy danych są używane w celu zapewnienia łatwości i organizacji w gromadzeniu i wyszukiwaniu danych.


Bazy danych MySQL są relacyjnymi bazami danych, co oznacza, że ​​przechowują dane w magazynie danych w osobnych tabelach, a nie tylko umieszczają je wszystkie w jednym dużym magazynie. Zaletą tego typu baz danych jest to, że przechowywanie i wyszukiwanie danych jest bardzo wydajne, ponieważ pliki są zorganizowane w określonych lokalizacjach. W rzeczywistości termin SQL oznacza „język zapytań strukturalnych” i od tego czasu stał się najbardziej poszukiwanym językiem dostępu do danych.

Jak mogę stworzyć bazę danych MySQL?

Uruchamianie wielu aplikacji, takich jak oprogramowanie do handlu elektronicznego, aplikacje CMS i fora często wymagają bazy danych MySQL. Dlatego tak ważne jest, aby utworzyć taki system w swoim systemie.
Tworzenie bazy danych MySQL to trzyetapowy proces; pierwszy to utworzenie użytkownika bazy danych i hasła, drugi proces polega na przypisaniu użytkownikowi uprawnień do dostępu do bazy danych, a trzeci – faktyczne utworzenie bazy danych. Może to zabrzmieć nieco zniechęcająco, ale dzięki zastosowaniu Kreatora bazy danych MySQL znajdującego się w twoim cPanelu zadanie tworzenia bazy danych staje się szybkie, proste i łatwe. Po prostu wykonaj następujące kroki:

 •  Najpierw musisz zalogować się do swojego cPanel;
 •  Następnie kliknij „Kreator bazy danych MySQL”, który można znaleźć pod nagłówkiem „Bazy danych”.
 •  Następnie obok „Nowa baza danych” musisz wprowadzić nazwę swojej bazy danych;
 •  Następnie kliknij przycisk „Następny krok”;
 •  Zostaniesz poproszony o podanie nazwy użytkownika obok zakładki „Nazwa użytkownika”;
 •  Następnie musisz także wprowadzić hasło obok zakładki „Hasło”. Musisz dwukrotnie wpisać hasło, a następnie kliknąć „Utwórz użytkownika”;
 •  Następnie musisz przypisać swojemu użytkownikowi uprawnienia do bazy danych. Możesz po prostu kliknąć „Wszystkie uprawnienia”, chyba że programista wyraźnie zażąda inaczej.
 •  Po ustawieniu uprawnień należy kliknąć kartę „Następny krok”, co w efekcie zakończy proces instalacji. Zauważ, że nazwa bazy danych i użytkownik bazy danych używa nazwy użytkownika cPanel jako prefiksu. Jeśli musisz utworzyć dodatkowe bazy danych, wystarczy powtórzyć powyższy proces.

Czy mogę wyeksportować bazę danych MySQL do phpMyAdmin?

Są chwile, w których okaże się, że konieczne jest wykonanie kopii zapasowej bazy danych, albo ze względów bezpieczeństwa, albo jako wymóg podczas przenoszenia witryny na inny serwer. W rzeczywistości kopie zapasowe bazy danych można łatwo wykonać, eksportując je za pomocą phpMyAdmin, narzędzia, które można znaleźć w cPanel. Aby wyeksportować, wykonaj następujące czynności:

 •  Zaloguj się do swojego cPanel.
 •  Pod nagłówkiem „Bazy danych” kliknij ikonę phpMyAdmin, a następnie wybierz bazę danych, którą chcesz wyeksportować z listy w lewym menu, klikając ją.
 •  Następnie kliknij kartę „Eksportuj”, którą można znaleźć w menu u góry strony.
 •  Pod nagłówkiem „Eksportuj” sprawdź poniżej „Widok zrzutu (schematu) bazy danych” i upewnij się, że wszystkie tabele, a także opcja SQL są zaznaczone.
 •  Następnie w obszarze „Struktura” włącz opcję „Dodaj DROPTABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION” i upewnij się, że zaznaczono „Save as file” znajdujący się w lewym dolnym rogu strony. Pamiętaj, że jeśli twoja baza danych jest dość duża, możesz wybrać „spakowane” lub „gzipowane”, aby znacznie przyspieszyć pobieranie.
 •  Kliknij przycisk „Idź” w prawym dolnym rogu, a następnie kliknij „Zapisz” po wyświetleniu monitu. Ta akcja rozpoczyna proces pobierania na komputer lokalny.

Jak zaimportować do bazy danych MySQL w phpMyAdmin?

Chociaż istnieje potrzeba wyeksportowania bazy danych, okazuje się również, że należy zaimportować ją z innego serwera na serwer. Aby to zrobić, możesz również użyć phpMyAdmin. Jednak aby go zaimportować, musisz mieć plik kopii zapasowej bazy danych, który zwykle ma rozszerzenie „.sql”, chociaż .zip i tar.gz są również akceptowane. Aby zaimportować plik, wykonaj następujące czynności:

 •  Zaloguj się do swojego cPanel.
 •  Po zalogowaniu kliknij ikonę phpMyAdmin, która powinna znajdować się w „Bazach danych” ekranu głównego cPanel.
 •  Następnie wybierz bazę danych, którą chcesz zaimportować, z listy w lewym menu.
 •  W górnym menu kliknij kartę „Importuj”.
 •  Następnie w obszarze „Plik do zaimportowania” kliknij przycisk „Przeglądaj”, a następnie znajdź plik kopii zapasowej bazy danych.
 •  Następnie kliknij przycisk „Idź” w prawym dolnym rogu ekranu, aby rozpocząć proces importowania. Po zakończeniu importowania pod kartami powinien pojawić się zielony znacznik wyboru i powiadomienie, które powinno brzmieć mniej więcej tak: „Importowanie zakończyło się powodzeniem.
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector