Popularny CMS według udziału w rynku


popularne cms


Jeśli jesteś nowy w świecie systemów zarządzania treścią (CMS), oto bardzo prosta definicja:

Systemy zarządzania treścią pozwalają nietechnicznym użytkownikom na tworzenie pełnowymiarowych, działających, profesjonalnie wyglądających stron internetowych bez konieczności dotykania odrobiny kodu.

Korzystając z CMS, nie musisz rozumieć, jak działają strony internetowe. Fajne jest to prawie połowa wszystkich 1 271 920 923 stron internetowych online użyj CMS, więc masz dobre towarzystwo.

Przeprowadzimy Cię przez 10 najpopularniejszych platform CMS pod względem udziału w rynku. Zagłębimy się również w funkcje każdej platformy CMS, wymagania dotyczące poziomu umiejętności użytkownika, rodzaje firm, które najlepiej pasują do platformy, i więcej.

Szybkie statystyki i przegląd zawartości:

 1. WordPress (Ponad 27 milionów stron internetowych na żywo)
 2. Wix (3,8+ milionów stron internetowych na żywo)
 3. Squarespace (Ponad 1,9 miliona witryn internetowych na żywo)
 4. Joomla! (Ponad 1,8 miliona witryn na żywo)
 5. Shopify (Ponad 1,1 miliona witryn na żywo)
 6. Drupal (630+ tysiące stron na żywo)
 7. Blogger (430+ tysiące witryn na żywo)
 8. Prestashop (285+ tysięcy witryn na żywo)
 9. Magento (265+ tysięcy stron internetowych na żywo)
 10. Bitrix (223+ tysiące witryn na żywo)

10 najpopularniejszych platform CMS

Wszystkie dane zawarte w tym artykule pochodzą z tego zasobu: Zbudowany.

1. WordPress (Ponad 27 milionów stron internetowych na żywo)


WordPress

Uważany za giganta popularnych CMS-ów, WordPress nadal przoduje na rynku z dużą przewagą. Pod względem całego Internetu (strony zbudowane z CMS lub bez), 35,6% z nich to strony WordPress.

WordPress to oprogramowanie typu open source, co oznacza, że ​​można je bezpłatnie pobierać i używać. Jednak utworzenie i przesłanie witryny WordPress wymaga zakupu niestandardowej domeny i hostingu.

Kolejną zaletą WordPress jest to, że platforma oferuje tysiące profesjonalnych motywów i można zainstalować praktycznie każdą funkcję za pomocą tysięcy wtyczek. Większość wtyczek jest darmowa (wtyczki premium są dostępne do specjalistycznych zastosowań), a motywy WordPress zazwyczaj wynoszą od 15 do 60 USD+.

Oto Avada, jeden z najlepiej sprzedających się motywów WordPress na rynku ThemeForest:

Avada
Źródło obrazu: Avada.

Poziom umiejętności: 1-2

Większość ludzi powie ci, że WordPress jest łatwy w użyciu. Tak jest, ale wiąże się to z zastrzeżeniem. Będzie trochę krzywej uczenia się, a manewrowanie wokół backendu administracyjnego może być trudne dla początkujących. WordPress to również marzenie hakerów, dlatego ważne jest, aby nadążać za aktualizacjami wersji.

Ponieważ WordPress jest oprogramowaniem typu open source, musisz go pobrać i zainstalować samodzielnie na swoim serwerze hostingowym. Na szczęście większość hostów ma instalację jednym kliknięciem, co oszczędza czas (instalacja ręczna jest również nieco techniczna). Jeśli potrzebujesz pomocy, szybkie wyszukiwanie w Google zwróci informacje na temat wszelkich problemów technicznych związanych z WordPress.

Rodzaje działalności:

Witryny WordPress są odpowiednie dla każdego rodzaju działalności. Od eCommerce przez blogerów po firmy oparte na usługach i start-upy skupione na technologii, WordPress oferuje wiele funkcji i możliwości, dzięki którym niemal każda firma może szybko rozpocząć działalność. Jednak strony internetowe eCommerce będą wymagać specjalistycznych wtyczek, takich jak WooCommerce.

Plusy:

 • Features Funkcje przyjazne SEO
 • Features Funkcje przyjazne dla urządzeń mobilnych
 • �� Przyjazny dla użytkownika
 • Functionality Funkcja blogowania (oprogramowanie WordPress zostało stworzone do blogowania)
 • Functionality Funkcjonalność e-commerce

Cons:

 • �� WordPress jest przyjazny dla użytkownika, ale nauka i zarządzanie nim może być trudne, jeśli dopiero zaczynasz korzystać z platformy.

UWAGA: Mamy tutaj na myśli WordPress.org. Nie należy tego mylić z WordPress.com, mniej niezawodną wersją WordPress, która nie wymaga nabycia hostingu. Oto różnica między WordPress.org a WordPress.com.

2). Wix (Płatny)


Wix

Wix to kolejny wszechstronny program do tworzenia witryn zaprojektowany dla początkujących. Jest również w pełni hostowany, a Wix zarządza wszystkimi szczegółami technicznymi.

Ceny Wix
Ceny wix.

Wix oferuje bezpłatny, ograniczony plan. Ulepszenia premium są zawarte w płatnych pakietach, które zaczynają się od 13 USD – 39 USD miesięcznie dla podstawowych stron internetowych i 23 – 500 USD + miesięcznie dla stron biznesowych i eCommerce.

Rodzaje działalności:

Wix najlepiej nadaje się dla pojedynczych przedsiębiorców lub małych firm dowolnego rodzaju; brakuje jednak eCommerce i możliwości blogowania w porównaniu odpowiednio z Shopify i WordPress. Podobnie jak Squarespace, jest ograniczony, jeśli chcesz mocno dostosować swoją stronę internetową. Dostosowywanie może wymagać pomocy programisty.

W ostatnich latach brakowało funkcji SEO Wix, ale popularna platforma CMS wprowadza ulepszenia. Dla małych firm nie stanowi to problemu, ale średnie i duże firmy znajdą lepsze wyniki na solidniejszej platformie.

Poziom umiejętności: 1

Wix jest przyjazny dla użytkownika i łatwy w obsłudze. Aby zapoznać się z platformą, wymagana będzie niewielka krzywa uczenia się, ale generalnie jest ona prosta w użyciu.

Plusy:

 • Features Funkcje przyjazne SEO (lepsze w ostatnich latach)
 • Features Funkcje przyjazne dla urządzeń mobilnych
 • �� Przyjazny dla użytkownika
 • Functionality Funkcja blogowania (nie tak niezawodna jak WordPress)
 • Functionality Funkcjonalność e-commerce (nie tak solidna jak Shopify)

Cons:

 • �� Koszt – miesięczna opłata za korzystanie z platformy; jednak Wix oferuje bezpłatny, ograniczony plan
 • �� Funkcje i dostosowanie są nieco ograniczone w przypadku bardziej znanych firm

Oto nasz poradnik na temat korzystania z Wix.

3). Squarespace (Płatny)


Squarespace

Squarespace to platforma do tworzenia witryn typu „przeciągnij i upuść”, która nie wymaga instalacji na serwerze hostingowym, ponieważ nie jest open source. Podobnie jak Shopify, Squarespace ma wbudowany hosting, certyfikaty SSL, wsparcie i inne funkcje. Wszystkie te są uwzględnione w opłatach, które wynoszą od 12 do 40 USD miesięcznie.

Ceny Squarespace
Ceny Squarespace.

Squarespace słynie z czystych, nowoczesnych szablonów. Jego estetyka skłania się ku prostemu i eleganckiemu, a szablony zawierają dużo białej przestrzeni.

Szablon Squarespace
Szablon Squarespace.

Rodzaje działalności:

Wszystkie rodzaje firm mogą znaleźć dom na Squarespace. Jeśli dopiero zaczynasz budować strony internetowe, Squarespace może być dobrym początkiem. Jedną z wad narzędzia do tworzenia witryn, takiego jak Squarespace, jest to, że platforma nie oferuje tak dużej elastyczności dostosowywania, jak platforma typu open source, taka jak WordPress. Będziesz musiał zatrudnić programistę, jeśli chcesz dostosować poza parametry motywów.

Poziom umiejętności: 1-2

Rozpoczęcie pracy będzie wymagało przeszkolenia w zakresie obsługi platformy. Ale po manewrowaniu jest stosunkowo łatwo manewrować, a Squarespace oferuje liczne instruktażowe filmy instruktażowe.

Plusy:

 • Features Funkcje przyjazne SEO
 • Features Funkcje przyjazne dla urządzeń mobilnych
 • �� Przyjazny dla użytkownika
 • Functionality Funkcja blogowania (nie tak niezawodna jak WordPress)
 • Functionality Funkcjonalność e-commerce (nie tak solidna jak Shopify)

Cons:

 • �� Koszt – miesięczna opłata za korzystanie z platformy
 • �� Funkcje i dostosowanie są nieco ograniczone w przypadku bardziej znanych firm

4. Joomla! (1,8+ milionów witryn na żywo)


Joomla!

Mimo że Joomla! zajmuje drugie miejsce wśród najpopularniejszych platform CMS, wciąż jest dość daleko od lidera, WordPress, który wyprzedza pod względem udziału w rynku.

To powiedziawszy, Joomla! to realny CMS dla wielu rodzajów stron internetowych. Jest darmowy i typu open source, taki jak WordPress, a także wymaga zakupu niestandardowej domeny i hostingu, aby skonfigurować. W przypadku większości dostawców hostingu dostępna jest instalacja jednym kliknięciem.

Podobne do wtyczek WordPress, Joomla! oferuje rozszerzenia, które pozwalają dostosować funkcje witryny.

Poziom umiejętności 2-3:

Przypisaliśmy Joomla! poziom umiejętności 2-3, ponieważ konfiguracja może być nieco trudniejsza niż WordPress. Powiedziawszy to, sieć jest pełna samouczków i porad, jak robić praktycznie wszystko, co chcesz na platformie.

Rodzaje działalności:

Podobne do WordPress, Joomla! pomieści wszelkiego rodzaju witryny biznesowe, bez względu na to, jak duże lub małe.

Plusy:

 • Features Funkcje przyjazne SEO
 • Features Funkcje przyjazne dla urządzeń mobilnych
 • Functionality Funkcja blogowania
 • Functionality Funkcjonalność e-commerce

Cons:

 • �� Niezbyt przyjazny dla początkujących

5. Shopify (Ponad 1 milion stron internetowych na żywo)


Shopify

Shopify jest liderem branży w obszarze eCommerce. W przeciwieństwie do pierwszych trzech popularnych platform CMS Shopify to SaaS (oprogramowanie jako usługa). Płacisz platformie opłatę (od 29 USD do 299 USD miesięcznie) za zarządzanie szczegółami technicznymi Twojego sklepu, takimi jak hosting, bezpieczeństwo, certyfikacja SSL i wszystkie inne funkcje potrzebne do prowadzenia sklepu.

Ceny Shopify
Kupuj ceny.

Shopify ma wbudowane w platformę wszystkie funkcje, których potrzebują właściciele sklepów eCommerce, takie jak zbieranie płatności, wysyłka, zarządzanie zapasami i rabatami itp. Shopify oferuje również wiele wtyczek, które pozwalają dostosować swój sklep.

Podobnie jak WordPress, ale chcesz wypróbować Shopify? Możesz również zintegrować Shopify ze swoją stroną WordPress.

Rodzaje działalności:

Shopify koncentruje się tylko na sklepach eCommerce.

Poziom umiejętności: 1

Shopify to łatwa w obsłudze platforma dla początkujących. Chociaż nauka platformy zajmie trochę czasu, Shopify dba o wszystkie szczegóły techniczne. Jeśli masz problem, wsparcie Shopify jest dostępne do pomocy.

Plusy:

 • Features Funkcje przyjazne SEO
 • Features Funkcje przyjazne dla urządzeń mobilnych
 • �� Przyjazny dla użytkownika
 • Functionality Funkcja blogowania
 • Functionality Funkcjonalność e-commerce

Cons:

 • �� Koszt – miesięczna opłata za korzystanie z platformy

6. Drupal (Otwarte źródło)


Drupal

Podobnie jak WordPress i Joomla !, Drupal jest darmowym oprogramowaniem typu open source, które będzie wymagać niestandardowego zakupu domeny i instalacji na serwerze hostingowym. Oprogramowanie oferuje również motywy i moduły, które pozwalają dostosować funkcje i funkcje witryny.

Dlaczego warto wybrać Drupal zamiast WordPress? Podczas gdy WordPress jest łatwiejszy w użyciu, Drupal jest potęgą, która koncentruje się na złożonych serwisach społecznościowych, które są pełne treści i zawierają duże bazy danych.

Rodzaje działalności:

Każdy rodzaj działalności będzie odpowiedni dla Drupala, ale niektóre firmy mogą wymagać dodatkowych platform i rozszerzeń Drupal.

Poziom umiejętności: 2-3

Drupal może być trudniejszy do pracy niż nawet Joomla !, szczególnie przy zmianie wyglądu witryny. Aktualizacja rozszerzeń może być również wyzwaniem, gdy są niekompatybilne, co może się zdarzyć częściej niż nie. Jeśli prowadzisz sklep eCommerce, Drupal Commerce i Ubercart są opcjami; mogą jednak wymagać pomocy programisty przy konfiguracji.

Plusy:

 • Features Funkcje przyjazne SEO
 • Features Funkcje przyjazne dla urządzeń mobilnych
 • Functionality Funkcja blogowania
 • Functionality Funkcjonalność e-commerce

Cons:

 • �� Jeśli chodzi o łatwość obsługi, Drupal może wymagać pomocy programisty

WordPress vs. Joomla! vs. Drupal? Sprawdź nasz przewodnik porównawczy, który pomoże ci wybrać.

7. Blogger (Wolny)


Blogger

Blogger to bezpłatna platforma blogowa należąca do Google. Google obsługuje te blogi, więc nazwa Twojej domeny będzie zawierać subdomenę blogspot.com. Możesz także skonfigurować hosting i przekierować domenę Bloggera do wybranej przez siebie domeny niestandardowej.

Rodzaje działalności:

Blogger to platforma dla zwykłych blogerów, którzy nie chcą budować firmy. Jego prostota jest przeznaczona dla początkujących i tych, którzy blogują dla własnej przyjemności.

Poziom umiejętności: 1

Blogger jest łatwy w obsłudze i obsłudze.

Plusy:

 • Features Funkcje przyjazne SEO
 • Features Funkcje przyjazne dla urządzeń mobilnych
 • �� Przyjazny dla użytkownika
 • Functionality Funkcja blogowania (nie tak niezawodna jak WordPress)

Cons:

 • Functionality Funkcja e-commerce (nieprzeznaczona dla firm eCommerce)

8. Prestashop (Płatny)


Prestashop

Podobnie jak Magento, Prestashop to platforma typu open source ukierunkowana na firmy eCommerce. Prestashop jest darmowy, ale musisz kupić domenę niestandardową i skonfigurować hosting. Jeśli potrzebujesz bardziej przystępnego cenowo, przyjaznego dla użytkownika rozwiązania niż Magento, Prestashop może być dobrym rozwiązaniem.

Prestashop oferuje również Prestashop Ready, kompleksowe rozwiązanie, które jest w pełni zabezpieczone i hostowane. Plan kosztuje 24,90 € miesięcznie.

Rodzaje działalności:

Prestashop koncentruje się wyłącznie na eCommerce i jest przeznaczony dla małych i średnich firm.

Poziom umiejętności: 2)+

Chociaż jego funkcje i opcje dostosowywania są nieco ograniczone, Prestashop jest bardziej przyjazny dla użytkownika niż Magento i tańszy w obsłudze. Z tych powodów jest przeznaczony dla małych firm. Jednak dla początkujących wsparcie może być ograniczone. Plan Prestashop Ready będzie znacznie łatwiejszy w użyciu i utrzymaniu niż samodzielne instalowanie oprogramowania typu open source.

Plusy:

 • Features Funkcje przyjazne SEO (Magento oferuje więcej funkcji SEO)
 • Features Funkcje przyjazne dla urządzeń mobilnych
 • �� Przyjazny dla użytkownika
 • Functionality Funkcja blogowania
 • Functionality Funkcjonalność e-commerce

Cons:

 • �� Funkcje i dostosowanie są nieco ograniczone w przypadku bardziej znanych firm

9. Magento (Płatny)


Magento

Magento to darmowa platforma eCommerce typu open source. Podobnie jak WordPress, kupujesz domenę niestandardową oraz pobierasz i instalujesz Magento na swoich serwerach hostingowych.

Magento oferuje kilka rozwiązań w zależności od wielkości Twojej firmy. Zaczynają się od zera dolarów (Magento Open Source), a także obejmują kompleksowe rozwiązanie chmurowe (Magento Commerce) i skalują się do funkcji na poziomie przedsiębiorstwa, które mogą kosztować tysiące dolarów rocznie.

Rodzaje działalności:

Magento koncentruje się wyłącznie na eCommerce i może obsługiwać większe marki oraz firmy na poziomie przedsiębiorstwa.

Poziom umiejętności: 3+

W przeciwieństwie do innych bardziej popularnych programów typu open source dostawcy usług hostingowych zazwyczaj nie oferują opcji instalacji Magento za jednym kliknięciem. Uruchomienie i uruchomienie online może być również trudne, szczególnie dla początkujących.

Plusy:

Features Funkcje przyjazne SEO (lepsze w ostatnich latach)

Features Funkcje przyjazne dla urządzeń mobilnych

Functionality Funkcja blogowania

Functionality Funkcjonalność e-commerce

Cons:

�� Jeśli chodzi o łatwość obsługi, Magento może wymagać pomocy programisty

10. Bitrix (Bitrix24)


Bitrix

Bitrix zaczął jako twórca stron internetowych w 1998 roku. Od tego czasu stał się pełnowymiarowym narzędziem do współpracy dla firm i został przemianowany na Bitrix24.

Ta popularna platforma CMS oferuje pakiety zaczynające się od bezpłatnych do 199 USD miesięcznie. Oferuje takie funkcje, jak zarządzanie projektami, zasobami ludzkimi, dokumentami i czasem, funkcje współpracy, kreator stron internetowych, zarządzanie relacjami z klientami i wiele innych..

Kreator stron internetowych oferuje hosting, przepustowość, szyfrowanie SSL oraz funkcje, takie jak formularze, marketing e-mail i nieograniczona liczba stron.

Rodzaje działalności:

Bitrix24 obsługuje bardziej ugruntowane firmy, od małych do korporacyjnych na dowolnym poziomie. Krzywa uczenia się jest stroma, ale funkcjonalność jest wszechstronna. Jeśli szukasz wyłącznie narzędzia do tworzenia witryn, to narzędzie może nie być dla Ciebie.

Poziom umiejętności: 2

Nie trzeba rozumieć kodu, ale istnieje stroma krzywa uczenia się, jak obsługiwać oprogramowanie.

Plusy:

 • Features Funkcje przyjazne SEO
 • Features Funkcje przyjazne dla urządzeń mobilnych
 • Friendly Przyjazny dla użytkownika (tak, ale nauczenie się systemu zajmie trochę czasu)
 • Functionality Funkcja blogowania (nie tak niezawodna jak WordPress)
 • Functionality Funkcjonalność e-commerce

Cons:

 • �� Obsługa oprogramowania wymaga stromej krzywej uczenia się

Skrócony przewodnik Wskazówki dotyczące wyboru platformy CMS

Oto podsumowanie najpopularniejszych platform CMS:

 1. WordPress (bezpłatny, open-source)
 2. Wix (bezpłatne, płatne rozwiązanie all-inclusive)
 3. Squarespace (płatne rozwiązanie all-inclusive)
 4. Joomla! (bezpłatny, open-source)
 5. Drupal (bezpłatny, open-source)
 6. Shopify (płatne kompleksowe rozwiązanie eCommerce)
 7. Blogger (darmowa platforma blogowa)
 8. Prestashop (bezpłatne rozwiązanie eCommerce typu open source; płatny plan all-inclusive)
 9. Magento (bezpłatne rozwiązanie eCommerce typu open source; płatne opcje, na poziomie przedsiębiorstwa)
 10. Bitrix24 (płatna kompleksowa platforma współpracy)

Jedną z pierwszych decyzji, które należy podjąć, jest wybór rozwiązania SaaS typu open source lub kompleksowego. Rozwiązania typu open source wymagają samodzielnego hostowania witryny. Dzięki własnej witrynie utrzymujesz pełną kontrolę nad swoją witryną (w zasadzie jesteś jej właścicielem), ale ten proces jest bardziej techniczny i wymaga ciągłej konserwacji.

Rozwiązania SaaS „gotowe dla Ciebie” eliminują problemy techniczne, ale obsługują Twoją witrynę na swoim hoście i dlatego mają nad nią pełną kontrolę.

TL; DR

WordPress nadal króluje na wszystkich platformach CMS.

Jeśli szukasz gotowego rozwiązania, Wix lub Squarespace będzie dobrym wyborem, w zależności od modelu biznesowego.

Jeśli prowadzisz działalność eCommerce i interesuje Cię rozwiązanie typu open source, Shopify lub Prestashop będzie dobrym wyborem. Sklepy eCommerce na poziomie przedsiębiorstwa powinny rozważyć Magento.

Wreszcie, jeśli chcesz kompleksowej współpracy i platformy CMS, Bitrix24 będzie dla ciebie opcją.

Gotowy do budowy witryny? Zacznij tutaj z tym przewodnikiem krok po kroku.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map