Najlepsze statyczne generatory witryn

Najlepsze statyczne generatory witryn


Proces budowy strony internetowej składa się z dwóch części: dostarczasz zawartość, a następnie CMS – WordPress lub cokolwiek zechcesz użyć – pobiera tę treść, łączy ją z wybranym motywem i wybranymi szablonami i tworzy z niej stronę internetową dla Twoich klientów lub czytelników do przeczytania. Ale te dwie części nie muszą być wykonane razem: można je od siebie oddzielić i to jest to generator strony statycznej (SSG) robi.

W tym przewodniku wyjaśnimy, czym jest generowanie witryn statycznych i jakie są ich zalety, oraz wymienimy dziesięć najlepszych generatorów witryn statycznych, aby dać wskazówki, jak wybrać między nimi.

Jak działa generator witryn statycznych? I po co korzystać z nich?

Jak wspomniano, większość CMSów robi dwie rzeczy: zamienia zawartość w HTML, łącząc ją z motywami i szablonami, a następnie udostępnia ten HTML jako stronę internetową. Generator strony statycznej dzieli ten proces na dwie części: część, na której treść jest zamieniana na HTML, dzieje się na twoim komputerze, dając ci folder pełen plików HTML. Następnie przesyłasz te pliki HTML do sieci, gdzie są one udostępniane wszystkim jako strona internetowa.

Ale dlaczego to robisz? Istnieje wiele korzyści.

Pierwszy to bezpieczeństwo. Ponieważ twoja strona internetowa, z którą ludzie wchodzą w interakcje, to prosty HTML i trudniej jest ją zhakować. A ponieważ generator strony statycznej, który zawiera cały kod komputerowy, który działa, działa tylko na twoim komputerze i nie jest w ogóle narażony na szerszy świat, nie można go również zhakować. Oznacza to, że aktualizacje zabezpieczeń są w dużej mierze niepotrzebne; nie musisz już martwić się o regularne wyskakujące okienka z informacją o konieczności aktualizacji CMS, aktualizacji wtyczek, aktualizacji witryny.

Dla niektórych może to być wystarczający powód sam w sobie, ale generowanie witryn statycznych ma drugą istotną zaletę: wydajność.

Witryna wykonana ze statycznego HTML jest w stanie ładować się znacznie szybciej niż strona, w której należy ją przetwarzać przy każdej wizycie. Zamiast treści i motywu łączonego na nowo za każdym razem, gdy użytkownik przegląda witrynę, ta praca jest wykonywana raz na raz na komputerze i nie jest już potrzebna. Zamiast tego strona internetowa jest już dostępna do wyświetlenia.

Większa wydajność przynosi korzyści Twojej witrynie na wiele sposobów. Twoi klienci częściej będą oglądać i współczynniki odrzuceń są niższe,  Krótsze czasy ładowania strony są świetne dla SEO, ponieważ Google i inne wyszukiwarki cenią szybką wydajność i podnoszą pozycję w rankingu.

Skoki ruchu nie stanowią problemu; jeśli nagle zwiększy się liczba odwiedzających, będzie to załatwione dobrze i nigdy nie zobaczysz jednego z tych komunikatów „502 Bad Gateway”, gdy witryna jest przeciążona w momencie, gdy staje się popularna.

Ze wszystkimi srebrnymi podszewkami, chociaż jest chmura, i do generowania statycznego serwisu, niezaprzeczalnie musisz być przygotowany na nieco bardziej techniczne wykorzystanie tej techniki w swojej witrynie.

To oddzielenie „etapu generowania” i „etapu publikowania” musi być zrozumiane, a generatory stron statycznych, ogólnie rzecz biorąc, mają tendencję do zakładania nieco więcej podstawowej wiedzy technicznej niż standardowy rodzaj dynamicznego CMS. W szczególności większość statycznych generatorów witryn wymaga co najmniej odrobiny znajomości wiersz poleceń: te aplikacje są zwykle uruchamiane za pomocą poleceń, a nie poprzez wskazywanie i klikanie.

Z powodu potrzeby wiersza poleceń statyczne generatory witryn mogą nie być odpowiednie dla wszystkich, ale jeśli jesteś gotowy rozważyć zwijanie rękawów i nurkowanie nieco głębiej niż zwykle, istnieje kilka potencjalnych zwycięstw.

Rzućmy okiem na dziesięć najlepszych statycznych generatorów witryn, a następnie jak wybierać między nimi.

10 najlepszych generatorów statycznych witryn

1. Hugo

logo Hugo

Hugo jest na łatwym końcu do generowania statycznych witryn opartych na terminalach, aby je skonfigurować i używać. Ich dokumentacja, szczególnie na jak zainstalować Hugo i uruchom go, jest dość wszechstronny i nie trzeba najpierw instalować nowego sklepu z pakietami, a następnie instalować Hugo z.

Ma dużą ilość gotowe motywy co ułatwia wybranie wyglądu witryny, a jedną z kluczowych cech zespołu Hugo jest szybkość kompilacji.

Wprowadzanie zmian w witrynie przez dodawanie lub edytowanie treści lub zmianę motywu wymaga „przebudowania” witryny, tj. Przejścia przez proces łączenia treści z motywem w HTML dla każdej strony. Nawet niewielka różnica w wydajności kompilacji może sprawić, że różnica pomiędzy sekundami oczekiwania a minutami oczekiwania na wynik wprowadzonej zmiany, a Hugo ciężko pracuje, aby być najszybszym.

Jeśli budujesz witrynę na podstawie istniejących danych, Hugo „Treści oparte na danych”Sprawia, że ​​treść witryny jest stosunkowo łatwa w formatach CSV lub JSON. Może to być przydatny sposób na pobranie niektórych istniejących danych, które chcesz udostępnić światu, w wygodniejszy sposób, aby mogli przeglądać i nawigować bez konieczności uruchamiania Excela lub Arkuszy Google.

2. Jedenasty lub 11ty11ty logo

11ty jest jedną z nowszych SSG, ale zdobywa popularność. Rachuje się jako „prostszy generator strony statycznej”. Wymaga to jednak wystarczającej wiedzy technicznej (a dokumentacja to odzwierciedla), ale dla tych, którzy mogą to zrozumieć, robi to w elegancki sposób.

11ty jest napisane w JavaScript, a więc wymaga node.js pracować; musisz go najpierw zainstalować, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, a następnie zainstalować 11ty z linii poleceń.

11ty ma mocne spojrzenie na wydajność witryny, do tego stopnia, że ​​z dumą wyświetlają liderów wydajności witryn, które zostały z nim zbudowane, i jest bardzo popularny wśród profesjonalistów internetowych oraz tych, którzy opiekują się i budują otwartą sieć bardziej ogólnie.

3. Pelikanzdobądź logo pelikana

Pelikan ma dość uproszczoną estetykę, ale używając Pythona jako podstawowego języka programowania, ma potencjał, aby zostać rozszerzony w prawie każdym kierunku, jaki chcesz, z odrobiną dodatkowego programowania.

Obsługuje importowanie danych witryny z WordPress, co ułatwia przejście z istniejącej witryny WordPress na statyczną generację strony bez utraty bieżącej konfiguracji. I podobnie jak lepsza klasa SSG, ma on obsługiwać całą stronę internetową, a nie przede wszystkim blogować.

Pelikan ma jednak początkowo nieco stromą krzywą uczenia się, co czyni go bardziej odpowiednim dla kogoś, kto choć trochę zna język Python. Podobnie, musisz już zainstalować Python na swoim komputerze i nie udziela się wskazówek dla nie-programistów, którzy go nie mają… ale jeśli jesteś programistą, który już używa Pythona, Pelican jest dobrym miejscem do rozpoczęcia.

4. Nikola

logo nikola

Nikola stosuje bardzo „dołączone baterie” do generowania statycznych witryn, zapewniając bardzo szczegółowe szablony blogów i pełnych stron internetowych, ale także galerie zdjęć i wyszukiwania między innymi.

Ma dość obszerną listę wtyczki i motywy też. Chociaż Nikola ma tendencję do bardziej technicznego końca rynku; musisz mieć dość pewności co do rozwoju Pythona, aby zrobić więcej niż podstawy, ale jeśli tak, to Nikola oferuje więcej możliwości rozszerzenia niż wiele alternatyw.

Lista motywów nie jest zbyt wyczerpująca, więc jeśli szukasz czegoś pięknego niż informacyjnego, lepiej szukać gdzie indziej. Jednak szybkość odbudowy jest szybsza niż większość innych możliwości.

Podobnie jak Pelican, Nikola zakłada, że ​​masz już dostępny Python i nie wyjaśnia, jak to umożliwić, więc jeśli nie masz i korzystasz z systemu Windows, możesz spojrzeć na jedną z innych alternatyw.

5. GatsbyLogo Gatsby

Gatsby nazywa siebie statycznym generatorem PWA. PWA to termin sztuki dla Progresywne aplikacje internetowe, które mogą pracować w trybie offline, być dodawane do ekranu głównego telefonu komórkowego i tak dalej. Można to zrobić z dowolną witryną, w tym z innymi SSG, ale Gatsby zapewnia to wsparcie od razu po wyjęciu z pudełka.

Dla osób zaznajomionych z React, biblioteką komponentów internetowych, Gatsby może być dobrym wyborem, ponieważ jest on zbudowany wokół niego, dzięki czemu można ponownie użyć znanego środowiska, które już znasz – faktycznie, React własna strona internetowa jest zbudowany z Gatsby.

Gatsby wymaga zarówno node.js, jak i systemu kontroli wersji git do zainstalowania. Mają dość szczegółowy zestaw strony dokumentacji o tym, jak skonfigurować środowisko Gatsby, w tym w systemie Windows, ale jest to dość zaangażowany proces, jeśli nie znasz linii poleceń. Ponadto dokumentacja łączy wszystkie instrukcje Windows, Linux i Mac razem, co utrudnia przestrzeganie.

6. Jekyll

Logo Jekyll

Jekyll jest jednym z najstarszych generatorów stron statycznych, ale wciąż jest aktywnie rozwijany, a jego popularność w dużej mierze wywołała falę innowacji SSG, która stworzyła wszystko inne na tej liście.

Jednym z jego roszczeń do sławy jest to, że jest wbudowany w usługę hostingową kodu Github: możliwe jest zapisanie treści w Github magazyn, dysk w chmurze dla kodu, w taki sposób, że Github uruchomi kod Jekyll dla i przekształcasz treść w stronę internetową bez konieczności uruchamiania jakiegokolwiek kodu.

W ten sposób Strony Github usługi można używać jako hosta statycznej strony internetowej bezpłatnie, a dokumentacja konfiguracji tego jest dość przejrzysta i łatwa do śledzenia.

Jednak nadal będzie wymagał pewnej znajomości git system kontroli kodu. Oczywiście możliwe jest także samodzielne uruchomienie Jekyll na własnym komputerze zestaw instrukcji instalacji systemu Windows, chociaż system Windows nie jest oficjalnie obsługiwany.

7. Statiq.web

logo statiq

Sieć Statiq jest raczej nowym dodatkiem w szeregach SSG i wciąż jest dość intensywnie rozwijana. Dlatego najlepiej nadaje się dla tych, którzy chcą wziąć udział w tym procesie i dołączyć do społeczności, informując, co działa dobrze, a co nie..

Jego wyjątkową zaletą jest to, że jest zbudowany na platformie .NET, dzięki czemu osoby z pewną wiedzą na temat stosu programowania przekonają się, że Statiq Web ładnie pasuje do ich istniejącego doświadczenia. Jest to przykładowy projekt bardziej ogólnego Statiq Framework, więc bardziej doświadczony programista może być w stanie zastosować większy framework, aby zbudować coś bardziej kompleksowego.

8. Publii

Logo Publii

Publii, w przeciwieństwie do większości innych generatorów statycznych witryn, nie jest narzędziem wiersza polecenia. Zamiast tego jest to aplikacja komputerowa dostępna dla systemów Windows, Mac i Linux.

Możesz myśleć o tym jako o czymś podobnym do WordPressa, z tym wyjątkiem, że zamiast być witryną internetową, jest to aplikacja, która działa na twoim komputerze, a następnie generuje statyczną wersję strony internetowej, gotową do opublikowania, tak jak inne narzędzia.

Istnieją wbudowane narzędzia do publikowania, które umożliwiają statyczną witrynę internetową do wielu istniejących hostów, takich jak Netlify i lokalizacje w chmurze. Posiada system importu do konwersji istniejącej witryny WordPress na Publii oraz rynek płatnych motywów na poziomie profesjonalnym.

Sama aplikacja jest bezpłatna i typu open source i ma aktywną społeczność użytkowników pomagających sobie wzajemnie na forum dyskusyjnym. Publii jest najmniej technicznym ze statycznych generatorów witryn obecnie w ofercie, a jednocześnie ma prawie wszystkie swoje zalety. Dla kogoś, kto nie chce zastosować podejścia opartego na kodowaniu i wierszu poleceń, jest to świetne rozwiązanie.

9. WP2Static

logo wp2static

WP2Static ma inne podejście niż inne statyczne generatory witryn: sam w sobie nie jest wyłącznie menedżerem witryn. Zamiast tego współpracuje z WordPress w celu stworzenia statycznej wersji strony zarządzanej przez sam WordPress.

W języku opisanym powyżej WP2Static pozostawia WordPress odpowiedzialnym za edycję i przekształcanie treści w HTML poprzez połączenie jej z motywami i szablonami. Następnie przejdź do WP2Static, aby pobrać ten HTML i opublikować go tak jak zwykły HTML gdzieś w sieci.

Istnieją pewne oczywiste korzyści: możesz nadal używać znanego interfejsu WordPress i masz dostęp do całej szerokiej biblioteki motywów i wtyczek WordPress.

Jednak są też wady tego rozwiązania: ważne jest, aby przenieść instalację WordPress w inne miejsce, w przeciwnym razie stracisz większość zalet statycznego generowania strony.

Zapewnienie statyczności witryny zapewnia ogromne korzyści bezpieczeństwa, ponieważ nie używasz dynamicznego produktu, takiego jak WordPress, ale dzięki temu rozwiązaniu możesz nadal korzystam z WordPress. Dlatego ważne jest, aby ukryć WordPress w miejscu, do którego nie może uzyskać dostępu nikt oprócz ciebie.

Technicznie myślący mogą przenieść go na ukryty serwer lub uruchomić WordPress na swoich lokalnych komputerach. Ktoś, kto nie od razu zrozumie, jak to zrobić, może mieć trudności z przestrzeganiem pojęć, i może być mylące, aby pamiętać, że witryna, którą generuje (ukryty) WordPress, nie jest witryną, którą publiczność widzi do momentu przycisku publikowania jest wciśnięty.

Jeśli jednak jesteś bardzo przyzwyczajony do interfejsu użytkownika WordPress lub jesteś mocno powiązany z konkretnymi wtyczkami lub motywami WP, które trudno byłoby znaleźć lub udostępnić na innej SSG, WP2Static może być idealnym rozwiązaniem.

10. Next.js

Logo Nextjs

Next.js jest mniej generatorem witryn statycznych, a bardziej strukturą do budowania aplikacji statycznych za pomocą React. Obsługuje statyczne generowanie witryn (i przerobił to wsparcie, aby znacznie je ulepszyć w wersji 9.3 na początku 2020 r.), A jeśli chcesz zbudować aplikację za pomocą React i chcesz mieć najlepsze w swojej klasie statyczne generowanie witryn, które to zrobią, dalej .js jest dobrym miejscem do wyszukiwania.

Zakłada dobrą znajomość zarówno JavaScript, jak i React, więc nie jest to kwestia nietechniczna, a dokumentacja skłania się w kierunku środowiska Linux lub Mac z usługą wargową płaconą użytkownikom systemu Windows.

Ale z tego, na co warto, jest bardzo dobry, a wokół niego jest sporo szumu, co oznacza, że ​​rozwija się intensywnie i idzie naprzód skokami.

Jak wybrać właściwy?

Masz: listę rzeczy do wyboru.

Ale jak wybrać ten, który jest dla Ciebie najlepszy?

Cóż, jeśli nie chcesz wejść do linii poleceń, z pewnością spójrz na Publii. Jeśli jesteś ekspertem od WordPress, który chce stać się statyczny, WP2Static opiera się na tych rozległych umiejętnościach, które już masz. Jeśli zależy Ci na prędkości, to 11ty lub Hugo to twoje miejsca do zobaczenia.

Jeśli masz doświadczenie w określonym języku lub środowisku programowania, wybierz statyczny generator stron napisany w tym języku, aby jak najlepiej wykorzystać istniejące umiejętności: w Pythonie użyj Pelikana lub Nikoli; dla Ruby, Jekyll, dla .NET, Statiq, dla React spójrz na Next.js i Gatsby oraz dla JavaScript, 11ty.

Jeśli przeprowadzasz się z istniejącej witryny WordPress, sprawdź, czy wybrane narzędzie ma importera treści WordPress (większość tak robi) i pamiętaj, że eksperymenty są tanie i łatwe. Możesz zbudować testową stronę statyczną z przykładową zawartością i wygenerować ją tylko na własnym komputerze, bez możliwości jej zobaczenia.

Wypróbuj narzędzia, które ci się podobają – wszystkie są bezpłatne i mają otwarte oprogramowanie – a kiedy będziesz gotowy, zacznij szukać miejsc, w których możesz przechowywać swoje statyczne treści.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map