Lista kontrolna uruchamiania witryny

Bezpłatna lista kontrolna uruchamiania witrynyTworzenie stron internetowych nigdy nie było łatwiejsze dzięki wszystkim dostępnym obecnie narzędziom do tworzenia stron internetowych i oprogramowaniu IDE. jednak, wodowanie strona internetowa o solidnych podstawach i bez czkawek to zupełnie inna sprawa. Aby Twoja witryna zaczęła funkcjonować, musisz zadbać o elementy poza konfigurowaniem kilku stron i pisaniem kopii.


Wielu właścicieli witryn szybko tworzy nową stronę internetową, a następnie spędza dużo czasu zajmując się instalowaniem certyfikatu SSL, pisaniem treści i konfigurowaniem analiz.

Idealnie są to wszystkie elementy, z którymi powinieneś się zmierzyć przed uruchomienie witryny, abyś mógł skupić się na tym, co ważne – na zwiększeniu grona odbiorców i publikowaniu najlepszych treści, jakie możesz.

W tym artykule przeprowadzimy Cię przez 17-punktową listę kontrolną praktycznie każdego elementu, z którym musisz się zmierzyć przed dniem premiery.

Przygotujmy się na uruchomienie Twojej witryny!

17-stopniowa kontrola uruchomienia witryny

 1. Sprawdzanie twojego SSL (HTTPS)
 2. Aktualizacja systemu CMS do najnowszej wersji
 3. Konfigurowanie kopii zapasowych
 4. Integracja analityki
 5. Upewnij się, że wszystkie strony zostały dodane
 6. Testowanie nawigacji witryny i linków
 7. Korekta treści i kopiowanie
 8. Zapewnienie dostępności strony
 9. Sprawdzanie witryny na urządzeniach mobilnych
 10. Testowanie witryny w różnych przeglądarkach
 11. Sprawdzanie mapy witryny
 12. Generowanie pliku robots.txt
 13. Dodawanie metadanych i tytułów
 14. Korzystanie ze znaczników schematu
 15. Konfigurowanie struktury bezpośredniego linku do strony
 16. Rozważanie integracji AMP
 17. Tworzenie profili mediów społecznościowych dla Twojej witryny

1. Upewnij się, że Twój certyfikat SSL działa (HTTPS)

Certyfikaty Secure Sockets Layer (SSL) potwierdzają tożsamość witryny i umożliwiają korzystanie z HTTPS do bezpiecznego przesyłania danych. Jest to szczególnie ważne w przypadku witryn e-commerce, chociaż tak naprawdę nie ma usprawiedliwienia dla pominięcia tego kroku niezależnie od Twojej niszy, zwłaszcza że możesz wygenerować certyfikat SSL za darmo.

Wielu dobrych gospodarzy zajmie się konfiguracją certyfikatu SSL.

Jeśli nie, możesz skorzystać z usługi takiej jak Szyfrujmy aby wygenerować bezpłatny certyfikat i skonfigurować go ręcznie.

Certyfikat Lets Encrypt.

Należy jednak pamiętać, że niektóre witryny wymagają różnych rodzajów certyfikatów, w takim przypadku może być konieczne ich zakup. W obu przypadkach będziesz chciał uzyskać certyfikat od samego początku.

Włączanie ruchu HTTPS

Po wdrożeniu certyfikatu SSL możesz przekierować cały ruch w swojej witrynie za pomocą HyperText Transfer Protocol Secure (HTTPS). Jako taki, zapewniasz bezpieczeństwo wszystkich danych przesyłanych tam iz powrotem z Twojej witryny. Ponadto większość przeglądarek wyświetli informację, czy Twoja witryna obsługuje HTTPS:

Przykład szyfrowanego połączenia.

Jeśli nie skonfigurujesz witryny do korzystania z HTTPS, odwiedzający otrzymają ostrzeżenie, gdy spróbują uzyskać do niej dostęp, co jest straszne dla firmy i twojego natężenia ruchu:

Ostrzeżenie o niezabezpieczonym połączeniu.

Aby uniknąć tego dużego, problematycznego ostrzeżenia, zalecamy następujące postępowanie Wytyczne Google dotyczące włączania HTTPS. Jeśli jesteś użytkownikiem WordPress, napisaliśmy również przewodnik, jak przenieść swoją witrynę na HTTPS, na który chcesz spojrzeć.

2. Zaktualizuj system zarządzania treścią (CMS) do najnowszej wersji

Korzystanie z CMS może uprościć życie na wiele sposobów. Ten typ oprogramowania zazwyczaj zapewnia szeroki zakres narzędzi do tworzenia, aktualizowania i zarządzania stronami, nawet jeśli nie masz wiedzy na temat programowania stron internetowych.

Jednak, podobnie jak inne oprogramowanie, musisz zaktualizować system CMS, aby upewnić się, że jest stabilny i oferuje najnowsze funkcje. Aby zobaczyć przykład ze świata rzeczywistego, zobacz WordPress. Ten CMS wprowadza aktualizacje często i zawiera nowe funkcje co kilka miesięcy.

Zanim uruchomisz swoją witrynę, sprawdź dokładnie, czy korzystasz z najnowszej wersji swojego CMS i czy działa ona poprawnie z Twoją witryną. To praktycznie zapewni, że nie napotkasz żadnych nieprzyjemnych niespodzianek w dniu premiery i później.

Większość systemów CMS poinformuje Cię o konieczności aktualizacji oprogramowania, więc pozostawanie na bieżąco z najnowszymi wersjami nie powinno stanowić problemu. Nawet po uruchomieniu witryny zalecamy aktualizację systemu CMS za każdym razem, gdy uruchomi się nowa wersja, więc uważaj na powiadomienia.

3. Skonfiguruj rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych

Krótko mówiąc, kopie zapasowe mogą uratować życie. Powinieneś mieć ostatnią kopię zapasową swojej strony, którą możesz przywrócić, jeśli najgorsze stanie się z twoją witryną. Rozważ kopię zapasową jako ostateczność. Niczego nie zapobiega, ale staje się bezcenny, gdy coś pójdzie nie tak.

Istnieje wiele sposobów tworzenia kopii zapasowej witryny. Możesz kopiować i pobierać pliki ręcznie, korzystać z usługi innej firmy lub robić to za pośrednictwem swojego hosta internetowego.

Przykład rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych hostingu.

Dla spokoju zalecamy korzystanie z hosta, który domyślnie oferuje rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych. W związku z tym nie musisz się martwić konfiguracją, a jeśli coś pójdzie nie tak, możesz przywrócić witrynę za pomocą kilku kliknięć. Zawsze jednak dobrze jest mieć dostępne rozwiązanie innej firmy, aby mieć dodatkową kopię zapasową poza witryną.

4. Zintegruj rozwiązanie analityczne

Analityka witryny dostarcza informacji o użytkownikach witryny. Obejmuje to ruch, zachowanie, dane demograficzne i wiele innych. Nie jest przesadą stwierdzenie, że bez analiz, w większości jesteś ślepy. Możesz wiedzieć, czy Twoja witryna generuje ruch, ale nie uzyskasz wglądu w to, co robią Twoi użytkownicy i skąd pochodzą.

Aby dać przykład, spójrz na analizy współczynnika odrzuceń w Twojej witrynie. Jeśli stawka, którą widzisz, staje się zbyt wysoka, możesz wywnioskować, że jest problem z UX lub wydajnością swojej witryny i podjąć działania, zanim pogorszy się.

Do wyboru jest wiele platform analitycznych, ale jesteśmy wielkimi fanami Google Analytics. Jest nie tylko darmowy, ale także rzuca wiele danych w twarz.

Spojrzenie na Google Analytics.

Chociaż posiadanie zbyt dużej ilości danych może być zastraszające, nie jest to zły problem. Integracja Google Analytics z Twoją witryną jest prosta, dlatego zalecamy zrobienie tego od samego początku.

Warto jednak podkreślić, że nowe witryny często nie generują dużego ruchu. Oznacza to, że może upłynąć trochę czasu, zanim narzędzie analityczne zacznie zbierać cenne informacje. Mimo to lepiej jest go uruchomić od samego początku, abyś nie musiał później grać w łapanie.

5. Upewnij się, że wszystkie potrzebne strony są na swoim miejscu

Gdy odwiedzasz witrynę z niedokończonymi stronami, użytkownicy prawdopodobnie będą myśleć, że jest ona opuszczona lub niekompletna. Nie jest to również świetny wygląd każdej witryny i może mieć wpływ na poziom zaufania użytkowników i pozory profesjonalizmu.

Częstym problemem związanym z budowaniem stron internetowych jest to, że często na początku myślimy zbyt ambitnie. Zamiast myśleć o najważniejszych stronach, których potrzebuje Twoja witryna od samego początku, zastanawiasz się nad dziesiątkami opcji, aby zrealizować ideał w twojej głowie. Ten poziom ambicji jest świetny, ale może (i często opóźnia) uruchomienie Twojej witryny.

Nasza rada to powrót do tablicy kreślarskiej i wskazanie, które strony mają kluczowe znaczenie dla funkcjonalności Twojej witryny. Trzymaj się tych, które są dostępne podczas premiery i upewnij się, że wszystkie są gotowe do użytku publicznego. Po uruchomieniu witryny możesz zacząć myśleć o jej rozszerzeniu.

Kolejnym aspektem, który może sprawić, że strona będzie wyglądać na wypaloną, jest obecność uszkodzonych linków. Możemy wybaczyć zepsuty link zewnętrzny lub dwa, ale jeśli napotkamy błędne menu nawigacyjne, może to stanowić przełom.

Jednak jeśli liczba stron w Twojej witrynie jest niewielka, ręczne sprawdzenie każdego linku może być niezwykle czasochłonne. Na szczęście istnieje wiele takich narzędzi online wykonaj sprawdzenie łącza dla Was:

Korzystanie z kontrolera uszkodzonych linków.

Pozwól, by narzędzie sprawdzające linki działało, i napraw wszelkie zepsute linki w treści, co powinno zająć tylko kilka minut.

7. Sprawdź treść i skopiuj

W przypadku pierwszego elementu trzymajmy się podstaw. Nikt nie chce odwiedzać strony internetowej wypełnionej literówkami lub kopią, która brzmi tak, jakby napisała to maszyna. Zanim Twoja strona internetowa zostanie opublikowana, musisz wziąć do niej grzebień o drobnych zębach i upewnić się, że złapałeś takie aspekty, jak:

 • Błędy gramatyczne i ortograficzne
 • Niespójności z twoją kopią
 • Nadmiarowa treść

Jeśli potrzebujesz trochę pomocy, możesz skorzystać z Internetu narzędzia do sprawdzania gramatyki, takich jak Gramatyka, aby pomóc Ci wyeliminować typowe błędy:

Korzystanie z edytora gramatycznego.

Jednak nawet najlepsze narzędzia do sprawdzania gramatyki nie mogą zrekompensować słabego pisania. Jeśli uważasz, że twoja kopia jest słaba, poświęć trochę czasu na przepisanie niezbędnych bitów przed uruchomieniem. W przeciwnym razie Twoja witryna będzie wyglądać nieprofesjonalnie.

8. Upewnij się, że Twoja witryna jest dostępna

Świetna strona internetowa to nie tylko styl i treść, ale także świetna jakość obsługi. Oznacza to łatwą interakcję, czytanie i nawigację. W poprzednich punktach omówiliśmy już kilka z tych kroków. Nadal jednak istnieje kilka wskazówek dotyczących dostępności, w tym:

 • Zapewnienie użytkownikom nawigacji po Twojej witrynie za pomocą klawiatury
 • Dodawanie tekstu alternatywnego do zdjęć
 • Prawidłowe używanie nagłówków
 • Upewnij się, że twoje formularze działają

Wszystkie te drobne poprawki razem tworzą wysoce dostępną stronę internetową. Oznacza to, że prawie 100 procent odwiedzających może cieszyć się witryną, a Ty zapewniasz lepsze wrażenia ogólne dla osób z niepełnosprawnością.

9. Sprawdź swoją witrynę na urządzeniach mobilnych

Większość świata współdziała z Internetem głównie za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Jednak nie wszystkie witryny są tworzone z myślą o urządzeniach mobilnych. Niektóre problemy, z którymi może spotkać się Twoja witryna, to:

 • Trudność w interakcji (np. Zbyt duży lub mały tekst, trudne do kliknięcia elementy itp.)
 • Używanie mediów niezoptymalizowanych dla małych rozmiarów ekranu

W skrócie, chcesz, aby Twoja strona internetowa być przyjazny dla urządzeń mobilnych od pierwszego dnia. Najłatwiej to przetestować, chwytając własne urządzenie mobilne, sprawdzając, czy nawigacja jest prosta, i wchodząc w interakcję z witryną, aby wyeliminować wszelkie problemy:

Testowanie responsywnej strony internetowej.

Istnieje również wiele narzędzi i usług, za pomocą których możesz przetestować gotowość swojej witryny do urządzeń mobilnych. Na przykład Google oferuje Test przyjazny dla urządzeń mobilnych możesz uruchomić na swojej stronie za darmo. Test generuje dokładny raport, który mówi, co robisz dobrze, źle, i jak to naprawić. Idealnie nadaje się do szybkiej oceny przydatności na małym ekranie.

10. Testuj problemy z różnymi przeglądarkami

Prawdopodobnie natkniesz się na witrynę, która działa w jednej przeglądarce, ale nie w innej (szczególnie jeśli jesteś dzieckiem z lat 90.) Nie trzeba dodawać, że nie chcesz, aby tak się stało Twój witryny, dlatego przed uruchomieniem należy przetestować ją w różnych przeglądarkach.

Tam są setki przeglądarek, które możesz przetestować, ale bądźmy szczerzy, większość ludzi korzysta z wielkiej piątki. Są to Chrome, Safari, Internet Explorer / Edge, Firefox i Opera. Wystarczy zainstalować je wszystkie i przetestuj swoją witrynę ręcznie.

Jeśli chcesz pójść o krok dalej, istnieją również usługi online, które zapewniają o wiele bardziej niejasne opcje przeglądarki do testowania witryny. Jednak w większości przypadków wystarczą szybkie testy wewnętrzne z wielką piątką.

11. Sprawdź mapę witryny XML

Mapy witryn XML to pliki zawierające wszystkie adresy URL, które wyszukiwarki powinny indeksować w Twojej witrynie. Możesz na przykład użyć map witryn, aby mieć pewność, że Google nie przegapi żadnych kluczowych stron, aby pojawiały się w SERP zgodnie z oczekiwaniami:

Przykład mapy witryny XML.

Innymi słowy, mapy witryn to proste zbiory adresów URL. Możesz łatwo skorzystać z usługi online do zaindeksuj swoją stronę i pomożemy Ci automatycznie stworzyć mapę witryny. Gdy będzie gotowy, możesz go przesłać do wyszukiwarek.

12. Wygeneruj a robots.txt Plik

Chociaż nie są do końca tacy sami, robots.txt pliki są pod pewnymi względami podobne do map witryn. Ten plik informuje wyszukiwarki, które strony powinny i nie powinny się indeksować. Za pomocą tego pliku można również powiedzieć robotom indeksującym, jak traktować łącza zewnętrzne, blokować określone agenty itp. Oto jak robots.txt wygląda plik:

Przykład pliku robots.txt.

Tego rodzaju pliki mogą się bardzo skomplikować, dlatego zalecamy sprawdź wytyczne Google na temat tego, co uwzględnić i jak sformatować swój.

13. Dodaj metadane do wszystkich swoich postów i stron

W przypadku niewtajemniczonych metadane to zbiór informacji używanych przez wyszukiwarki w celu ustalenia, czy treść jest istotna. Istnieje szeroki zakres elementów metadanych, które można dodawać do swoich postów i stron, ale dwa kluczowe to:

 1. Tagi tytułu: To tytuł, który pojawia się na stronach wyników wyszukiwania (SERP)
 2. Opisy meta: Oto krótkie opisy pod tagami tytułu.

Celem jest utworzenie kombinacji tytułów i metaopisów, które zachęcają użytkowników do klikania Twojej witryny, gdy pojawia się ona w SERP.

Przykład strony SERP.

Pamiętaj, że musisz dodać metadane do wszystkich stron w swojej witrynie. To samo dotyczy każdej nowej treści, którą publikujesz w późniejszym okresie. Im bardziej Twoje metadane są „w punkcie”, tym większa szansa na ruch organiczny.

14. Używaj znaczników schematu, gdy tylko jest to możliwe

Jest o wiele więcej danych, które możesz dodać do swoich stron, aby dać wyszukiwarkom jeszcze lepsze pojęcie o tym, z jakim rodzajem treści mają do czynienia. Na przykład, Znaczniki schematu to rodzaj kodu, który możesz umieścić na swoich stronach, co może znacznie poprawić współczynnik klikalności (CTR) w SERP.

Za pomocą schematu strony mogą być wyświetlane jako fragmenty rozszerzone. Są to wyniki, które oferują więcej informacji kontekstowych, którymi mogą być zainteresowani użytkownicy. Na przykład, jeśli opublikujesz przepis online, możesz użyć znaczników schematu do wygenerowania fragmentu, który wyświetla zdjęcie, informacje o kaloriach, czas gotowania i więcej:Dwa przepisy na szarlotkę.

Tam są setki rodzajów elementów możesz używać ze znacznikami schematu, dlatego warto zapoznać się z kodem przed uruchomieniem. Może to być różnica między powolnym uruchomieniem a udanym uruchomieniem.

W pewnym momencie prawdopodobnie natknąłeś się na witryny, które używają złożonych struktur adresów URL, takich jak twojastrona.com/public/2018/post=3463452

Szybki rzut oka pokazuje, z jakim typem treści masz do czynienia, ale poza tym adres URL nie mówi zbyt wiele. Co ważniejsze, takie adresy URL mogą być nieco nieporęczne i niemożliwe do zapamiętania. Idealnie byłoby wybrać taki link bezpośredni jak twojastrona.com/blog/classic-carbonara-recipe

Struktura „ładnego” adresu URL jest nie tylko bardziej zapadająca w pamięć, ale także zapewnia odwiedzającym o wiele więcej informacji. Idealnie chcesz przyjąć strukturę bezpośredniego połączenia, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. W ten sposób nie będziesz musiał zmieniać drogi, gdy już opublikujesz obszerną bibliotekę treści.

Podobnie jak w przypadku wielu innych ustawień WordPress, zmiana struktury permalink jest prosta. W rzeczywistości WordPress ma pełny artykuł na ten temat, a powinieneś być w stanie to osiągnąć w ciągu kilku minut.

16. Rozważ integrację AMP

Przyspieszone strony mobilne Google (AMP) to platforma, której celem jest poprawa wydajności sieci poprzez zestaw wskazówek, które według nich stanowią „lepsze” strony internetowe. Jak można się spodziewać po nazwie, duży nacisk kładziony jest na mniejsze ekrany, chociaż można wyświetlać te strony w dowolnym rozmiarze.

Projekt był bardzo kontrowersyjny od samego początku, ponieważ może mieć wpływ na styl i doświadczenie wielu stron internetowych. W przeciwieństwie do tego, użycie AMP może zwiększyć liczbę stron SERP, wyświetlając się ponad treściami organicznymi.

Mimo to AMP nie nadaje się idealnie do wszystkich rodzajów witryn, dlatego należy dokładnie rozważyć, czy z niego korzystać, czy nie. Jeśli mówimy o blogach lub stronach zawierających dużo tekstu, AMP może być świetnym rozwiązaniem. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to wymóg (w przeciwieństwie do większości elementów na tej liście kontrolnej), ale warto rozważyć, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

17. Utwórz profile mediów społecznościowych dla swojej witryny

Najbardziej udane strony internetowe mają również dobrą obecność w mediach społecznościowych. Innymi słowy, mają aktywne profile, które często publikują nowe treści, angażują obserwujących i generują „szum”.

Najlepszy czas, aby zacząć budować obecność witryny w mediach społecznościowych, już od pierwszego dnia. Jednak zanim zaczniesz, musisz dowiedzieć się, które platformy najlepiej pasują do twoich treści.

Weźmy na przykład restaurację. Możesz nie chcieć konta na Twitterze, ale obecność na Instagramie jest zdecydowanie dobrym pomysłem.

Kanał na Instagramie związany z jedzeniem.

Skupienie się na platformach, na których prawdopodobnie będą Twoi odbiorcy, pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku. Mimo to budowanie zwolenników może trochę potrwać. Mimo że od samego początku możesz nie zauważyć większych korzyści, będzie to opłacalne w dłuższej perspektywie, ponieważ możesz przekierować tych użytkowników z powrotem do Twojej witryny.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map