Jak zrobić portfel

jak zrobić portfel online


Zastanawiasz się więc, jak zrobić portfolio online.

Po pierwsze – to ważne pytanie! Jest to z pewnością coś, o czym powinieneś pomyśleć, bez względu na to, czy jesteś firmą, która chce dotrzeć do większej liczby klientów, czy osobą szukającą nowych możliwości zatrudnienia.

Prawdopodobnie martwisz się (przynajmniej) tym, że zadanie może się okazać dość trudne, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w tworzeniu nowej witryny. Nie przejmuj się. Dziś zajmujemy się tym tematem od góry do dołu.

Kiedy skończysz czytać, będziesz dokładnie wiedzieć:

 • Dlaczego posiadanie portfolio online jest ważne dla Twojej firmy?
 • Witryny, w których możesz budować portfolio online
 • Jak zbudować własne portfolio online (krok po kroku)
 • Wniosek

Dlaczego posiadanie portfela online jest ważne?

Główną zaletą posiadania strony portfela jest to, że ustala ona Twoją markę w Internecie. Jedyny fakt, że wspominasz o swojej firmie / usługach online, daje dostęp do milionów ludzi, którzy prowadzą badania za pośrednictwem Google i innych wyszukiwarek, zanim nawet zdecydują się na współpracę z firmą lub zatrudnienie nowej osoby.

Portfolio online jest zatem świetne pozyskiwanie klientów lub znalezienie pracy narzędzie. Ponieważ strony internetowe są dostępne przez całą dobę, ludzie mogą nawigować do Twojej witryny, gdy tylko najbardziej im odpowiada.

Nie chodzi tylko o klientów – ale portfolio może również pomóc w dotarciu do innych podobnie myślących ludzi – rówieśników w tej samej niszy – z którymi możesz nawiązać partnerstwo, a tym samym pomóc sobie nawzajem w rozwoju poprzez kierowanie pracą. Ostatecznie posiadanie portfolio online pozwala nawiązywać nowe kontakty i rozwijać sieć w sposób, który inaczej nie byłby możliwy.

Wreszcie, dzięki nowoczesnej technologii stron internetowych, masz pełną kontrolę nad swoim portfolio, co oznacza, że ​​to od Ciebie zależy, jak zdecydujesz się zaprezentować swoje umiejętności, doświadczenie lub cokolwiek innego, co chcesz zaprezentować w portfolio (więcej na ten temat później).

Gdzie możesz sam zbudować portfel?

portfolio online jest lepsze
Online jest dobrą drogą

To jest główne pytanie, na które należy odpowiedzieć, zanim będziemy mogli dostać się do jak.

Po pierwsze, podkreślmy raz jeszcze, że głównym wymaganiem jest tutaj być w stanie zrobić wszystko sam, nawet jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w budowaniu portfela (lub budowaniu witryny).

Fakt ten nieco zawęża możliwości, ale niekoniecznie oznacza, że ​​ucierpi jakość produktu końcowego. W rzeczywistości zdarza się, że najlepsze dostępne narzędzia do budowania stron internetowych – z którymi możesz zrobić portfolio – są naprawdę łatwe do zrozumienia, modułowe i wydajne, nie wymagając żadnej wiedzy programistycznej po stronie użytkownika.

W szczególności istnieją dwa narzędzia, które są idealne do portfeli internetowych wszystkich typów, WordPress i Wix:

 • WordPress jest właściwie platforma, na której działa ta strona internetowa. Jego główną zaletą jest to, że jest darmowy i open source, a jednocześnie jest niezwykle wszechstronny, elastyczny i łatwy w użyciu po przejściu przez pierwszą instalację. W rzeczywistości aktualne dane wskazują, że wykorzystywany jest WordPress prawie 30% wszystkich stron internetowych w Internecie. To jest wszystko witryny tam!
 • Wix to oparty na subskrypcji kreator witryn internetowych. Innymi słowy – rozpoczęcie korzystania z WordPress jest jeszcze łatwiejsze – wystarczy odwiedzić stronę Wix.com, wypełnić formularz rejestracyjny i prawie natychmiast rozpocząć pracę nad swoim portfolio.

Jeśli to niewiele mówi o tym, który z nich może być dla Ciebie lepszym wyborem, rozważ tę tabelę porównawczą:

WordPress lub Wix dla portfolio online?
WordPressWix
Oprogramowanie strony internetowej. To silnik napędza twoje portfolio online pod maską. Chociaż sam WordPress jest bezpłatny, musisz go zainstalować na serwerze internetowym, który zwykle ma etykietę z ceną (dobre opcje zaczynają się od 5 USD miesięcznie).Narzędzie oparte na subskrypcji. Po zasubskrybowaniu konta (dostępne są członkostwa bezpłatne i premium), możesz od razu rozpocząć pracę nad swoim portfolio.
Potrzebuje serwera do pracy.Nie musisz zajmować się żadnymi serwerami ani konfiguracjami technicznymi. W tle wszystko jest załatwione.
Rozszerzalne za pomocą motywów i wtyczek. Za pomocą motywów i wtyczek możesz dostosować wygląd i działanie swojego portfela online. Motywy i wtyczki są łatwe w instalacji i konfiguracji – nie wymaga programowania. Dostępne są zarówno płatne, jak i bezpłatne opcje motywu / wtyczki.Masz do wyboru ponad 500 projektów stron internetowych, a ponadto Wix App Market oferuje dostęp do dodatków. Dodatki nieco naśladują sposób działania wtyczek WordPress – pozwalają rozszerzyć domyślną funkcjonalność twojego portfolio online.
Nie są potrzebne żadne umiejętności programowania.Nie są potrzebne żadne umiejętności programowania.
Potrzebny jest pewien poziom komfortu przy komputerach i stronach internetowych (prawdopodobnie nie jest to narzędzie dla kompletnego nowicjusza). Pobiera 9/10 w dziale łatwości użytkowania.Nadaje się dla kompletnego nowicjusza do tworzenia stron internetowych. Pobiera 10/10 w dziale łatwości użytkowania.
WordPress nie ma oficjalnej obsługi klienta. Dostajesz tylko wsparcie swojego hosta (firmy sprzedającej ci miejsce na serwerze).Dostępna jest wysokiej jakości obsługa klienta 24/7.

Jak zbudować własne portfolio online

Wybór platformy, czy to WordPress, czy Wix, wpłynie na rzeczywisty proces budowania portfela online krok po kroku.

Ze względu na te różnice w tym przewodniku skupimy się na “co robić” zamiast „Które przyciski należy nacisnąć i w jakiej kolejności”. W ten sposób porady będą uniwersalne bez względu na to, z której platformy zdecydujesz się wybrać.

Jeśli potrzebujesz konkretnego poradniki na temat korzystania z każdej platformy od góry do dołu, zachęcamy do zapoznania się z naszymi przewodnikami na WordPress, a także naszą szczegółową recenzją Wix.

A teraz przejdźmy do pracy:

Dobre portfolio online wymaga garści kluczowych elementów. Przejrzymy je kolejno i wyjaśnimy, jak najlepiej z nich korzystać.

Krok 1: Popraw strukturę

Każde dobre portfolio ma zaskakująco prostą strukturę. Są w zasadzie cztery główne elementy:

 1. Wprowadzenie (kim jesteś)
 2. Projekty – wizytówka Twojej pracy
 3. Twoje usługi / status zatrudnienia
 4. Sposoby skontaktowania się z Tobą

Ważną rzeczą jest to, że zaczynamy pokazywać twoją pracę w zasadzie natychmiast (blok nr 2), zaraz po usunięciu części wprowadzającej. Jest to ważne, ponieważ nie zmusza odwiedzającego do przeczytania nudnych tekstów, zanim w końcu dotrze do tego, co naprawdę ich interesuje.

To prowadzi nas do następnego punktu:

Krok 2: Przedstaw krótkie wprowadzenie

Choć może się to wydawać trudne, ludzie tak naprawdę nie dbają o to, kim jesteś, dopóki nie zobaczą, co potrafisz (tj. Dopóki nie zobaczą twojej pracy). Z tego powodu chcemy, aby wprowadzenie było krótkie.

Oto kombinacja, która nigdy nie zawodzi:

Dobre twoje zdjęcie (może znajdować się w tle strony) + Twoje imię + jedna linijka tego, co robisz

Oto dobry przykład: Anders Norén:

Anders Noren przykład tworzenia portfela

To naprawdę jest wszystko że ludzie muszą wiedzieć o tobie w tym momencie.

Aha, i jeszcze jedno – nie daj się nabrać na użycie ekranów ładowania. To tylko pogarsza wrażenia dla osoby czytającej. Musisz podać prawdziwe informacje jak najszybciej.

Krok 3: Zaprezentuj swoje projekty (tam wygrana lub przegrana bitwa)

Po wstępie jest to najważniejsza część twojego portfolio online. Po prostu – jeśli praca, którą prezentujesz, nie przyciąga użytkownika – potencjalnego klienta lub pracodawcy – żaden inny tekst nie przekonuje go do współpracy z tobą.

Oto, jak wszystko naprawić:

a) Zaprezentuj Just Your Best Praca, a nie A.ll twojej pracy

Uwzględnienie każdego małego projektu jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez ludzi podczas budowania portfolio.

Portfolio naprawdę nie polega na ilości, ale na jakości. Nawet gdybyś zamieścił tylko jeden, masywny, niesamowity przykład swojej pracy, nadal byłbyś w lepszej sytuacji niż w przypadku włączenia 20 małych, mniejszych projektów.

Zacznij od wybrania najlepszych przykładów swojej pracy i wyróżnij je tylko!

b) Podaj kontekst dla każdego projektu

Innym częstym błędem w portfelach internetowych jest koncentrowanie się wyłącznie na nagłówkach lub wizualnych aspektach pracy.

Innymi słowy, nie tylko prezentuj obrazy, nazwy swoich działań lub firm, dla których pracowałeś. Zamiast tego skup się na tym, jak możesz zapewnić wartość.

Porozmawiaj o osiągniętych celach i o tym, w jaki sposób Twoje zaangażowanie to umożliwiło. Zapewnia to wiele kontekstów i mówi osobie czytającej, dlaczego projekt był sukcesem.

Oto świetny przykład tego, jak można to wykonać, autor: Sadok:

Przykład prezentacji projektu Sadok

c) Upewnij się, że jest aktualny

To jest proste. Nie chcesz, aby najnowsza pozycja w portfolio miała już dwa lata.

Zawsze staraj się, aby przynajmniej jeden bieżący projekt był wyświetlany w portfelu. Najlepiej na pierwszym miejscu.

Krok 4: Wyjaśnij, czym jest umowa

Następna sekcja w portfolio dotyczy twoich usług (jeśli jesteś freelancerem) lub jasnego komunikatu, że jesteś dostępny do pracy (jeśli szukasz pracy).

Pamiętaj – nie chodzi tylko o prosty nagłówek „zatrudnij mnie”. Potrzebujemy czegoś więcej, aby zawrzeć umowę.

W tym momencie twój potencjalny klient – który czyta portfolio – jest już zainteresowany tym, co robisz (właśnie przejrzał twoją listę projektów), więc teraz jest czas, aby dać im ostatnią szansę, aby się z tobą skontaktować.

a) Wymień swoje najważniejsze osiągnięcia i umiejętności

Istnieją różne sposoby prezentacji umiejętności. Na początek możesz to zrobić w prostej formie listy. Jednak bardziej nowoczesną metodą jest użycie pojedynczych bloków, które kładą nieco większy nacisk na każdą umiejętność, którą wnosisz do stołu.

Oto przykład autorstwa Denise Chandler:

Denise umiejętności prezentacji

Jak widać – wygląda dość prosto i łatwo go uchwycić. Główną zaletą tej formy prezentacji jest to, że pozwala czytelnikowi rzucić okiem na twoje umiejętności bez konieczności wyławiania rzeczy z długiego opisu tekstowego.

Jeśli chodzi o twoje kluczowe osiągnięcia, tutaj pojawia się następny punkt:

b) Uwzględnij referencje

Jeśli je posiadasz, referencje mogą być niewiarygodnie potężnym elementem, gdy uczysz się tworzyć portfolio swojej pracy, i prawdopodobnie najlepszy sposób na udowodnienie, że twoje osiągnięcia i wartość, którą możesz wnieść, są naprawdę prawdziwe.

Oto świetny przykład autorstwa Matt Farley:

Matowy przykład referencji

Referencje są dość proste w strukturze. Minimum tego, czego potrzebujesz, to nazwy klientów / pracodawców i krótki blok tekstu z informacją o tym, dlaczego lubili z tobą pracować. Jeśli możesz także uzyskać zdjęcia swoich klientów, daje to dodatkowe punkty.

Nie masz referencji? Bez potu – zawsze możesz skontaktować się z byłymi klientami lub pracodawcami przez e-mail i po prostu poprosić ich o referencje bezpośrednio. Gwarantujemy, że nie będą mieli nic przeciwko i chętnie Ci pomogą.

c) Wspomnij o swojej edukacji (opcjonalnie)

Twoja formalna edukacja nie zawsze jest ważna w niektórych dziedzinach lub branżach. Jeśli robi to różnicę w twoim, nie zapomnij wspomnieć o tym w swoim portfolio, uczyń go również widocznym elementem, aby nikt nie przegapił.

Możesz jednak pominąć wszystko, od liceum i wcześniejszych. Uniwersytety, profesjonalne kursy, szkolenia branżowe – to wszystko, co ważne!

d) Podaj swoje usługi / status zatrudnienia

Ogólna zasada jest taka, że ​​nie powinieneś polegać na tym, że ludzie będą mogli czytać między wierszami. Jeśli chcesz, żeby coś zrobili, musisz powiedzieć to otwarcie:

 • Jeśli obecnie szukasz kolejnego zatrudnienia, upewnij się, że jest to jasne w tej części portfolio. W tym momencie możesz również link do swojego CV, jeśli mają one znaczenie w Twojej branży.
 • Jeśli jesteś freelancerem gotowym na przyjęcie nowych klientów, podaj konkretne usługi, które oferujesz oraz wszystko, co klient powinien wiedzieć – ceny, zakres itp..

Krok 5: Ułatwienie dotarcia do Ciebie

Teraz jest ostatnia część – dająca ludziom możliwość kontaktu z tobą.

Na szczęście dzięki nowoczesnym narzędziom takim jak WordPress lub Wix jest to niezwykle łatwe.

 • W WordPress wszystko czego potrzebujesz to wtyczka o nazwie Formularz kontaktowy 7.
 • Dzięki Wix możesz dodać formularz kontaktowy do swojego portfolio bezpośrednio z głównego narzędzia do budowania Wix.

Ważnym szczegółem w formularzach kontaktowych jest to, że należy je umieszczać tylko na samym dole portfela.

Upewnij się, że jest dostępny na wszystkich urządzeniach

Obecnie dorośli w Stanach Zjednoczonych spędzają więcej czasu na treści na urządzeniach mobilnych niż na komputerach. Z tego powodu absolutnie musisz upewnić się, że Twoje portfolio wygląda tak samo dobrze na iPhone’ach, urządzeniach z Androidem, tabletach, jak na standardowym komputerze stacjonarnym.

Budując swoje portfolio, nie ryzykuj wybrania dziwnego trendu projektowego

Narzędzia takie jak WordPress i Wix oferują wiele wzorów do wyboru, co sprawia, że ​​łatwo jest się w to zatracić i ostatecznie uzyskać coś, co wygląda dobrze, ale może nie być najbardziej zoptymalizowane.

Aby uchronić się przed takimi problemami, zawsze staraj się minimalizować projekty. Nigdy nie wychodzą z mody!

Na przykład, jeśli wybrałeś WordPress jako swoją wybraną platformę, możesz użyć bezpłatnego motywu, takiego jak Kształtny aby uzyskać ładny minimalistyczny wygląd:

Zgrabny motyw

Wniosek: czy masz już gotowe portfolio online??

To podsumowuje nasz przewodnik na temat tworzenia portfolio online. Przejście przez wszystkie kroki tutaj zajmie ci trochę czasu, ale to dobrze, z kilku powodów:

 • za) Absolutnie powinieneś poświęcić znaczną ilość czasu na budowanie swojego portfolio, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. W końcu – od tego portfela zależy Ci na pozyskiwaniu nowych klientów lub opcji zatrudnienia. Z tego powodu zasługuje na najwyższą uwagę.
 • b) Mimo że spędzasz trochę czasu przed komputerem, budując portfolio, wciąż unikasz takich rzeczy, jak nauka kodowania. Zamiast tego inwestujesz czas tam, gdzie ma to znaczenie – w mięso twojego portfela!

Ostatecznie wielką zaletą tworzenia portfela online jest to, że możesz do niego wrócić w dowolnym momencie i regularnie aktualizować. Są to zalety, które dają ci narzędzia takie jak WordPress i Wix.

Czy wybrałeś narzędzie, za pomocą którego zbudujesz swoje portfolio??

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map