Jak naprawić „Błąd nawiązywania połączenia z bazą danych” w WordPress

Widząc przerażenie,


Wystąpił błąd podczas ustanawiania połączenia z bazą danych

… To definicja złego dnia, jeśli jesteś właścicielem witryny WordPress.

Przyznaj się, ten komunikat o błędzie wygląda dość poważnie. Nie ma projektu, żadnych znanych elementów strony WordPress, tylko tekst:

Wystąpił błąd podczas ustanawiania połączenia z bazą danych

Po pierwsze, przestań panikować!

Wiemy, że prawdopodobnie trochę się teraz boisz, ale zapewniamy cię ten problem można naprawić a wszelkim trwałym uszkodzeniom można zapobiec. W rzeczywistości błąd nawiązywania połączenia z bazą danych jest dość powszechny.

Zrozumienie problemu

O ile nie chcemy grać Oczywista oczywistość tutaj charakter błędu jest oczywisty – jest to błąd podczas nawiązywania połączenia z bazą danych.

Oto co to dokładnie znaczy:

WordPress wykorzystuje dwa główne elementy technologii, aby zapewnić Ci wszystkie niesamowite możliwości: PHP i MySQL.

 • PHP jest językiem programowania. WordPress – podstawowe pliki WordPress – zostały napisane w języku PHP. Nudne, przepraszam.
 • MySQL jest technologią baz danych. WordPress korzysta z bazy danych MySQL do przechowywania całej zawartości witryny. Obejmuje to Twoje posty, strony, ale także mniejsze elementy, takie jak tytuł witryny, układ widżetów, ustawienia kolorów itp. Zasadniczo baza danych MySQL jest tam, gdzie każda, nawet najmniejsza informacja o twoja strona jest utrzymywana.

Łącząc oba te elementy, WordPress używa poleceń PHP do łączenia się z bazą danych MySQL, uzyskiwania potrzebnych informacji, a następnie wyświetlania wszystkiego na ekranie.

Tutaj pojawia się błąd. Błąd występuje, gdy z jakiegokolwiek powodu WordPress nie może uzyskać dostępu do informacji w bazie danych za pomocą poleceń PHP. Kiedy tak się dzieje, WordPress w zasadzie nie wie, co robić dalej, więc jedyne, co może powiedzieć, to „Błąd nawiązywania połączenia z bazą danych”.

Biorąc to pod uwagę, może istnieć kilka powodów, dla których błąd występuje. Niektóre z bardziej powszechnych:

 • ✅ Niepoprawne dane logowania. WordPress potrzebuje określonego loginu i hasła, aby uzyskać dostęp do bazy danych. Jeśli te uległy zmianie z jakiegokolwiek powodu, WordPress nie będzie już w stanie pobrać niczego z bazy danych.
 • OrUszkodzone pliki WordPress. Podstawowe pliki WordPress mogą zostać uszkodzone między innymi w wyniku nieudanej aktualizacji. Może to obejmować takie rzeczy, jak nieudane aktualizacje wtyczek, motywów, a nawet główne aktualizacje oprogramowania WordPress.
 • Or Uszkodzona baza danych. Może to być wynikiem nieuczciwej wtyczki zepsutej wewnętrznie bazy danych, ataku hakera, awarii motywu i wielu innych.
 • ✅ Serwer bazy danych jest wyłączony. W niektórych przypadkach serwer WWW – serwer przechowujący pliki witryny – działa na innym komputerze niż baza danych. I ten oddzielny serwer bazy danych może być po prostu wyłączony z jakiegokolwiek powodu.
 • Oo Zbyt duży ruch. Mimo że jest to dobry problem, nadal stanowi problem. W szczególności baza danych może nie odpowiadać z powodu dużego wzrostu ruchu. Na przykład, może jeden z twoich postów stał się wirusowy, a teraz wszyscy i ich pies próbują uzyskać dostęp do Twojej witryny? W związku z tym serwer nie jest w stanie obsłużyć części tych wizyt.

Jak naprawić błąd „Ustanawianie połączenia z bazą danych”

Ponieważ cenimy Twój czas, najpierw zalecimy ścieżkę, która najprawdopodobniej rozwiąże problem szybko. Następnie zajmiemy się głębiej i pokażemy, jak samodzielnie wykonać wszystkie poprawki.

Krok 1: Skontaktuj się z dostawcą usług hostingowych

Skontaktuj się z obsługą hostingu
Kontakt z pomocą techniczną hosta jest zawsze dobrym pomysłem…

Można bezpiecznie założyć, że jeśli Twoja strona działała minutę temu (lub dzień temu), a teraz nie jest, to wina może być po stronie twojego hosta.

Wszyscy wysokiej jakości gospodarze oferują obecnie formę szybkiego reagowania, zazwyczaj za pośrednictwem czatu na żywo.

Zacznij od skontaktowania się z tym czatem na żywo, powiedz, że występuje „błąd nawiązywania połączenia z bazą danych” (wklej frazę) i zapytaj:

 • jeśli serwer bazy danych działa bez problemów, i
 • jeśli na serwerze nie ma obecnie gwałtownego wzrostu aktywności lub ruchu.

W większości przypadków, jeśli powiesz im, jaki masz błąd, albo poinformują Cię, jaka jest dokładnie przyczyna, albo nawet naprawią to za Ciebie.

Co najważniejsze, poinformują Cię, czy Twoja baza danych jest w porządku i czy na serwerze występuje podejrzana aktywność.

Jeśli usterka nie jest po ich stronie (serwer działa i nie ma skoków w ruchu) i nie chcą ci pomóc, przejdź do kroku 2:

Krok 2: Sprawdź, czy pliki wtyczki lub motywu nie zostały uszkodzone

Twoje pliki WordPress mogą ulec uszkodzeniu w wyniku kilku niefortunnych zdarzeń.

Na przykład może zaktualizowałem wtyczkę lub motyw, i wszystko się zawaliło? Może podłączyłeś witrynę do usługi zewnętrznej? Może ręcznie edytowałeś niektóre pliki?

Jeśli którykolwiek z powyższych dzwoni, prawdopodobnie masz winowajcę. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, pomiń ten krok.

Oto, co możesz zrobić:

 • Pierwszy: połączyć się z hostem przez FTP. Możesz to zrobić za pomocą bezpłatnego narzędzia o nazwie FileZilla.

Aby się połączyć, potrzebujesz loginu i hasła do swojego konta FTP. Jeśli nie wiesz, co to jest / gdzie są, najłatwiej je znaleźć, korzystając z początkowych wiadomości e-mail otrzymanych od usługodawcy hostingowego podczas pierwszej rejestracji. Ewentualnie możesz poprosić przedstawiciela obsługi czatu na żywo o podanie tych szczegółów.

Mając je, połącz się z serwerem i przejdź do folderu głównego WordPress. Zwykle nazywa się to „public_html” lub „www” lub możesz już być w nim po nawiązaniu połączenia FTP.

Ogólna zasada jest taka, że ​​jeśli widzisz podfoldery, takie jak „wp-content” i „wp-admin”, to jesteś w katalogu głównym WordPress. Przykład:

Korzeń WordPress

 • Druga: Przejdź do „wp-content” i zmień nazwę folderu „plugins” na coś innego (którykolwiek inne nazwy, o ile nie są to „wtyczki”):

zmień nazwę wtyczek

 • Trzeci: Wróć do swojej witryny i sprawdź, czy błąd nadal występuje.

Jeśli nie, teraz wiesz, że przyczyną jest wtyczka. Wróć do FTP, zmień nazwę folderu z powrotem na „wtyczki”. Wejdź do niego i zmień nazwy folderów poszczególnych wtyczek, jeden po drugim. Najprostszym sposobem na to jest dodanie podkreślenia na końcu: „_”

nazwa zmieniona

Powracaj do swojej witryny, aby zobaczyć, kiedy błąd zostanie uruchomiony lub zniknie. Po zawężeniu go do konkretnej wtyczki znalazłeś problem. Usuń go lub przejdź do trybu online, aby sprawdzić, czy rozwiązanie zostało udokumentowane.

 • Jeśli błąd występuje nadal nawet po zmianie nazwy folderu „wtyczki”, wykonaj dokładnie ten sam proces z folderem „motywy”.
 • Jeśli to nie pomoże, zmień nazwę obu folderów z powrotem na „wtyczki” i „motywy”. Błąd jest spowodowany przez coś innego.

Krok 3: Sprawdź, czy baza danych nie została uszkodzona

Baza danych WordPress jest dość złożoną rzeczą i istnieje wiele małych trybików, które muszą doskonale ze sobą współpracować, aby uniknąć problemów. Czasami coś wychodzi nie na miejscu i wtedy pojawia się błąd nawiązywania połączenia z bazą danych.

 •  Pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest przejście do pulpitu WordPress – YOURSITE.com/wp-admin

Jeśli widzisz ten sam główny błąd: „błąd nawiązywania połączenia z bazą danych”, pomiń ten krok.

 • Po drugie, jeśli widzisz coś innego, zwróć szczególną uwagę na to, co sugeruje WordPress. W swoich najnowszych wersjach WordPress rozszerzył swoje rozwiązania rozwiązywania problemów, więc możesz tam znaleźć dobre porady. Jedna z możliwości:

błąd administratora

Inną możliwością jest wyświetlenie wiadomości zaczynającej się od „Jedna lub więcej tabel bazy danych jest niedostępna […]” Oznacza to, że to Ty musisz „naprawić” bazę danych.

To jest właściwie dość proste. Najpierw połącz się ponownie z witryną przez FTP. Przejdź do katalogu głównego WordPress i pobierz plik „wp-config.php” na pulpit.

Edytuj ten plik w notatniku, dodaj jeden dodatkowy wiersz na końcu (tuż przed „To wszystko, przestań edytować”):

zdefiniuj („WP_ALLOW_REPAIR”, prawda);

Teraz prześlij plik z powrotem do swojej witryny (przez FTP), zastępując starą wersję.

Iść do YOURSITE.com/wp-admin/maint/repair.php

Oto, co powinieneś zobaczyć:

naprawa bazy danych

Kliknij jeden z przycisków. Po zakończeniu automatycznej naprawy wróć do witryny i sprawdź, czy błąd nadal występuje.

Jeśli nie ma błędu, świetnie! Ale nadal musisz przywrócić plik „wp-config.php” do poprzedniego stanu. Usuń nową linię, którą właśnie dodałeś i ponownie prześlij plik.

Jeśli błąd nadal występuje, następnym krokiem jest:

Krok 4: Sprawdź poświadczenia połączenia z bazą danych

Jak wspomnieliśmy, WordPress używa określonej nazwy użytkownika i hasła do łączenia się z bazą danych. Zwykle dane dostępu nie zmieniają się same. Jednak po wprowadzeniu jakichkolwiek zmian w plikach witryny, środowisku hostingowym lub cokolwiek innego mogą wystąpić pewne dziwne scenariusze. Innymi słowy, nawet jeśli to nie powinno się zdarzyć, poświadczenia dostępu czasem się zmieniają. A przy złych danych dostępu – zdarza się „błąd nawiązywania połączenia z bazą danych”!

Poprawka została wykonana w pliku „wp-config.php”. Mówimy konkretnie o tych liniach:

Zdefiniuj („DB_NAME”, „some_db”);
Zdefiniuj („DB_USER”, „some_username”);
Zdefiniuj („DB_PASSWORD”, „some_pass”);
Zdefiniuj („DB_HOST”, „localhost”);

Przechowują wszystkie szczegóły potrzebne WordPressowi do połączenia z bazą danych. Jeśli którykolwiek z nich jest nieprawidłowy, połączenie nie zostanie nawiązane.

Należy pamiętać, że istnieje ręczny sposób rozwiązania tego problemu, ale szczerze mówiąc wymaga wielu kroków i może być bardzo mylący w zależności od używanego hosta internetowego i używanego interfejsu. Innymi słowy, wszystko, co powiedzielibyśmy, nadal obowiązywałoby tylko niewielką grupę użytkowników, którzy akurat korzystają z tego samego hosta, co my, więc mamy dla Ciebie o wiele bardziej uniwersalne rozwiązanie:

Weź te cztery wiersze z pliku „wp-config.php”, po prostu skopiuj je do schowka, ponownie skontaktuj się ze wsparciem hosta internetowego, wklej te linie w oknie czatu i zapytaj, czy dane są prawidłowe, aby móc się połączyć do twojej bazy danych.

Przedstawiciel sprawdzi wszystko i skontaktuje się z Tobą. Najczęściej podają prawidłowe dane na wypadek zmiany czegokolwiek.

Wystarczy wziąć nowe poświadczenia i umieścić je w pliku „wp-config.php”, w miejscu, gdzie kiedyś były.

Zdefiniuj („DB_NAME”, „some_db”); / * to jest nazwa twojej bazy danych WordPress * /
Zdefiniuj („DB_USER”, „some_username”);
Zdefiniuj („DB_PASSWORD”, „some_pass”);
Zdefiniuj („DB_HOST”, „localhost”); / * to jest adres internetowy twojego serwera bazy danych * /

Na koniec ponownie prześlij plik przez FTP.

Na tym etapie możesz wrócić do swojej witryny i sprawdzić, czy błąd został naprawiony.

Jeśli nie, mamy dla Ciebie ostatni krok:

Krok 5: Przywróć domyślne pliki WordPress

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podstawowe pliki WordPress mogą ulec uszkodzeniu z wielu powodów. Być może próbowano włamać się do Twojej witryny, może przypadkowo zmodyfikowałeś niektóre pliki, może modyfikacja dokonała nieuczciwa wtyczka.

Cokolwiek to może być, nadal możesz przywrócić domyślne, rodzime pliki WordPress. Najprostszym sposobem na to jest po prostu pobranie czystej wersji WordPress z WordPress.org i skopiowanie go na wersję, którą masz teraz.

Przejdź tutaj, i pobierz najnowszy pakiet na pulpit. Rozpakować. Przejrzyj rozpakowane archiwum i usuń folder „wp-content”.

Następnie połącz się z witryną przez FTP, przejdź do głównego katalogu głównego WordPress, prześlij nowe pliki WordPress. Zastąp wszystkie poprzednie pliki.

prześlij nowe pliki WordPress

Po zakończeniu przesyłania wróć na swoją stronę i zobacz efekt.

Jest to rodzaj ostatecznego rozwiązania. Jeśli to nie pomoże, nie będziesz miał innego wyjścia, jak wrócić do linii wsparcia swojego hosta, powiedzieć im wszystko, co zrobiłeś i poprosić o pomoc. Na tym etapie w zasadzie wyczerpałeś wszystko, co możesz zrobić, aby samodzielnie rozwiązać problem, a teraz kolej gospodarza, aby go rozwiązać. Przecież płacisz rachunki za hosting, prawda??

Jak uniknąć tego błędu w przyszłości?

Chociaż nie ma w 100% odpornego na awarie sposobu ochrony witryny przed błędami podczas nawiązywania połączenia z bazą danych, istnieją dwa główne elementy, które powinieneś mieć w swojej układance ubezpieczeniowej, aby zapewnić co najmniej 90% bezpieczeństwa:

 • Hosting wysokiej jakości. Pracuj tylko z hostami, którzy zoptymalizowali swoje platformy do pracy z WordPress. W ten sposób zawsze możesz liczyć na kompetentne wsparcie i szybką pomoc. Nie wspominając o tym, że unikniesz wielu typowych problemów z WordPress. Oto nasze rekomendacje.
 • Miej kopie zapasowe. Zainstaluj prostą kopię zapasową, taką jak UpdraftPlus (działa automatycznie) i zawsze powinieneś mieć działająca kopia zapasowa WordPress które możesz przywrócić na wypadek, gdyby wszystko inne zawiodło.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże! I jak zawsze, skontaktuj się z nami, jeśli masz problem z błędem podczas nawiązywania połączenia z bazą danych.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map