Jak dodać Google Analytics do WordPress

Jak dodać Google Analytics do WordPressNauka dodawania Google Analytics do WordPress jest bardzo ważną częścią prowadzenia własnej witryny. Oprogramowanie może dostarczyć cennych informacji na temat tego, co jest i nie działa w Twojej witrynie, i pozwala podejmować świadome decyzje dotyczące jej przyszłości.


W tym samouczku odpowiemy na kilka pytań dotyczących Google Analytics, w tym:

 • Co to jest Google Analytics i dlaczego go potrzebujesz?
 • Jak zarejestrować się w Google Analytics?
 • Jak dodać Google Analytics do WordPress?
 • Jak zainstalować Google Analytics za pomocą wtyczki WordPress?

Zacznijmy.

Co to jest Google Analytics i dlaczego go potrzebujesz?

Zanim przejdziemy do kwestii technicznych, porozmawiajmy najpierw na temat tego postu – Google Analytics. Jeśli jesteś kompletnym nowicjuszem, możesz nawet nie wiedzieć, co to jest i dlaczego warto połączyć go ze swoją witryną WordPress. Omówmy to najpierw.

1. Google Analytics pomaga poznać odbiorców

Google Analytics to pakiet analityki internetowej, który pomaga zrozumieć i analizować ruch w sieci. Jest obecny w ponad 50 milionach witryn na całym świecie.

Działa to tak, że dodajesz do swojej strony fragment kodu JavaScript (więcej na ten temat poniżej), który pozwala Google na śledzenie aktywności odwiedzających Twoją stronę. Następnie zbierze te działania i zaprezentuje je w formie statystyk na Twoim koncie Google Analytics.

Przykład Google Analytics

Oto, czego możesz się nauczyć ze statystyk:

 • Kto odwiedza twoją stronę? – Informacje geograficzne i techniczne o tym, skąd pochodzą Twoi odbiorcy i jakie urządzenia wykorzystują do uzyskania dostępu do Twojej witryny.
 • Co robią Twoi goście? – Dowiedz się, które strony przeglądają, współczynnik odrzuceń (co oznacza odsetek odwiedzających, którzy opuszczają stronę już po jednej stronie), jak długo pozostają w witrynie i nie tylko.
 • Kiedy nadejdą? – Google Analytics pokazuje również, kiedy dokładnie ludzie odwiedzają Twoją witrynę według godziny, dnia, tygodnia lub miesiąca.
 • Jak znajdują Twoją stronę? – Otrzymujesz również informacje o tym, czy Twoi odbiorcy znajdują Twoją witrynę w wyszukiwarkach (i które z nich), mediach społecznościowych, linkach na innych stronach lub czy podają adres Twojej witryny bezpośrednio.
 • Jak wchodzą w interakcje z twoimi treściami? – Dzięki Google Analytics możesz także zrozumieć, w jaki sposób ludzie wchodzą w interakcje z Twoją witryną WordPress, na przykład klikane przez nich linki. Jeśli zdefiniujesz określone cele (np. Konwersję odwiedzających na subskrybentów e-mail), możesz to również śledzić.

2. Wykorzystaj informacje do optymalizacji swojej witryny

Co możesz zrobić z tymi informacjami? Jak ci się to przydaje? Znając powyższe, możesz robić wiele rzeczy.

 • Dostosuj swoją witrynę, aby lepiej służyła odbiorcom. Na przykład, poprawiając aspekty techniczne lub dodając język.
 • Zoptymalizuj źródła ruchu – inwestuj więcej w te, które działają szczególnie dobrze, lub zwiększ wysiłki w tych, które nie działają.
 • Popraw swoją treść i strategię treści, aby dać odwiedzającym więcej tego, co ich interesuje.
 • Śledź kampanie marketingowe i sprawdź, czy działają.
 • Znajdź swoje najgorzej działające strony i podejmij kroki, aby je ulepszyć.

W skrócie – analityka internetowa pozwala wyeliminować domysły i podejmować decyzje dotyczące witryny w oparciu o fakty i twarde dane zamiast wrażeń. Google Analytics jest całkowicie darmowy, więc nie ma wpływu na koszty witryny.

Krok 1. Zarejestruj się za pomocą Google Analytics

Zanim będziesz mógł podłączyć oprogramowanie do swojej witryny, musisz się najpierw zarejestrować. Zrobimy to najpierw, przechodząc do Strona główna Google Analytics.

Utwórz konto Google Analytics

Jeśli masz już konto Google, po prostu użyj go, aby się zalogować. Jeśli nie, kliknij przycisk, aby się zarejestrować i utworzyć zupełnie nowe konto. Po zakończeniu pracy z którymkolwiek z nich zobaczysz poniższy ekran.

Skonfiguruj konto Google Analytics

Prawie już pokazuje proces, przez który będziemy przechodzić. Trafienie Zapisz się rozpocząć. Na następnym ekranie, gdy masz wybór między aplikacją mobilną a witryną, koniecznie wybierz stronie internetowej. Następnie musisz wprowadzić swoje dane.

Podaj szczegóły konta

Pamiętaj, że twoje konto może zawierać kilka stron internetowych, które śledzisz. W związku z tym odpowiednia nazwa konta może być podobna Witryny biznesowe. Strona internetowa nazwa, adres, kategoria branży, kraj i strefa czasowa powinny być zrozumiałe. Pod Ustawienia udostępniania danych, możesz wybrać, co uznasz za odpowiednie.

Po zakończeniu kliknij Uzyskaj identyfikator śledzenia kontynuować. W następnym kroku może być konieczne zaakceptowanie warunków Google Analytics. Następnie zobaczysz stronę z kodem śledzenia i identyfikatorem śledzenia.

Kod śledzenia i identyfikator Google Analytics

Na razie to wszystko, co chcieliśmy osiągnąć.

W następnym kroku dodamy kod śledzenia do Twojej witryny WordPress. Aby to zrobić, możesz potrzebować kodu lub identyfikatora śledzenia, więc warto pozostawić otwartą kartę przeglądarki. Jeśli go zamkniesz i będziesz chciał się tam dostać później, zawsze możesz znaleźć swój kod śledzenia pod Administrator> Informacje o śledzeniu> Kod śledzenia.

Krok 2. Poznaj podstawy Google Analytics

Zanim przejdziemy do dodawania kodu do Twojej witryny, skorzystajmy z okazji, aby szybko rozejrzeć się po głównym interfejsie Google Analytics. W ten sposób uzyskasz lepsze zrozumienie rodzaju informacji, które możesz tam znaleźć. Możesz się tam dostać klikając Dom przycisk.

Konto Google Analytics

Po prawej stronie zawsze zobaczysz statystyki swojej witryny, a po lewej możesz wybrać, które dane chcesz obejrzeć. Część programu, w której spędzasz najwięcej czasu, to Raporty patka. Znajdziesz wiele różnych sekcji, które po kliknięciu zawierają inne podmenu i zawierają następujące informacje:

 • Czas rzeczywisty – Pokazuje, co dzieje się na Twojej stronie w momencie obserwacji. Ilu odwiedzających jest obecnie, skąd pochodzą, na co patrzą i nie tylko.
 • Publiczność – Zawiera informacje, które pomagają dowiedzieć się więcej o użytkownikach, np. Liczbę odwiedzających w danym okresie, średni czas ich pozostawania oraz dane demograficzne i techniczne o nich.
 • Nabycie – Pokazuje, które źródła wysyłają użytkowników do Twojej witryny oraz informacje o kanałach marketingowych.
 • Zachowanie – Wszystko o tym, co robią użytkownicy po wejściu na twoją stronę, treści, na które patrzą i nie tylko.
 • Konwersja – Jeśli masz ustawione cele w Google Analytics, tutaj rozumiesz, jak dobrze radzisz sobie z ich osiąganiem.

Jak dotąd dobrze? Przejdźmy teraz do dodawania Google Analytics do swojej witryny WordPress.

Krok 3. Dodaj Google Analytics do WordPress

Aby usługa Google Analytics zaczęła śledzić użytkowników, powyższy kod musi znajdować się na każdej stronie witryny, na której chcesz to zrobić. Zwykle to wszystko. Oto, jak możesz to zrobić ręcznie.

Opcja A: Wstaw kod do header.php

Jednym z głównych sposobów dodania kodu śledzenia do witryny jest wstawienie go do nagłówka. W ten sposób załaduje się na każdej stronie.

Dzięki konfiguracji WordPress jest to bardzo łatwe do osiągnięcia. Większość standardowych motywów ma header.php plik odpowiedzialny za wyświetlanie sekcji nagłówka witryny. Możesz po prostu wpisać tutaj kod Google Analytics.

Jednak podczas wprowadzania zmian w plikach motywów pamiętaj, że zawsze najlepiej jest to zrobić w motyw podrzędny. W przeciwnym razie zgubią się podczas aktualizacji głównego motywu. Motywy podrzędne są ogólnie bardzo przydatne i zdecydowanie powinieneś przeczytać o nich więcej.

Po utworzeniu motywu podrzędnego po prostu skopiuj header.php od głównego motywu do niego i zacznij go edytować. Następnie skopiuj i wklej kod śledzenia z Google Analytics tuż przed zamknięciem wspornik.

Dodaj kod śledzenia Google Analytics do pliku nagłówka WordPress

Upewnij się również, że kod jest zawinięty

Zapisz, prześlij i od tego momentu Google Analytics powinien rozpocząć śledzenie.

Opcja C: użyj niestandardowej wtyczki

Trzecią opcją ręcznego dodania kodu śledzenia do witryny jest utworzenie własnej wtyczki. Daje to również możliwość włączania i wyłączania ścieżek z zaplecza WordPress. Ponadto zapewnia, że ​​kod śledzenia Google Analytics pozostanie w Twojej witrynie, nawet jeśli zmienisz motywy.

Jeśli nigdy wcześniej nie tworzyłeś wtyczki, nie martw się - to naprawdę proste! Zanim przejdziemy do tego tylko krótka uwaga: aby poniższe działania działały, Twój aktywny motyw musi mieć wp_head hak do środka header.php. Zazwyczaj jest to realizowane domyślnie, ale warto to sprawdzić!

Gdy skończysz, wszystko, co musisz zrobić, to utworzyć nowy plik PHP. Wybierz edytor tekstu, utwórz nowy plik i zapisz go jako podobny nick-google-analytics.php. Następnie dodaj do niego następujący kod (wskazówka: jest to ta sama funkcja co poprzednio plus nagłówek, który informuje WordPress, że jest to wtyczka).

  

Pamiętaj o zastąpieniu przykładowego kodu śledzenia (wszystko pomiędzy ) z własnym. W przeciwnym razie nie zadziała. Dostosuj także nagłówek do dowolnego ustawienia.

Po zakończeniu zapisz plik i prześlij go do folderu wtyczek witryny (wp-content> wtyczki). Możesz także nadać mu własny podfolder, jeśli chcesz. Kiedy skończysz, aktywuj go z zaplecza WordPress, jak każda inna wtyczka.

Aktywuj niestandardową wtyczkę WordPress dla kodu śledzenia Google Analytics

Chociaż powyższe nie jest bardzo skomplikowane, a jeszcze łatwiejszym sposobem jest użycie jednej z wielu dostępnych wtyczek. Omówimy teraz ten proces z jednym przykładem, a później przyjrzymy się kilku dodatkom, które mogą zrobić to samo.

Jak zainstalować Google Analytics za pomocą wtyczki WordPress

W tym samouczku wykorzystamy Google Analytics dla WordPress firmy MonsterInsights. Jest to najpopularniejsza wtyczka w tym katalogu z ponad 2 milionami instalacji. Jest również bardzo łatwy w użyciu i zawiera moduł, który pomaga dostosować go do RODO (niestety tylko w wersji premium).

Chodźmy!

1. Zainstaluj wtyczkę

Oczywiście, kiedy tylko chcesz użyć wtyczki na swojej stronie WordPress, pierwszym krokiem jest jej instalacja. Aby to zrobić, po prostu przejdź do Wtyczki> Dodaj nowe. Wyszukaj według nazwy (szukam Google Analytics powinno wystarczyć).

Wtyczka WordPress Google Analytics

Gdy znajdziesz go na liście, naciśnij Zainstaluj teraz aby rozpocząć pobieranie na swoją stronę. Aktywuj po zakończeniu.

2. Połącz się z Google Analytics

Gdy wtyczka jest aktywna, znajdziesz nowy element menu o nazwie Spostrzeżenia w panelu witryny. Kliknij, aby przejść do Ustawienia menu.

Uwierzytelnij MonsterInsights za pomocą konta Google Analytics

Kliknij Uwierzytelnij się na swoim koncie Google. Spowoduje to przekierowanie do strony Google Analytics. Zostaniesz poproszony o zalogowanie się lub, jeśli już jesteś, wybranie konta, którego chcesz używać do śledzenia.

Zaloguj się na konto Google

Po zalogowaniu Google Analytics poprosi Cię o zgodę na dostęp wtyczki WordPress do twoich danych.

Pozwól wtyczce dodać Google Analytics do WordPress

Jest to konieczne, aby działało, upewnij się, że na to pozwalasz. Następnie nadal musisz wybrać profil, który chcesz śledzić. Wybierz wcześniej utworzony i dokończ uwierzytelnianie, gdy to zrobisz.

Otóż ​​to! Nastąpi przekierowanie do Twojej witryny. Powiedzieliśmy ci, że będzie łatwo!

2.1 Metoda alternatywna

Ta wtyczka nie jest jedynym sposobem na dodanie Google Analytics do witryny WordPress. Możesz także wpisać kod śledzenia UA ręcznie. W tym celu wystarczy kliknąć Kliknij tutaj, aby ręcznie uwierzytelnić.

Ręcznie wprowadź identyfikator śledzenia Google Analytics w WordPress

Kod UA znajdziesz jako identyfikator śledzenia na koncie Google Analytics.

Identyfikator śledzenia Google Analytics

Skopiuj i wklej go w polu w ustawieniach wtyczki. Następnie zapisz zmiany. Gotowy!

Pamiętaj tylko, że nie możesz w ten sposób korzystać z raportów MonsterInsights w back-endie WordPress.

3. Dostosuj ustawienia śledzenia

Po połączeniu możesz kliknąć Śledzenie na górze, aby wprowadzić zmiany w sposobie śledzenia użytkowników przez aplikację.

Ustawienia śledzenia MonsterInsights

Omówmy najważniejsze szybko:

 • Zaręczynowy - Opcje umożliwiające ignorowanie użytkowników witryny według roli użytkownika i włączenie śledzenia zdarzeń (co oznacza klikanie łączy)
 • Dane demograficzne - Włącz raporty demograficzne i odsetkowe. Co ważniejsze - tutaj możesz włączyć anonimizację IP.
 • Uprawnienia - Pozwól nam kontrolować, kto w Twojej witrynie może wyświetlać raporty i zmieniać ustawienia, niezależnie od tego, czy chcesz, aby wtyczka aktualizowała się automatycznie, śledziła statystyki użytkowania i wyświetlała ogłoszenia.

Jest jeszcze kilka drobnych rzeczy, które możesz zmienić, np. Obsługa linków partnerskich i więcej. Niestety większość opcji jest częścią wersji premium wtyczki.

4. Sprawdź raporty

Fajną rzeczą w MonsterInsights jest nie tylko to, że jest łatwy w użyciu, ale także to, że pobiera dane Google Analytics bezpośrednio do pulpitu WordPress. Możesz to zobaczyć pod Statystyki> Raporty.

Raportowanie MonsterInsights

Pamiętaj, że wyświetlenie jakichkolwiek danych przez Google zajmuje trochę czasu. Dlatego ta część może być w tej chwili pusta, tak jak na koncie Google Analytics. Ogólnie rzecz biorąc, pojawienie się danych zajmuje 12–24 godzin, po prostu sprawdź później.

Google Analytics i WordPress w pigułce

Google Analytics to ważne narzędzie do ulepszania witryny WordPress. Może dostarczyć bezcennych informacji o odbiorcach, abyś mógł im lepiej służyć.

W powyższym poście mówiliśmy o wszystkim, co musisz wiedzieć o tym pakiecie do analityki internetowej, w tym o tym, o czym musisz pomyśleć w kontekście przepisów o ochronie danych.

Poza tym, jak widzieliście, dodawanie statystyk do witryny nie jest skomplikowane. Zasadniczo wystarczy się zarejestrować i dodać kod śledzenia do swojej witryny.

To ostatnie możesz zrobić ręcznie, dodając go do plików szablonów, w tym w funkcji lub we wtyczce niestandardowej. Wtyczki oferują jeszcze wygodniejszy sposób, jak widzieliście. Istnieje również wiele różnych opcji.

Do tej pory możesz już dodać Google Analytics do swojej witryny WordPress. Mamy nadzieję, że dzięki temu Twoja witryna będzie jeszcze bardziej skuteczna!

Wszelkie przemyślenia na temat Google Analytics i WordPress? Jeśli tak, udostępnij go w sekcji komentarzy poniżej.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map