Blog vs. strona internetowa – który wybrać?

Blog a strona internetowaBardzo często zadawane są dwa pytania. Oba dotyczą bloga: „Blog vs. strona internetowa – jaka jest między nimi różnica?” i „Czy powinienem dostać blog lub stronę internetową?”


Nic dziwnego, że ludzie zmagają się z tymi rzeczami. Cały blog vs. zagadka witryny może być myląca, jeśli nigdy wcześniej nie eksperymentowałeś z tym tematem.

W tym krótkim zasobie pokażemy Ci dokładnie, jakie są różnice między blogami a stronami internetowymi, jak zdecydować, który z nich potrzebujesz, jakie są koszty oraz jak stworzyć blog lub witrynę samodzielnie i bezproblemowo.

Blog vs. Witryna – jaka jest różnica?

OK, może to być zaskakujące, ale zacznijmy od następującego stwierdzenia:

Blog to strona internetowa.

Pomyśl o tym w ten sposób:

Blog a strona internetowa

W tym świetle blog to typ stronie internetowej.

Aby to łatwiej zrozumieć, zacznijmy od centrum problemu:

Co to jest strona internetowa?

Jeśli przejdziesz do przeglądarki Chrome lub Safari i wprowadzisz dowolny adres internetowy – na przykład websitesetup.org – skończysz na stronie internetowej. W rzeczywistości nawigacja w dowolnym miejscu z przeglądarki wyląduje na jakaś strona internetowa. Oznacza to, że Google jest także witryną internetową, podobnie jak Facebook i YouTube.

Strony internetowe identyfikowane są według nazw domen – adresów internetowych. Jak widać adres tej witryny to websitesetup.org. Adres Facebooka to facebook.com, i tak dalej.

Ok, więc jaka jest różnica między blogiem a witryną?

Powyższy wykres mówi nam, że blogi są podzbiorem stron internetowych. To jest trochę jak samochody vs. samochody wyścigowe. Oznacza to, że wszystkie mają cztery koła i silnik, ale cel samochodu wyścigowego jest znacznie bardziej szczegółowy.

Co to jest blog?

Blog jest rodzajem strony internetowej, na której główny nacisk kładzie się na eksponowanie pojedynczych artykułów na blogu (zwanych postami na blogu) poprzez wyświetlanie ich na stronie głównej blogu w odwrotnej kolejności chronologicznej (najpierw najnowsze).

Choć na początku może się to wydawać skomplikowane, w praktyce pomysł jest bardzo prosty. Celem jest upewnienie się, że ktokolwiek odwiedza bloga, widzi najnowszy post na blogu na samej górze strony głównej.

Oto jak to zwykle wygląda:

przykład bloga

Osoba prowadząca blog – właściciel firmy lub osoba fizyczna – może udostępniać historie / wiadomości / artykuły, które są najbardziej odpowiednie w danym momencie.

Biorąc to pod uwagę, blogi są głównie oparte na tekście. Oznacza to, że skupiono się na napisany artykuły bardziej niż na temat wizualnym – takie jak obrazy itp.

Blogi działają również na tak zwanym CMS (System zarządzania zawartością). To tylko fantazyjna nazwa narzędzia, które umożliwia edytowanie treści bloga podobnie jak w MS Word lub Dokumentach Google. Ten CMS ułatwia zarządzanie Twoimi treściami, ponieważ nie potrzebujesz żadnej wiedzy na temat tworzenia stron internetowych ani programowania, aby skutecznie dbać o blog.

Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na ogólną stronę internetową, nie ma takiego wymagania. Strony internetowe mogą prezentować swoje treści w dowolny sposób. Treść może być także dowolna, od stron tekstowych po obrazy, filmy, produkty w sklepie internetowym i tak dalej. Strony internetowe również mogą korzystać z CMS. Mogą jednak także używać statycznych dokumentów zawierających tylko HTML, opracowanych przez programistę.

Mając to na uwadze, odpowiedzmy na następujące pytania:

„Jak zdecydować, czy potrzebuję bloga a witryny?”

Zanim pomożemy Ci rozwiązać to pytanie, zacznijmy od czegoś innego.

W 2019 roku naprawdę nie musisz myśleć o „blogu vs. stronie internetowej” jako albo / albo.

Pozwalają nam na to nowoczesne narzędzia, którymi dysponujemy mieć obydwa w tym samym czasie. Aby to osiągnąć, użyj potężnego serwisu CMS, który pozwoli ci założyć bloga jako część twojej strony. Tak więc na koniec dnia dostajesz funkcjonalną stronę internetową z wbudowaną funkcjonalnością blogu.

Na przykład najpotężniejszy i najpopularniejszy taki CMS nazywa się WordPress i tak naprawdę korzysta z witryny, którą właśnie czytasz.

 • WordPress jest darmowy, open source i łatwy w użyciu, nawet dla początkujących.
 • Z natury jest to silnik blogów. WordPress zaczął swoje życie jako blog CMS. Jednak z biegiem lat przekształciło się ono w znacznie więcej.
 • WordPress może obsługiwać wiele rodzajów stron internetowych, w tym blogi.
 • W chwili pisania tego tekstu WordPress obsługuje ponad 30% całej sieci. Tak, to prawda, mniej więcej jedna na trzy witryny w sieci działa na WordPress!

Podsumowując; nie myśl o tym, że musisz wybierać między blogiem a witryną. Zamiast tego zbuduj swoją witrynę na WordPress, a następnie zdecyduj, czy chcesz dołączyć komponent blogu później. Jest to rozwiązanie bardziej przyszłościowe niż cokolwiek innego.

Alternatywnie, oto kilka innych twórców stron internetowych, jeśli jesteś pewien, że i tak nie będziesz potrzebować bloga.

„Czy mogę korzystać z bloga / witryny internetowej dla firm?”

Jeśli znajdujesz się w sytuacji, w której chcesz założyć firmę online, kwestia blogu lub witryny staje się jeszcze bardziej krytyczna.

Jak pokazuje doświadczenie, blogi okazują się niezwykle skuteczne jako narzędzia dla biznesu.

 • Raporty Hubspot że firmy z blogami mają 55% więcej odwiedzających niż firmy posiadające tylko standardowe strony internetowe.
 • Posiadanie bloga daje pewne określone korzyści. Szef ich; wyszukiwarki takie jak Google po prostu uwielbiają blogi. Jest tak, ponieważ blog z definicji zawsze będzie bardziej aktualny niż strony statyczne i zawsze będzie zawierał nowe, świeże treści do pokazania ludziom. Google bardzo lubi takie rzeczy!
 • Za każdym razem, gdy publikujesz nowy post na swoim blogu, silnik Twojej witryny – WordPress – automatycznie wysyła polecenie ping do Google i zaprosi ich do odwiedzenia i zindeksowania Twojej nowej treści. Witryny statyczne nie dają tej premii.
 • Posiadanie bloga ułatwia także promowanie firmy w mediach społecznościowych. Pomyśl o tym w ten sposób, jeśli masz tylko statyczną stronę internetową, co dokładnie możesz udostępnić swoim obserwatorom w serwisach społecznościowych? Ta sama strona internetowa zawierająca opis Twojej firmy w kółko? Ludzie wkrótce się nudzą. Dla porównania, nowe posty na blogu są idealne do udostępniania osobom w mediach społecznościowych. Ponieważ treść jest zawsze nowa, Twoi obserwatorzy chętniej ją sprawdzą.

Jedynym minusem blogów jest to, że ktoś musi pisać wszystkie te nowe, nowe treści na blogu. Dlatego blog wymaga ciągłej inwestycji czasowej – powinieneś starać się publikować nowy post na blogu przynajmniej raz na dwa tygodnie, więc pamiętaj o tym. Z drugiej strony, statyczne strony internetowe są często jednorazowym wysiłkiem, co może być ich zaletą, gdy rozmawiamy na blogu vs..

„Czy mogę zarabiać pieniądze na blogu / stronie internetowej?”

Jednym słowem, tak.

Istnieje wiele sposobów zarabiania pieniędzy na blogu lub stronie internetowej. Opracowaliśmy nawet listę 33 takich sposobów.

Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem, aby uzyskać szczegółowe informacje, ale ogólnie najprostsze metody zarabiania pieniędzy w witrynie to:

 • sprzedawać miejsca reklamowe na stronie / blogu (zwykle za pośrednictwem AdSense)
 • przyjmować darowizny
 • marketing partnerski – promuj produkty innych osób za prowizją
 • sprzedawać własne produkty

Mówiąc o sprzedaży produktów:

„Czy mogę sprzedawać na swoim blogu lub stronie internetowej?”

Jak powiedzieliśmy wcześniej, najpopularniejszy CMS – WordPress – zyskał sobie miano możliwości uruchamiania każdy rodzaj bloga lub strony internetowej, jaki można sobie wyobrazić, Dotyczy to również sklepów internetowych!

Aby szybko odpowiedzieć na to pytanie, tak, możesz sprzedawać na swoim blogu lub stronie internetowej.

 • Jeśli korzystasz z WordPress, możesz zacząć sprzedawać produkty po zainstalowaniu dodatkowej wtyczki o nazwie WooCommerce. Zamieni Twój blog lub witrynę w pełnoprawny sklep e-commerce.
 • Jeśli używasz innego narzędzia do tworzenia witryn, takiego jak Wix lub Squarespace następnie otrzymujesz moduł sklepu e-commerce od razu po wyjęciu z pudełka.

“Czy mogę bstworzyć własny blog lub stronę internetową? ”

Po raz kolejny odpowiedź brzmi tak.

Możesz samodzielnie stworzyć blog lub stronę internetową, i nie potrzebujesz nawet wiedzy eksperckiej ani umiejętności, aby ją wykorzystać.

Wszystko wyjaśniamy tutaj, krok po kroku:

 • Jak założyć blog – przewodnik dla początkujących
 • Jak stworzyć stronę internetową – od pustego płótna do działającej strony

„Ile kosztuje zbudowanie bloga vs. strona internetowa?”

Koszt zależy od witryny lub silnika / platformy blogowej, z której będziesz korzystać.

Jeśli zdecydujesz się zbudować witrynę za pomocą WordPress, musisz założyć konto hostingowe i nazwę domeny, aby móc uruchomić witrynę.

 • Krótko mówiąc, hosting to miejsce, w którym znajduje się Twoja strona internetowa lub blog.
 • Nazwa domeny to adres Twojej witryny w sieci.

Choć może to zabrzmieć zastraszająco, jeśli jeszcze nie pracowałeś z hostingiem lub domenami, z tymi sprawami naprawdę łatwo sobie poradzić.

Na przykład zakup planu hostingowego for-WordPress od firmy takiej jak Bluehost jest tak prosty, jak to tylko możliwe. Wszystko, co musisz zrobić, to założyć konto hostingowe i zapłacić fakturę (od 2,95 USD / miesiąc).

W ramach oferty otrzymujesz nazwę domeny za darmo, a Bluehost zajmie się także instalacją wszystkiego – a następnie przekaże ci działającą witrynę WordPress. Wszystko, co musisz zrobić, to skonfigurować, wybierając motyw WordPress i sprawiając, że Twoja witryna będzie wyglądać tak, jak chcesz.

 • Oto nasz przewodnik dla początkujących dotyczący dostosowywania WordPress.

Jeśli zdecydujesz się użyć innej platformy, takiej jak Squarespace lub Wix zamiast WordPress, będziesz również postępować w podobny sposób. Na końcu otrzymasz działającą pustą witrynę, którą możesz dodatkowo dostosować. Ta trasa może być nieco bardziej kosztowna:

 • Squarespace zaczyna się od 12 USD miesięcznie osobiście, a 18 USD miesięcznie za biznes
 • Wix zaczyna od 13 USD miesięcznie osobiście i od 23 do 49 USD miesięcznie

W większości przypadków WordPress będzie ogólnie znacznie tańszy.

Oto bardziej dogłębne spojrzenie na cenę witryny.

„Co powiesz na powiększenie mojej witryny w przyszłości?”

Prawdopodobnie bardzo zależy Ci na wzroście, zwłaszcza jeśli zamierzasz uruchomić swoją witrynę w celach biznesowych.

Dobra wiadomość jest taka, że ​​najwyższej jakości witryna i platformy blogowe w żaden sposób nie hamują Twojego rozwoju.

Na przykład WordPress jest używany przez niektóre z największych marek w Internecie, w tym takich gigantów jak BBC, Przewodowy, i nawet Beyonce. Po prostu, jeśli będzie w stanie im służyć, to będzie również w stanie służyć Twojej firmie.

Jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, gdy zaczniesz przyciągać więcej odwiedzających, jest podniesienie specyfikacji swojego hostingu na wyższy poziom – tylko po to, aby upewnić się, że serwery są w stanie obsłużyć cały ruch.

Oprócz tego możesz dodać tyle stron, ile chcesz, tyle postów na blogu, ile chcesz i tyle produktów, ile chcesz, i nadal masz pewność, że wszystko będzie działać bez problemów.

Warto również rozważyć dodanie forum do swojej witryny lub bloga, ponieważ jest to świetny sposób na budowanie lojalności odwiedzających i zachęcanie do aktywności w społeczności.

Co dalej?

Mamy nadzieję, że było to pomocne i że temat bloga vs. witryny nie jest już dla Ciebie tajemnicą. Obecność online jest niezbędna, jeśli prowadzisz firmę, ale także fajne hobby, które możesz mieć jako osoba prywatna.

Ponownie, aby rozpocząć swoją przygodę z blogami i / lub stronami internetowymi, przeczytaj te przewodniki:

 • Jak założyć blog – Przewodnik dla początkujących
 • Jak stworzyć stronę internetową – od pustego płótna do działającego serwisu
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map